به تازگي امكان نظر دادن و امتياز دادن به كتابها فراهم شده است.
   
Label5
                   
 نام : المپیادهای شیمی ایران به تفکیک موضوع
توضيحات: ازمجموعه کتابهای : منابع آموزشی برای مرحله اول المپیادهای علمی_شیمی

تألیف : محمد بهرامی , محمد بهرامی

ویرایش : تینا جلالی , منصور عابدینی

تعداد صفحات : ۳۰۴

سخن ناشر
از رویداد‌های نوید‌بخش سال‌های اخیر، توجه وزارت آموزش و پرورش و استقبال دانش‌آموزان ممتاز دوره‌ی دبیرستان از المپیاد‌های علمی است. بسیاری از دانش‌آموزان مستعد برای عضویت در تیم‌های ملی المپیاد و حضور در مسابقه‌های علمی در سطح جهان تلاش می‌کنند. بی‌شک موفقیت در این عرصه مستلزم پشتکار، وسعت و عمق معلومات، مهارت در حل مسئله، خلاقیت و نوآوری است. اما از سوی دیگر وجود منابع آموزشی سودمند و قابل اعتماد نیز برای کسب موفقیت‌ها ضروری و حتمی است.
مجموعه‌ی منابع آموزشی برای مرحله‌ی اول المپیاد‌های علمی شامل بیش از 40 عنوان کتاب درسی و کتاب تمرین و مسائل است که براساس برنامه‌های درسی المپیاد‌های داخلی کشور در رشته‌های ریاضی، کامپیوتر، فیزیک، نجوم، شیمی، زیست شناسی و ادبیات فارسی طراحی شده است. این مجموعه را جمعی از مؤلفان با تجربه که در تدریس کلاس‌های المپیاد سابقه‌ی ممتد دارند و استادانی که تجربه‌ی سرپرستی تیم‌های المپیاد جهانی را بر عهده داشته‌اند تألیف و ویرایش کرده‌اند.
در طراحی و تألیف کتاب‌ها تلاش شده است تا آنجا که ممکن است تمام سرفصل‌های برنامه‌ی درسی المپیاد پوشش داده شود. بنابراین، این مجموعه می‌تواند به‌عنوان یک منبع درسی قابل اعتماد در کلیه‌ی مدارس کشور که دانش‌آموزان را برای رقابت در مسابقه‌های علمی کشور آماده می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد. از طرف دیگر روش نگارش کتاب‌ها و وجود مثال‌های حل شده‌ی فراوان این امکان را نیز فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان علاقه‌مند در اقصی‌ نقاط کشور بتوانند، حتی بدون نیاز به معلم، با مطالعه‌ی آنها خود را برای رقابت در المپیاد‌های علمی آماده کنند.
برای پشتیبانی علمی از کتاب‌های این مجموعه و تعامل با دانش‌آموزان و مدرسان، وبگاه مخصوصی پیش‌بینی شده است که به‌زودی راه‌اندازی می‌شود.

پیش‌گفتار مؤلف
کتاب پیش‌رو، حاصل جمع‌آوری سؤال‌ها و مسئله‌های 18 دوره‌ی المپیاد شیمی در ایران است که از آغاز برگزاری المپیاد در ایران تاکنون در قالبی طبقه‌بندی شده ارایه شده است.
طبقه‌بندی سؤالات با توجه به گرایش‌های اصلی علم شیمی (شیمی آلی، شیمی فیزیک، شیمی معدنی و شیمی تجزیه) صورت گرفته است، علاوه بر این هر یک از دسته‌های اصلی زیر به زیردسته‌های دیگری مطابق با چارچوب کتاب‌های شیمی دبیرستان نیز تقسیم شده است. در انتهای کتاب به کلیه‌ی سؤالات، پاسخ کلیدی داده شده و پاسخ تشریح سؤالات برگزیده نیز آمده است.
روش پاسخ‌گویی به سؤالات مبتنی بر روش‌های نتیجه‌گرایانه است، به‌این معنا که رسیدن به نتیجه اولین و مهم‌ترین هدفی بوده که در این کتاب دنبال شده است، زیرا هر سؤال ممکن است نکات بسیار متفاوتی را دربرداشته باشد که گاه این نکات فراتر از حد کتاب‌های درسی هستند، اما در عین حال بدون درنظر گرفتن آنها و تنها با تکیه بر میزان سواد و اطلاعات کتاب‌های شیمی دبیرستان نیز می‌توان به پاسخ این سؤالات دست یافت. مثلا در برخی تمرین‌ها تنها با حل یک مسأله‌ی ساده‌ی ریاضی می‌توان به جواب رسید.
در سال‌های گذشته، مباحث «الکتروشیمی» و «سینتیک» جزء برنامه‌ی درسی سال سوم دبیرستان بود و در مرحله‌ی اول المپیاد شیمی سؤالاتی از این دو مبحث مطرح می‌شد. با توجه به اینکه در سال‌های اخیر، این مباحث از برنامه‌ی درسی سال سوم دبیرستان به دوره‌ی پیش‌دانشگاهی منتقل شده‌اند، در آزمون‌های فعلی مرحله‌ی اول المپیاد شیمی از این مباحث سؤالی مطرح نمی‌شود. اما چون هدف ما آوردن مجموعه‌ی کامل سؤالات مرحله‌ی اول المپیادهای شیمی است، سؤالات مربوط به این مباحث را نیز در کتاب آورده‌ایم.
توصیه می‌شود دانش‌آموزان گرامی در ابتدا تمام تلاش خود را برای حل مسئله‌ها و پاسخگویی به همه‌ی سؤالات به‌کار گیرند و در پایان، نتیجه‌ی کار خود را با کلید سؤالات مقایسه کنند و در صورت لزوم به پاسخ‌های تشریحی مراجعه کنند.
از دانش‌آموزان و خوانندگان گرامی استدعا دارم در صورت مشاهده‌ی هرگونه کاستی در کتاب، نظرات و پیشنهادات اصلاحی خود را با اینجانب در میان بگذارند. در پایان از خداوند متعال سپاسگزارم که توانایی تألیف این کتاب را به من داد و همچنین از آقای منصور عابدینی، آقای حسین میرزایی و تمامی دوستان در انتشارات فاطمی که با راهنمایی‌های سودمندشان کمک مؤثری در تألیف این کتاب کردند، صمیمانه سپاسگزارم.
محمد بهرامی
شهریورماه 1388

سخن دبیر
اگر از خوانندگان قسمت مشاوره بخش المپیاد شیمی باشید حتما به کرات دیده‌اید که بسیار به دانش‌آموزان توصیه شده که سوالات المپیادهای مختلف برای موفقیت در المپیاد ضروری است. با قطعیت می‌توان گفت که این کتاب یکی از بهترین کتاب‌های سوالات المپیاد شیمی داخلی می‌باشد. از نکات بارز این کتال که بسیار مفید هم می‌باشد این است که این کتاب سوالات را به صورت موضوعی تقسیم بندی کرده است که با مشاهده فهرست مطالب در پایین به صحت این گفته پی خواهید برد. این کتاب را به تمام کسانی که می‌خواهند المپیاد شیمی را بشناسند توصیه می‌کنم.

فهرست مطالب
درباره ی ناب
سخن ناشر
پیش گفتار مؤلف
فصل ۱. شیمی تجزیه
۱-۱ استوکیومتری فرمول‌ها و واکنش‌ها
۱-۲ اسیدها و بازها
۱-۳ الکتروشیمی
فصل ۲. شیمی فیزیک
۲-۱ مکانیک کوانتومی، ساختار اتمی، ‌آرایش الکترونی و جدول تناوبی
۲-۲ ترموشیمی و ترمودینامیک
۲-۳ تعادل‌ها
۲-۴ گازها و نظریه‌ی جنبشی آنها
۲-۵ سینتیک
فصل ۳. شیمی معدنی
۳-۱ مولکول‌ها و ساختار لوویس
۳-۲ شکل مولکولی و آرایش هندسی
۳-۳ انواع پیوندها (یونی، کووالانسی و فلزی) و قطبش مولکول
۳-۴ شیمی توصیفی عنصرها و ترکیب‌ها
فصل ۴. شیمی آلی
۴-۱ آلکان‌ها، آلکن‌ها و آلکین‌ها
۴-۲ الکل‌ها و اترها
۴-۳ اسیدکربوکسیلیک‌ها و استرها
۴-۴ سایر موارد
پاسخ پرسش‌ها و تمرین‌ها
فصل ۱
فصل ۲
فصل ۳
فصل ۴

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 
   
Label6
آرشيو کتاب   
جستجوي كتاب  
 
جستجو براي:  
جستجو در:  
افراد آنلاين: 307    بازديد امروز: 1    كل بازديدها: 120561
  صفحه اول | راهنماي سايت | آموزش | زنگ تفريح | مصاحبه | معرفي کتاب | مشاوره  
  مسابقه | اخبار | نظرات و پيشنهادات | پرسش و پاسخ علمي | درباره ما