به تازگي امكان نظر دادن و امتياز دادن به كتابها فراهم شده است.
   
<<صفحه قبل  [1] [2] [3] صفحه بعد>>
                   
 نام : رفتارشناسی
توضيحات: رفتارشناسی

ازمجموعه کتابهای : منابع آموزشی برای مرحله اول المپیادهای علمی_ زیست‌شناسی

تألیف : محمد کرام‌الدینی

ویرایش : الهه علوی

تعداد صفحات : ۱۱۶

سخن ناشر
از رویداد‌های نوید‌بخش سال‌های اخیر، توجه وزارت آموزش و پرورش و استقبال دانش‌آموزان ممتاز دوره‌ی دبیرستان از المپیاد‌های علمی است. بسیاری از دانش‌آموزان مستعد برای عضویت در تیم‌های ملی المپیاد و حضور در مسابقه‌های علمی در سطح جهان تلاش می‌کنند. بی‌شک موفقیت در این عرصه مستلزم پشتکار، وسعت و عمق معلومات، مهارت در حل مسئله، خلاقیت و نوآوری است. اما از سوی دیگر وجود منابع آموزشی سودمند و قابل اعتماد نیز برای کسب موفقیت‌ها ضروری و حتمی است.
مجموعه‌ی منابع آموزشی برای مرحله‌ی اول المپیاد‌های علمی شامل بیش از 40 عنوان کتاب درسی و کتاب تمرین و مسائل است که براساس برنامه‌های درسی المپیاد‌های داخلی کشور در رشته‌های ریاضی، کامپیوتر، فیزیک، نجوم، شیمی، زیست شناسی و ادبیات فارسی طراحی شده است. این مجموعه را جمعی از مؤلفان با تجربه که در تدریس کلاس‌های المپیاد سابقه‌ی ممتد دارند و استادانی که تجربه‌ی سرپرستی تیم‌های المپیاد جهانی را بر عهده داشته‌اند تألیف و ویرایش کرده‌اند.
در طراحی و تألیف کتاب‌ها تلاش شده است تا آنجا که ممکن است تمام سرفصل‌های برنامه‌ی درسی المپیاد پوشش داده شود. بنابراین، این مجموعه می‌تواند به‌عنوان یک منبع درسی قابل اعتماد در کلیه‌ی مدارس کشور که دانش‌آموزان را برای رقابت در مسابقه‌های علمی کشور آماده می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد. از طرف دیگر روش نگارش کتاب‌ها و وجود مثال‌های حل شده‌ی فراوان این امکان را نیز فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان علاقه‌مند در اقصی‌ نقاط کشور بتوانند، حتی بدون نیاز به معلم، با مطالعه‌ی آنها خود را برای رقابت در المپیاد‌های علمی آماده کنند.
برای پشتیبانی علمی از کتاب‌های این مجموعه و تعامل با دانش‌آموزان و مدرسان، وبگاه مخصوصی پیش‌بینی شده است که به‌زودی راه‌اندازی می شود.

پیش‌گفتار مؤلف

رفتارشناسی یکی از قدیم‌ترین و در عین حال جدیدترین موضوع‌های زیست‌شناسی است. بی‌گمان این موضوع پیشینه‌ای به درازای تاریخ زندگی آدمی دارد، چون ادامه‌ی زندگی او بدون جانوران ممکن نبوده و آدمی همواره ناگزیر به شناخت رفتار آن‌ها بوده است. از سوی دیگر عمر رفتارشناسی نوین تا زمان نوشتن این سطور (1389) از 80 سال گذر نمی‌کند.

رفتارشناسی در کشور ما موضوعی نوین است. از ورود مجدد آن به کتاب‌های درسی دبیرستانی بیش از ده سال نمی‌گذرد. به همین علت منابع نوشتاری محدودی درباره‌ی آن به زبان فارسی وجود دارد. نبود منابع از یک سو و نیاز به مطالعه‌ی رفتارشناسی از سوی دیگر تألیف کتابی جامع و در عین حال خلاصه و عاری از زواید و شرح‌های مبسوط، لزوم پدید آمدن این کتاب را فراهم آورد که امید است مفید افتد.

م.ک

فهرست مطالب

درباره‌ی ناب
سخن ناشر
پیش‌گفتار مؤلف
فصل ۱ رفتار و رفتارشناسی
۱-۱مقدمه
۲-۱ رفتارشناسی امروز
۳-۱ انوع رفتار
فصل ۲ رفتارهای غریزی، رفتارهای آموختنی
۱-۲ رفتارهای غریزی
۲-۲ رفتارهای آموختنی
فصل ۳ تجربه و وراثت
۱-۳ ژنتیک رفتار
۲-۳ اندیشه و شناخت در جانوران
۳-۳ ریتم‌های زیستی
۴-۳ رفتارهای مهاجرتی
فصل ۴ بوم‌شناسی رفتار
۱-۴ تکامل رفتار
۲-۴ رفتار جست‌و‌جوی غذا
۳-۴ قلمروداری
فصل ۵ رفتارهای زادآوری
۱-۵ راهبردهای زادآوری
۲-۵ انتخاب جفت و آمیزش
۳-۵ تئوری بازی
فصل ۶ رفتارهای گروهی
۱-۶ رفتارهای ارتباطی
۲-۶ زیستن در گروه
۳-۶ دگرخواهی
۴-۶ یاریگری
پیوست‌ها
پیوست‌ «الف»: پرسش‌های رفتارشناسی در آزمون‌های کشوری
پیوست‌ «ب»: پرسش‌های رفتارشناسی در المپیادهای جهانی زیست‌شناسی
پیوست‌ «ج»: واژه‌نامه‌ی توصیفی
پیوست‌ «د»: واژه‌نامه‌ی انگلیسی / فارسی
منابع

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : فیزیولوژی گیاهی تایز و زایگر
توضيحات: پدیدآورندگان:لینکلن تایز،ادوارد زایگر

مترجمین: حمیررضا شریفی،بهنام کامکار،محمد کافی،اسکندر زند،مرتضی گلدانی
انتشارات: جهاد دانشگاهی دانشگاه مشهد
قیمت: 4200 تومان

توضیحات:این کتاب جزو کتابهای بسیار مهم در مبحث فیزیولوژی گیاهی است که در اکثر دانشگاه های جهان تدریس می شود. در این کتاب به بیان بحث هایی مهم در ارتباط با فیزیولوژی گیاهی ژرداخته شده است. مطالعه این کتاب برای دانش آموزان علاقه مند به شرکت در المپیاد زیست شناسی (به خصوص مباحث مربوط به فتوسنتز،تنفس،هورمون ها و دیواره سلولی) توصیه می شود.

فهرست مطالب:
1-سلول های گیاهی،2-آب و سلول های گیاهی،3-توازن آب در گیاهان،4-تغذیه معدنی،5-انتقال محلول ها،6-فتوسنتز: واکنش های نوری،7-فتوسنتز:واکنش های کربن،8-فتوسنتز:جنبه های فیزیولوژیکی و اکولوژیکی،9-انتقال در آوند آبکش،10-تنفس و متابولیسم لیپیدها،11-همانندسازی مواد معدنی،12-متابولیت های ثانویه و دغاع گیاهی،13- دیواره سلولی:ساختار،بیوژنز و گسترش،14-رشد و تکوین،15-فیتوکروم و کنترل نوری تکوین گیاه،16-پاسخ های نور آبی:حرکات روزنه ای و مورفوژنز،17-اکسین:هورمون رشد،18-جیبرلین ها:تنظیم گرهای ارتفاع گیاه و جوانه زنی بذر،19-سیتوکینین ها:تنظیم گرهای تقسیم سلولی،20-اتیلن:هورمون گازی،21-آبسیزیک اسید:سیگنالی برای بلوغ بذر و استرس،22-براسینو استروئیدها،23-کنترل گلدهی،24-فیزیولوژی استرس

مخاطبین: دانشجویان مقاطع مختلف زیست شناسی و دانش آموزان علاقه مند به شرکت در المپیاد زیست شناسی

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : اصول بیوشیمی لنینجر (ویراست چهارم)
توضيحات: مولفین: دیوید ال نلسون، مایکل ام کوکس
انتشارات: فریمن و کمپانی
سال انتشار: 2004
قیمت: 22.37 دلار

مترجم: دکتر رضا محمدی
انتشارات: آییژ
سال انتشار:1387
قیمت:230000 ریال
تعداد صفحه: 700
وزن کتاب: 1300 گرم

این کتاب که ترجمه فارسی آن در بازار موجود است، یکی از منابع مهم بیوشیمی در دانشگاه های سراسر جهان است. این کتاب که هم اکنون ویراست چهارم آن منتشر شده است را در یک دید کلی میتوان به دو بخش بیوشیمی ساختاری و بیوشیمی متابولیسمی تقسیم بندی نمود.در بخش ساختاری به توضیح ساختمان اجزای تشکیل دهنده موجودات زنده که شامل قندها،لیپیدها، پروتئین ها و اسیدهای نوکلییک هستند پرداخته شده و در بخش متابولیسمی به توضیح برهم کنشهای موجود در سیستمهای زنده و نحوه عملکرد و تنظیم آنها پرداخته میشود.از مزایای این کتاب میتوان به زبان ساده و در عین حال کامل این کتاب اشاره کرد.با مطالعه این کتاب دیدی جامع نسبت به مبحث بیوشیمی و سایر جنبه های زیست شناسی به دست می آید. علاقه مندان به این کتاب میتوانند نسخه pdf به زبان انگلیسی آن را از آدرس زیر دانلود نمایند.

http://roshd.ir/portals/0/0and1/olympiad/biology/books/Lehninger_Biochemistry_4e_2005.pdf


مخاطبین: دانش آموزان شرکت کننده در المپیاد زیست شناسی، دانشجویان گرایش های مختلف زیست شناسی، دانشجویان رشته های پزشکی

پیش نیاز: آشنایی با اصول ابتدایی زیست شناسی در جنبه های مختلف

فهرست مطالب:
1- اصول بیوشیمی؛2- آب؛3- آمینو اسیدها، پپتیدها و پروتیین ها؛4- ساختار سه بعدی پروتیین ها؛5- عملکرد پروتیین؛6- آنزیم ها؛7- کربوهیدرات ها و گلیکوبیلوژی؛8- نوکلئوتیدها و نوکلیک اسیدها؛9- تکنولوژیهای مبتنی بر DNA؛10- لیپیدها؛11- غشاهای زیستی و انتقال؛12- پیغام رسانی زیستی؛13- اصول انرژتیک زیستی؛14- گلیکولیز، گلوکونوژنز و مسیر پنتوز فسفات؛15- اصول تنظیمات متابولیکی با تاکید بر متابولیسم گلوکز و گلیکوژن؛16- چرخه سیتریک اسید؛17- کاتابولیسم اسیدهای چرب؛18- اکسیداسیون اسیدهای آمینه و تولید اوره؛19- فسفریلاسیون اکسیداتیو و فسفریلاسیون نوری؛20- سنتز زیستی کربوهیدراتها در گیاهان و باکتریها؛21- سنتز زیستی لیپیدها؛22- بیوسنتز اسیدهای آمینه، نوکلئوتیدها و مولکولهای مرتبط؛23- نقش تنظیمات هورمونی در متابولیسم پستانداران؛24- ژنها و کروموزومها؛25- متابولیسم DNA؛26- متابولیسم RNA؛27- متابولیسم پروتیین؛28- تنظیم بیان ژن

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : ژنتیک– 8 (Genes 8)
توضيحات: پدیدآورندگان: لوین، بنیامین Lewin, Benjamin
مترجم:
انتشارات: وایلی Wiley
چاپ: سال 1382 (2003 میلادی)
قیمت: 9/29 دلار- 1056 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
این کتاب اصول مختلف علم ژنتیک مولکولی را به زبان ساده بیان کرده و از تصویرهای دقیق و جالب برای درک بهتر آن‌ها بهره گرفته است. مطالعه‌ی این کتاب به دانش‌آموزان المپیادی، دانشجویان زیست‌شناسی و رشته‌های مرتبط توصیه می‌گردد. در ضمن این کتاب جزو کتاب‌های معرفی شده برای المپیاد توسط سایت آمازون (Amazon.com)می‌باشد

مخاطبین:
دانش‌آموزان المپیاد- دانشجویان زیست‌شناسی

پیش‌نیاز:

فهرست مطالب:
ژن‌ها- پروتئین‌ها- بیان ژن‌ها- DNA- هسته- سلول‌ها

پیشگفتار:
در این کتاب روش‌های بیولوژی مولکولی پروکاریوت‌ها و یوکاریوت‌ها ارائه می‌شود و دارای شش بخش است

نشانی ناشر:

صندوق پستی:

تلفن:00441243779777

تلفن2:

فاکس:

نشانی الکترونیکی: cs-books@Wiley.co.uk

علاقه‌مندان به دیدن کامل این کتاب به نشانی ذیل مراجعه کنند:
http://rapidshare.com/files/110315579/Genes_8.chm.html

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : اصول میکروبیولوژی Essential Microbiology
توضيحات: پدیدآورندگان: هوگ، استوارت
Stuart Hugg

مترجم:
انتشارات: وایلی
Wiley
چاپ: سال 1384 (2005 میلادی)
قیمت: 90/45 دلار- 480 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
این کتاب اصول مختلف علم میکروبیولوژی را به زبان موجز بیان کرده و از تصویرهای مختلف برای درک بهتر آن‌ها بهره گرفته است. مطالعه‌ی این کتاب به دانش‌آموزان المپیادی، دانشجویان زیست‌شناسی و رشته‌های مرتبط توصیه می‌گردد

مخاطبین:
دانش‌آموزان المپیاد- دانشجویان زیست‌شناسی

پیش‌نیاز:
بیوشیمی مقدماتی

فهرست مطالب:
تغذیه، رشد و متابولیسم میکروبی- تنوع میکروبی- ژنتیک میکروبی- کنترل میکروارگانیسم‌ها- میکروارگانیسم‌ها در محیط- میکروارگانیسم‌ها در صنعت

پیشگفتار:
در برنامه‌ی درسی دانش‌آموزان مبحث میکروب‌شناسی کم‌تر مورد توجه است. بسیاری از کتاب‌های میکروبیولوژی بسیار حجیم و حدود 1000 صفحه‌ای هستند. این کتاب هر چند به کاملی کتاب‌های حجیم نیست اما سعی کرده مطالب اصلی را در خود جای دهد.
نکات و اصولی که در این کتاب مطرح شده کاملاً عمومی است. در انتهای هر فصل خودآزمایی‌هایی قرار داده شده‌است که با تکمیل آن‌ها خلاصه‌ای از مطالب مهم هر فصل آماده می‌شود

نشانی ناشر:

صندوق پستی:

تلفن:00441243779777
فاکس:
نشانی الکترونیکی: cs-books@Wiley.co.uk

علاقه‌مندان به دیدن فایل Pdf کامل این کتاب به نشانی ذیل مراجعه کنند:

http://rapidshare.com/files/103038298/Essential_Microbiolgy.pdf.html

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : مقدمه‌ای بر نانوتکنولوژی
توضيحات: پدیدآورندگان: سادات نوری، سید احمد؛ خدایاری، مهدیه
مترجم:
انتشارات: نوپردازان
چاپ اول: پاییز 1384
قیمت: 1800 تومان- 176 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
علوم و فناوری نانوساختارها در سال‌های اخیر در زمینه‌های بسیار وسیعی از تحقیقات و جنبه‌های کاربردی موجود، وارد شده‌اند و یکی از حوزه‌های تحقیقاتی در حال رشد در علوم مواد به حساب می‌آیند.
این کتاب دارای اطلاعات کلی در زمینه‌ی نانوتکنولوژی می‌باشد شامل تعریف، کاربرد آن در علوم مختلف، پزشکی، داروسازی، صنایع مختلف،‌مهندسی، بیوتکنولوژی، و وضعیت فعلی نانوکنولوژی از نظر بازار و ...
اطلاعات موجود در این کتاب بیش از آن‌چیزی است که مورد نیاز برای دوره‌ی‌ دبیرستان است، لذا برای علاقمندان به المپیاد و دانشجویان زیست‌شناسی و دانشجویان دیگر نیز قابل استفاده می‌باشد.
مخاطبین:

پیش‌نیاز:

فهرست مطالب:
نانوتکنولوژی، انقلابی در صنعت و تکنولوژی- نانوذرات، اساس و پایه‌ی تکنولوژی- کاربرد نانوتکنولوژی در علوم مختلف- نانوتکنولوژی و پزشکی- نانوتکنولوژی و داروسازی- نانوتکنولوژی، برق، الکترونیک و کامپیوتر- نانوتکنولوژی، تولید و توزیع انرژی- نانوتکنولوژی و امنیت ملی- نانوتکنولوژی و امنیت ملی- نانوتکنولوژی و مواد شیمیایی- نانوتکنولوژی و صنعت نساجی- نانوتکنولوژی و کشاورزی- نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی- نانوتکنولوژی و سرمایه‌گذاری در این زمینه- وضعیت فعلی نانوتکنولوژی از لحاظ بازار و محصولات- واژه نامه‌ی فناوری نانو

پیشگفتار:
روند رو به رشد کنونی نشان می‌دهد که نانو فناوری در حال پیشی گرفتن از رقیبان سرسخت خود است و می‌خواهد یکه تاز عرصه‌ی انقلاب صنعتی سوم باشد. در حال حاضر مراکز تحقیقاتی زیادی در دنیادر زمینه‌ی نانوفناوری مشغول به‌کار هستند.
می‌توان نتیجه گرفت که ما هم باید رشد این فناوری و دستاوردهای آن‌را جدی بگیریم و با توجه‌ی بیش‌تری آن‌را پیگیری کنیم.
کتاب حاضر تلاشی هرچند ناچیز جهت شناساندن این فناوری جدید به دانشجویان و علاقه‌مندان به مسائل علمی می‌باشد.

نشانی ناشر:
خیابان لبافی‌نژاد- بین فروردین و اردیبهشت- پلاک 206
صندوق پستی:
تلفن: 66411545
تلفن2: 66411173
فاکس:
نشانی الکترونیکی:

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : قارچ‌شناسی مقدماتی
توضيحات: پدیدآورنده: اشکان، دکتر سید محمد
مترجم:
انتشارات: آییژ
چاپ دوم: تابستان 1385
قیمت: 2500 تومان- 214 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
این کتاب دارای اطلاعات کلی در زمینه‌ی قارچ‌ها می‌باشد شامل چرخه‌ی زندگی و طبقه‌بندی آن‌ها به همراه تصاویر گویا از هر آن‌ها.
اطلاعات موجود در این کتاب بیش از آن‌چیزی است که مورد نیاز برای دوره‌ی‌ دبیرستان است، لذا برای علاقمندان به المپیاد و دانشجویان زیست‌شناسی نیز قابل استفاده می‌باشد.
مطالعه‌ی این کتاب موجب درک عمیق‌تر از قارچ‌ها می‌شود و می‌تواند برای علاقمندان زیست‌شناسی جالب باشد
مخاطبین:

پیش‌نیاز:

فهرست مطالب:
تعریف قارچ‌شناسی- تاریخچه‌ی قارچ‌شناسی- اهمیت قارچ‌ها- ویژگی‌های قارچ‌ها- ساختمان سلول قارچی- اندام‌های رویشی در قارچ‌ها- انواع دیواره‌ی عرضی (بند) در ریسه‌ها- اندام‌هایی که از اجتماع و یا تغییر شکل میسلیوم به‌وجود می‌آیند- تولید مثل در قارچ‌ها- سلول‌های متحرک- دیگر اندام‌های تولید مثل غیرجنسی- جنسیت و سازگاری جنسی در قارچ‌ها- اندام‌های تولید مثل جنسی- فیزیولوژی قارچ‌ها- تغذیه- انواع قارچ‌ها از نظر روش تغذیه- تنفس- رشد و نمو- طبقه‌بندی- شاخه‌ی Chytridiomycota- شاخه‌ی Zygomycota- شاخه‌ی Ascomycota- شاخه‌ی Basidiomycota- شبه شاخه‌ی Deutermycota- شاخه‌ی Oomycota- شاخه‌ی Hyphochytridiomycota- شاخه‌ی Plasmodiphoromycota- شاخه‌ی Myxomycota
پیشگفتار:
درس قارچ‌شناسی اصولاً در رشته‌های گیاه‌پزشکی و زیست‌شناسی- علوم گیاهی به ارزش دو واحد نظری و یک واحد عملی تدریس می‌شود و سر فصل‌های آن تشریح اوصاف کلی، مرفولوژی، بیولوژی و رده‌بندی است.
در حال حاضر مطالب این کتاب در 19 گروه گیاه پزشکی دانشکده‌های کشاورزی، 23 گروه زیست‌شناسی، گرایش گیاه‌شناسی از دانشکده‌های علوم وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شش گروه گیاه پزشکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تدریس می‌شود.
نشانی ناشر:
م. انقلاب، خ. لبافی نژاد غربی، پ. 237
صندوق پستی:
تلفن: 66411173
فاکس: 66411173
نشانی الکترونیکی:

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : پرسش‌های پایه‌ی زیست‌شناسی
توضيحات: پدیدآورندگان: روآن، چریس
ترجمه: دانش‌فر، حسین
انتشارات: مدرسه
چاپ آخر: 1382
قیمت: 1650 تومان- 296 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
سوال‌های آزمون معروف به GCSE، که در واقع آزمون پایان دوره‌ی متوسطه است و سوال‌هایی از آزمون‌های اجمالی که به A Level موسوم و ویژه‌ی پیش‌دانشگاهی است و برای ورود به دانشگاه ها اعتبار دارد. سیستم GCSE که مخفف General Certificate School Education می‌باشد. در این سیستم دوره‌ی ابتدایی 7 سال است و به جای سال آخر ابتدایی, یک آزمون جامع از کلیه‌ی دروس ابتدایی برگزار می‌شود. و دانش‌آموزان پس از طی چهار سال دوره‌ی متوسطه مدرک O level و پس از طی دو سال پیش دانشگاهی مدرک A level را کسب می‌نمایند.
کتاب مزبور حاوی سؤال‌های عمومی زیست‌شناسی است که بیش‌تر جنبه‌ی مفهومی دارند. این کتاب به دانش‌اموزانی که علاقه دارند مفاهیم اساسی زیست‌شناسی را بیاموزند پیشنهاد می‌شود.

مخاطبین:
دانش‌آموزانی که خود را برای شرکت در المپیاد آماده می‌کنند و همچنین کلیه‌ی دانش‌اموزان مقطع دبیرستان رشته‌ی تجربی

پیش‌نیاز:
کتاب‌های دبیرستانی

فهرست مطالب:
مطالعه‌ی موجود زنده- موجودات زنده و محیط آن‌ها- مبانی سازمانی موجودات زنده- فرایندهای زیستی- پیوستگی حیات- تأثیر جانداران بر زندگی انسان

پیش‌گفتار:
آنچه که در پرسش‌های این مجموعه حتی با مروری سطحی قابل توجه است، اهمیت دادن به توانایی‌های دیگر دانش‌اموزان به جز حفظ کردن مطالب و قراگیری اطلاعات نظری محض است. این پرسش‌ها از لحاظ برانگیختن نیروی تفکر و توجه به مهار‌ت‌های یادگیری از قبیل استنباط، پیش‌بینی، مشاهده، فرضیه‌سازی و غیره بسیار مناسبند، حال آن‌که در کشور ما بر اساس سنت‌های موجود پرسش‌ها یا از نوع انشایی و توضیح دادنی، یا چنان که در سال‌های اخیر و رواج آرزوی ورود به دانشگاه مرسوم شده، از نوع تستی و چهارجوابی‌اند.
نکته‌ی مثبت دیگری که در پرسش‌های این کتاب‌ها وجود دارد، دانش‌اموز محور بودن آن‌هاست، به این معنا که دانش‌اموز در حین پاسخ دادن به آن‌ها می‌تواند به نقص‌های خود در درک مفاهیم پی ببرد و به اصطلاح می‌فهمد که اگر به پرسشی پاسخ نداده یا پاسخ نادرست داده، علت چیست.
نکته‌ی آخر آن‌که پرسش‌ها از آسان به مشکل طرح شده‌اند و در نتیجه، دانش‌اموز در می‌یابد که حد یادگیری او در کجاست و کدام مفاهیم را باید فرا بگیرد.

نشانی ناشر:
تهران- خیابان سپهبد قرنی- پل کریمخان زند- کوچه‌ی شهید محمود حقیقت طلب- شماره‌ی 36

صندوق پستی:
تلفن: 88800324
فاکس: 88903809
نشانی الکترونیکی:

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : تنوع حیات
توضيحات: پدیدآورندگان: ویلسون، ادوارد
مترجم: وهاب‌زاده، عبدالحسین
انتشارات: جهاد دانشگاهی مشهد
چاپ آخر: 1384
قیمت: 3200 تومان- 420 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
ادوارد ویلسون، استاد کرسی فرانک بیرد در علوم و رئیس بخش حشره شناسی موزه جانور شناسی دانشگاه هاروارد است. در کتاب تنوع حیات، او با نثری زیبا و ساده به ما می گوید که حیات چگونه بر روی زمین شکل گرفته و چگونه گونه‌ها متنوع شده‌اند و چرا امروز این تنوع شگفت انگیز در معرض تهدیدی قرار گرفته است. دانش عظیم و بیان شیوا و خردمندانه ویلسون در این اثر، ستایش بسیاری از دانشمندان و نشریات علمی را برانگیخته است. نخستین گام در راه نجات تنوع بدون تردید شناخت ساختار آن است. از این رو بدون دانستن مفهوم گونه که واحد بنیادی تنوع است و نحوه به وجود آمدن گونه‌های جدید و تشکیل اکوسیستم‌ها (که یکی از مباحث مورد توجه در المپیاد است)، نمی توان درک درستی از تنوع حیات به دست آورد. پس از آشنایی با ساز و کار حیات نوبت به آن می رسد که بدانیم این پدیده شگفت انگیز چگونه از مواد فیزیکی بی‌جان در زمینی که سه میلیارد سال پیش تقریباً تهی از حیات بود، این همه تنوع را به وجود آورده است.

مخاطبین:
دانش‌اموزان المپیادی- دانشجویان رشته‌ی زیست‌شناسی- افراد علاقه‌مند به حیات

پیش‌نیاز:

فهرست مطالب:
طبیعت خشن، حیات کش‌سان- طوفان بر فراز آمازون- کاراکاتائو- انقراض‌های بزرگ- تنوع زیستی در روند افزایش- واحد بنیادی- گونه‌ی جدید- نیروهای تکامل- واگرایش سازشی- زیست سپهر کشف ناشده- تشکیل اکوسیستم- تنوع زیستی به اوج می‌رسد- آثار انسانی- زندگی و مرگ گونه- تنوع زیستی در خطر- گنج‌های کشف ناشده- قطعنامه- اخلاق زیست محیطی

پیشگفتار:
منظور از این چند سطر نه نوشتن مقدمه بر کتاب یک زیست‌شناس برجسته همچون «ادوارد ویلسون» بلکه بهانه‌ای برای طرج چند نکته‌ی فهرست‌وار در مورد مشکلات حفظ تنوع زیستی در این آب‌و‌خاک (ایران) است.

نشانی ناشر:
مشهد- سه راه ادبیات- مجتمع دکتر علی شریعتی

صندوق پستی: 1319-91735
تلفن: 88403463- 8433614
فاکس:
نشانی الکترونیکی: info@jdmpress.comنظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : المپیادهای زیست‌شناسی ایران: دربرگیرنده‌ی آزمون‌های مرحله‌ی اول از دوره‌ی یکم تا پنجم به همراه پاسخ تشریحی
توضيحات: پدیدآورنده: زارعی، محمد - دستغیب، محمدمهدی - اصغریان، حسینعلی

انتشارات: دانش‌پژوهان جوان
چاپ اول: 851101 - 328 صفحه
قیمت: 3200 تومان

پیشگفتار مؤلفان:
این کتاب توسط سه نفر از دارندگان مدال کشوری و جهانی به رشته‌ی تحریر در آمده است.
«انتشارات دانش‌پژوهان جوان» به‌عنوان ناشر تخصصی کتب المپیاد، این کتاب‌ها را به‌چاپ رسانیده است.
این دو کتاب به دانش‌آموزانی که خود را برای شرکت در المپیاد آماده می‌کنند، به‌عنوان منبعی مناسب برای تمرین پاسخ دادن به پرسش‌هایی که مبتنی بر درک و استدلال و نه صرفاً حافظه باشند، پیشنهاد می‌شود.

مخاطبین
دانش‌آموزانی که خود را برای شرکت در المپیاد آماده می‌کنند.

پیش‌نیاز
-

فهرست مطالب
مرحله‌ی دوم نخستین المپیاد زیست‌شناسی (پرسش‌ها و پاسخ‌های آزمون نظری و پرسش‌های آزمایشگاه) - پرسش‌ها و پاسخ‌های آزمون تشریحی مراحل دوم سومین، چهارمین، پنجمین، ششمین و هفتمین المپیاد زیست‌شناسی

بخشی از پیشگفتار
روز بیستم فروردین 1378 از ساعت 18 بعد از ظهر حدود 40 نفر از دانش‌اموزان رشته‌ی علوم تجربیبا چهره‌های مضطرب و گونه‌های گل‌انداخته منتظر اعلام نتایج انتخاب نخستیم تیم المپیاد زیست‌شناسی ایران بودند! بالاخره حوالی ساعت 20 نتیجه اعلام شد و شش نفر – که تصادفاً همه‌ی آن‌ها عینکی بوده کروموزوم Y هم داشتند!!! – به‌عنوان اعضای تیم معرفی شدند.
سال‌ها از پی هم آمدند و رفتند. تیم‌های دوم تا نهم نیز وارد تقویم المپیاد شدند.
اکنون در استانه‌ی برگزاری دوازدهمین دوره‌ی المپیاد زیست‌شناسی هستیم. در این چند سال، دانش‌اموزانی که خود را برای شرکت در المپیاد آماده می‌کنند با کمبود منابع مناسب برای تمرین پاسخ‌دادن به پرسش‌هایی روبه‌رو بودند که مبتنی بر درک و استدلال و نه صرفاً حافظه باشد. بهترین منبعی که به این منظور توصیه شده و می‌شود نمونه سؤال‌های دوره‌های پیشین المپیاد زیست‌شناسی ایران است که آن هم به شکل جامع و مناسب در اختیار این عزیزان نبوده است.
برای رفع این مشکل، سه نفر از آن شش نفر اولیه تصمیم گرفتند که مجموعه‌ی پرسش‌های مراحل اول و دوم المپیاد زیست‌شناسی را همراه با پاسخ تشریحی تهیه کنند و در اختیار دانش‌اموزان علاقمند امروز (بخوانید دانش‌پژوهان پرانگیزه ی فردا) قرار دهند.

نظر ما درباره‌ی این کتاب:
سئوالات و پاسخ‌های این کتاب در چهارچوب المپیاد زیست شناسی می‌باشد و علاوه بر اینکه دانش‌آموزان را با سؤال‌های المپیاد آشنا می‌کند، می‌تواند جنبه آموزشی هم داشته باشد. هر چند گاهی سئوال‌ها بسیار ساده طراحی شده است، اما این گونه سؤال‌ها به درک و احاطه بیشتر منابع کمک می‌کنند. پاسخ‌های تشریحی این کتاب کامل و هوشمندانه است و مطالعه آنها برای درک بهتری از مطالب درسی مفید می‌باشد.
در کل مطالعه این کتاب به داوطلبان شرکت در المپیاد زیست شناسی توصیه می‌شود.
نشانی ناشر: انقلاب، خ. اردیبهشت، نبش لبافی‌نژاد، پ. 177
تلفن: 66498998 – 66967012 – 66468082
فاکس: 66967012
نشانی الکترونیکی: nfo@dpjsite.com
وب‌سایت: www.olympiad-publisher.com

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 
   
<<صفحه قبل  [1] [2] [3] صفحه بعد>>
آرشيو کتاب   
جستجوي كتاب  
 
جستجو براي:  
جستجو در:  
افراد آنلاين: 296    بازديد امروز: 1    كل بازديدها: 74889
  صفحه اول | راهنماي سايت | آموزش | زنگ تفريح | مصاحبه | معرفي کتاب | مشاوره  
  مسابقه | اخبار | نظرات و پيشنهادات | پرسش و پاسخ علمي | درباره ما