به تازگي امكان نظر دادن و امتياز دادن به كتابها فراهم شده است.
   
<<صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] صفحه بعد>>
                   
 نام : ساختار اتم و پیوندهای شیمیایی
توضيحات: ازمجموعه کتابهای : منابع آموزشی برای مرحله اول المپیادهای علمی_شیمی

تألیف : مهین جبل‌عاملی , محبوبه صادقی

ویرایش : منصور عابدینی , تینا جلالی

تعداد صفحات : ۲۱۴

سخن ناشر
از رویداد‌های نوید‌بخش سال‌های اخیر، توجه وزارت آموزش و پرورش و استقبال دانش‌آموزان ممتاز دوره‌ی دبیرستان از المپیاد‌های علمی است. بسیاری از دانش‌آموزان مستعد برای عضویت در تیم‌های ملی المپیاد و حضور در مسابقه‌های علمی در سطح جهان تلاش می‌کنند. بی‌شک موفقیت در این عرصه مستلزم پشتکار، وسعت و عمق معلومات، مهارت در حل مسئله، خلاقیت و نوآوری است. اما از سوی دیگر وجود منابع آموزشی سودمند و قابل اعتماد نیز برای کسب موفقیت‌ها ضروری و حتمی است.
مجموعه‌ی منابع آموزشی برای مرحله‌ی اول المپیاد‌های علمی شامل بیش از 40 عنوان کتاب درسی و کتاب تمرین و مسائل است که براساس برنامه‌های درسی المپیاد‌های داخلی کشور در رشته‌های ریاضی، کامپیوتر، فیزیک، نجوم، شیمی، زیست شناسی و ادبیات فارسی طراحی شده است. این مجموعه را جمعی از مؤلفان با تجربه که در تدریس کلاس‌های المپیاد سابقه‌ی ممتد دارند و استادانی که تجربه‌ی سرپرستی تیم‌های المپیاد جهانی را بر عهده داشته‌اند تألیف و ویرایش کرده‌اند.
در طراحی و تألیف کتاب‌ها تلاش شده است تا آنجا که ممکن است تمام سرفصل‌های برنامه‌ی درسی المپیاد پوشش داده شود. بنابراین، این مجموعه می‌تواند به‌عنوان یک منبع درسی قابل اعتماد در کلیه‌ی مدارس کشور که دانش‌آموزان را برای رقابت در مسابقه‌های علمی کشور آماده می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد. از طرف دیگر روش نگارش کتاب‌ها و وجود مثال‌های حل شده‌ی فراوان این امکان را نیز فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان علاقه‌مند در اقصی‌ نقاط کشور بتوانند، حتی بدون نیاز به معلم، با مطالعه‌ی آنها خود را برای رقابت در المپیاد‌های علمی آماده کنند.

پیش‌گفتار مؤلفان
مرحله‌ی دوم نوزدهمین المپیاد شیمی کشور در اردیبهشت ماه 1388 برگزار شد. طی سال‌هایی که المپیادهای شیمی در کشور برگزار شده است شاهد استقبال دانش‌اموزان رشته‌های ریاضی فیزیک و علوم‌تجربی از این المپیاد‌ها بوده‌ایم. لازمه‌ی موفقیت در این رقابت علمی، تسلط داوطلبان بر مباحث شیمی دوره‌ی متوسطه و آمادگی آنان برای حضور در مراحل مختلف آزمون‌هاست. از سوی دیگر حجم کتاب‌های شیمی دوره‌ی متوسطه محدود است و مطالب آنها به‌صورت فشرده بیان شده‌اند، بنابراین نیاز دانش‌آموزان به منابعی مطمئن که با مطالعه‌ی آنها بتوانند مفاهیم کتاب درسی را بهتر درک کنند و سطح توانایی خود را افزایش دهند، بیش از پیش احساس می‌شد.
کتاب «ساختار اتم و پیوندهای شیمیایی» و سایر کتاب‌های این مجموعه، منابعی سودمند با مطالبی گسترده‌تر از کتاب‌های درسی‌اند که می‌توانند پاسخگوی نیاز دانش‌آموزان علاقه‌مند به شرکت در مرحله‌ی اول المپیادهای شیمی کشور باشند. در تألیف این کتاب محتوای آزمون‌های المپیادهای شیمی کشور مورد توجه قرار گرفته و کوشش شده است تا بیان مطالب تا حد امکان سلیس و روان باشد.
کتاب شامل چهار فصل است؛ ساختار اتم، جدول تناوبی عنصرها، ترکیب‌های یونی و ترکیب‌های کووالانسی. هر یک از فصل‌ها تعدادی مثال حل شده و تعدادی تمرین نیز برای سنجش میزان فراگیری مطالب کتاب دارد. در پایان هر فصل متناسب با محتوای فصل، تعدادی سؤال از جمله نمونه‌هایی از سؤالات مراحل مختلف آزمون‌های المپیاد شیمی کشور آمده است. پاسخ این سؤالات و حل تشریحی گزیده‌‌ای از آنها در پایان کتاب آورده شده است. مطالعه‌ی این کتاب را به علاقه‌مندان علم شیمی اعم از دانش‌آموزان، دانشجویان و دبیران توصیه می‌کنیم.
شایان ذکر است که تألیف این کتاب بدون راهنمایی‌‌های ارزنده و بزرگوارانه‌ی استاد ارجمند جناب آقای دکتر منصور عابدینی امکان‌پذیر نبود، بنابراین وظیفه‌ی خود می‌دانیم از ایشان سپاسگزاری و قدردانی کنیم. همچنین از مؤسسه‌ٔ فرهنگی فاطمی برای فراهم آوردن امکان چاپ این کتاب و از سرکار خانم تینا جلالی برای ویرایش علمی کتاب صمیمانه تشکر می‌کنیم.

مهین جبل‌عاملی، محبوبه صادقی
شهریور ماه 1388

سخن دبیر:
این کتاب را به کسانی که به دنبال مطالب بیشتری در زمینه ساختار اتم و انواع پیوندها هستند معرفی می‌کنیم. با نگاهی به فهرست مطالب در زیر پی می‌برید که یک کتاب کاملا جالب برای پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه است.

فهرست مطالب

درباره ی ناب
سخن ناشر
پیش گفتار مؤلفان
فصل ۱. ساختار اتم
۱-۱ مشاهده‌هایی که به مدل هسته‌ای اتم منجر شد
۱-۲ نظریه‌ی اتمی جدید
۱-۳ طیف اتمی
۱-۴ مدل بور برای اتم هیدروژن
۱-۵ مدل مکانیک کوانتومی اتم
۱-۶ ویژگی‌های اتم‌های چندالکترونی
۱-۷ آرایش الکترونی عنصرها
پرسش و تمرین
فصل۲. جدول تناوبی عنصرها
۲-۱ نخستین تلاش‌های برای طبقه‌بندی عنصرها
۲-۲ موزلی و عدد اتمی
۲-۳ جدول تناوبی جدید
۲-۴ خواص تناوبی
۲-۵ ساختار اتمی و واکنش‌پذیری شیمیایی
۲-۶ آرایش الکترونی یون‌های گروه‌های اصلی
۲-۷ آرایش الکترونی یون‌های فلزهای واسطه
۲-۸ عنصرهای گروه (۱)A۱، فلزهای قلیایی
۲-۹ عنصرهای گروه (۲)A۲، فلزهای قلیایی خاکی
پرسش و تمرین
فصل۳. ترکیب‌های یونی
۳-۱ چرا اتم‌ها به یکدیگر می‌پیوندند؟
۳-۲ پیوند یونی
۳-۳ مدل الکترون – نقطه‌ای اتم‌ها
۳-۴ خواص ترکیب‌های یونی
۳-۵ بررسی تشکیل پیوند یونی از نظر انرژی
۳-۶ یون‌های چنداتمی
۳-۷ آب تبلور
پرسش و تمرین
فصل۴. ترکیب‌های کووالانسی
۴-۱ تشکیل پیوند کووالانسی
۴-۲ جفت الکترون‌های پیوندی و ناپیوندی
۴-۳ انواع پیوند کووالانسی و مرتبه‌ی پیوند
۴-۴ خواص پیوند کووالانسی، انرژی و طول پیوند
۴-۵ الکترونگاتیوی و قطبیت پیوند
۴-۶ خصلت یونی جزئی در پیوندهای کووالانسی قطبی
۴-۷ ماهیت پیوند در طول یک دوره
۴-۸ نام‌گذاری ترکیب‌های مولکولی
۴-۹ فرمول تجربی
۴-۱۰ نمایش مولکول‌ها و یون‌های چنداتمی با ساختارهای لوویس
۴-۱۱ رزونانس: عدم استقرار الکترون
۴-۱۲ بار قراردادی
۴-۱۳ مواردی که از قاعده‌ی هشتایی تبعیت نمی‌کند
۴-۱۴ شکل فضایی مولکول‌ها
۴-۱۵ شکل مولکولی با دو قلمرو الکترونی (آرایش خطی)
۴-۱۶ شکل‌های مولکولی با سه قلمرو الکترونی(آرایش سع‌ضلعی مسطح)
۴-۱۷ شکل‌های مولکولی با چهار قلمرو الکترونی(آرایش چهاروجهی)
۴-۱۸ شکل‌های مولکولی با پنج قلمرو الکترونی (آرایش دوهرمی با قاعده‌ی مثلث)
۴-۱۹ شکل‌های مولکولی با شش قلمرو الکترونی (آرایش هشت‌وجهی)
۴-۲۰ شکل فضایی و قطبیت مولکولی
پرسش و تمرین
پاسخ پرسش‌ها و تمرین‌ها
فصل ۱
فصل ۲
فصل ۳
فصل ۴
منابع
نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : مسائل و حل المپیادهای بین‌المللی شیمی
توضيحات: ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۶

تألیف : کمیتهٔ علمی المپیاد شیمی کشور برگزار کننده

ترجمه : منصور عابدینی , حسین آقایی , علی سیدی , هاشم نجات

ویرایش : فروغ فرجود , محبوبه صادقی , فرشاد صیرفی‌زاده

تعداد صفحات : ۱۸۴

مسائل و حل المپیادهای بین‌المللی شیمی مجموعه‌ای است شامل سؤالات و پاسخ‌های مربوط به یازده المپیاد شیمی که طی سال‌های 1986 تا 1996 برگزار شده‌‌اند. سؤالات مربوط به هر المپیاد توسط یک کمیتهٔ علمی از کشور میزبان تهیه شده است و در واقع، بازتابی از برخورد شیمیدان‌های آن کشور با مسائل مربوط به شیمی است. مسائل این کتاب، رشد آموزش شیمی را در سطح جهانی بازگو می‌کند و برای کلیهٔ علاقه‌مندان شیمی سودمند خواهد بود.

دانش‌آموزانی که خود را برای مسابقات جهانی آماده می‌کنند با مطالعهٔ این کتاب می‌توانند از نحوهٔ امتحان آگاهی پیدا کنند. همچنین دبیران و دانشجویان شیمی در مقاطع مختلف تحصیلی می‌توانند با مطالعهٔ این کتاب دید گسترده‌تری از مسائل موجود در زمینه‌های اصلی شیمی کسب کنند.

پیشگفتار
المپیاد شیمی نخستین بار در سال 1968 در پراگ پایتخت کشور چکسلواکی سابق با شرکت دو کشور لهستان و مجارستان در سالهای بعد در کشورهای مختلف اروپای شرقی و همچنین در شوروی سابق برگزار شد، تا اینکه در سال 1980 کشور اتریش به‌عنوان میزبان در صحنه‌ٔ این رقابت بین‌المللی وارد شد و در سال 1982 کشور سوئد میزبانی چهاردهمین المپیاد را به‌عنوان دومین کشور غربی به‌عهده گرفت. به این‌ترتیب با پیوستن کشورهای غربی به جمع المپیاد شیمی این مسابقات جنبهٔ جهانی به خود گرفت. بیست و دومین المپیاد جهانی شیمی در سال 1990 با شرکت 30 کشور در فرانسه، بیست و سومین المپیاد در لهستان، بیست وچهارمین المپیاد در امریکا، بیست و پنجمین المپیاد جهانی شیمی با شرکت 38 کشور در ایتالیا، بیست و ششمین المپیاد با شرکت 45 کشور در نروژ، بیست و هفتمین المپیاد با شرکت 42 کشور در چین و بیست و هشتمین المپیاد با شرکت 42 کشور در دانشگاه شهر مسکو برگزار شد.
هدف از برگزاری این مسابقات سنجش دانش و استعداد دانش‌پژوه کشورهای گوناگون جهان در رشتهٔ شیمی است و صرفاً یک رقابت دوستانه بین دانش‌آموزان برجسته از کشورهای مختلف جهان و ایجاد تفاهم و دوستی بین جوانان از ملیتهای مختلف است.
نحوهٔ شرکت در مسابقات المپیاد جهانی به این صورت است که کشور داوطلب اعزام تیم دانش‌آموزی ابتدا دو نفر نماینده برای آشنا شدن با چگونگی برگزاری این مسابقات به کشور میزبان می‌فرستد. حضور این دو نماینده به منزلهٔ اجازهٔ شرکت آن‌ کشور در دورهٔ بعدی مسابقات است. مسابقات در دو قسمت عملی و نظری است. تهیهٔ سؤالات به‌عهدهٔ کمیتهٔ علمی از کشور میزبان است. کشور میزبان معمولاً در شهریور ماه دفترچهٔ راهنمایی حاوی سؤالات آماده‌سازی برای کشورهای شرکت‌کننده می‌فرستد. در این دفترچه سؤالاتی در زمینه‌های مختلف شیمی همراه با پاسخ آنها آمده است، این سؤالات منعکس‌کنندهٍٔ سطح معلوماتی است که کشور میزبان از دانش‌آموزان شرکت‌کننده در المپیاد انتظار دارد.
سؤالات مسابقه ابتدا در حضور هیئت داوران که در واقع سرپرستهای تیمهای شرکت‌کننده هستند، مطرح می‌شود و پس از شنیدن اظهارنظرهای سرپرستان آنها را اصلاح و سپس بارم‌بندی می‌کنند و به تصویب نهایی می‌رسانند. امتحان عملی به مدت 5 ساعت انجام می‌شود و 40٪ کل نمره را تشکیل می‌دهد. امتحان نظری هم که سؤالات آن در زمینه‌های شیمی آلی، معدنی، تجزیه و شیمی فیزیک است به مدت 5 ساعت انجام می‌شود و 60٪ کل نمره را تشکیل می‌دهد. اوراق توسط سرپرست و همچنین طراح سؤال تصحیح می‌شود و با توافق یکدیگر نمرهٔ نهایی دانش‌آموز داده می‌شود. یک روز قبل از جلسهٔ اختتامیه، هیئت داوران دربارهٔ توزیع مدالها تصمیم می‌گیرند. مطابق مقررات المپیاد جهانی 8٪ دانش‌آموزان مدال طلا، 20٪ مدال نقره، 30٪ مدال برنز می‌گیرند. در این مسابقهٔ جهانی کشورها را رده‌بندی نمی‌کنند و درصورتی که هر چهار شرکت‌کننده برندهٔ مدال شده باشند وکشور میزبان امتیاز آنها را در آخرین روز در روزنامهٔ رسمی خود درج کرده باشد، می‌توان وضعیت تیمهای کشورهای مختلف را نسبت به هم مقایسه کرد. دانش‌آموزان کشور ما با وجود اینکه مدت زمان کمی است که در این صحنهٔ رقابت بین‌المللی وارد شده‌اند، توانسته‌اند موفقیتهای زیادی به‌دست بیاورند. موفقیت این عزیزان موجب سربلندی و افتخار ماست.
این کتاب دربرگیرندهٔ مسائل نظری 11 دوره (1996ـ1986) از مسابقات المپیاد جهانی شیمی همراه با حل آنهاست. پاسخ دادن به سؤالات به زمینهٔ علمی فراتر از آنچه که دانش‌آموز در دورهٔ متوسطه فرا می‌گیرد، نیاز دارد. پاسخ سؤالها در این کتاب به‌صورت خلاصه ارائه شده است با این فرض که خواننده زمینهٔ علمی لازم برای حل مسئله را دارد. در بعضی موارد، به‌ویژه مسائل شیمی تجزیه که توضیح بیشتری نیاز است، پاسخها قدری مفصلتر آمده است.
امید است که این کتاب مورد استفادهٔ دانش‌آموزان قرار گیرد و این عزیزان بتوانند موفقیتهای بیشتری در آینده کسب کنند.

سخن دبیر المپیاد شیمی سایت رشد
همانطور که میدانید از مهمترین عوامل موفقیت در المپیادها و همچنین المپیاد شیمی آشنایی با سبک و مباحث المپیادهای مختلف است. در این کتاب با آوردن سوالات مختلف از کشورهای مختلف یک دید کلی از انواع سوالات المپیادهای شیمی به شما میدهد. البته به دلیل قدیمی بودن دوره‌های المپیاد این کتاب را به کسانی که مایلند تمرینات بیشتری در زمینه المپیاد حل کنند پیشنهاد می‌کنم.

فهرست مطالب

پیشگفتار
مسائل المپیادهای بین‌المللی شیمی
۱۹۸۶، لیدن (هلند)
۱۹۸۷، بوداپست (مجارستان)
۱۹۸۸، هلسینکی (فنلاند)
۱۹۸۹، هال (آلمان)
۱۹۹۰، پاریس (فرانسه)
۱۹۹۱، لوتس (لهستان)
۱۹۹۲، پیتسبورگ (امریکا)
۱۹۹۳، پروچیا (ایتالیا)
۱۹۹۴، اُسلو (نروژ)
۱۹۹۵، بیجینگ (چین)
۱۹۹۶، مسکو(روسیه)
حل مسائل
۱۹۸۶، لیدن (هلند)
۱۹۸۷، بوداپست (مجارستان)
۱۹۸۸، هلسینکی (فنلاند)
۱۹۸۹، هال (آلمان)
۱۹۹۰، پاریس (فرانسه)
۱۹۹۱، لوتس (لهستان)
۱۹۹۲، پیتسبورگ (امریکا)
۱۹۹۳، پروچیا (ایتالیا)
۱۹۹۴، اُسلو (نروژ)
۱۹۹۵، بیجینگ (چین)
۱۹۹۶، مسکو(روسیه)

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : مسائل برگزیده‌ی شیمی
توضيحات: پدیدآورندگان: شیردل، مهدی؛ نجم‌زاده، محمد
ترجمه:
انتشارات: خوشخوان
چاپ اول: زمستان 1384
قیمت: 1800 تومان،192 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
مجموعه سؤا‌ل‌های تستی گردآوری شده از المپیادهای داخلی و خارجی در این کتاب دردسترس است. سؤال‌ها در کل به صورت موضوعی فصل‌بندی شده است و پاسخ‌ها صرفاً تستی ارائه شده است. گرچه سؤال‌ها در مرحله‌ی دوم تستی و تشریحی است ولی در این کتاب فقط موارد تستی ذکر شده است. از مجموعه سؤال‌های المپیاد ملی آمریکا و آزمون‌های آزمایشی هم در آن گنجانده شده است. پاسخ‌گویی به سؤال‌ها نیازمند تسلط بر کتب درسی است. مطالعه‌ی کتاب برای داوطلبان کنکور و المپیاد توصیه می‌شود.


مخاطبین:
علاقه‌مندان به شرکت در المپیاد و داوطلبان کنکور دانشگاه‌ها
پیش‌نیاز:
کتب درسی شیمی

فهرست مطالب:
استوکیومتری- گازها- گرماشیمی و ترمودینامیک، تنوری کوانتومی- آرایش المترونی و تناوب خواص در عناصر- پیوندهای شیمیایی و شکل هندسی مولکول‌ها- مایعات، جامدات و مخلوط‌ها- آشنایی با مواد آلی- پیوست‌ها

پیش‌گفتار:
مسابقه‌ها، کنکورها و المپیادهای علمی نقش عمده‌ای را در بارور کردن و شکفتن استعدادهای دانش‌اموزان ایفا می‌کنند و باید به جرأت ادعا کرد که این مسابقات توانسته‌اند اعتماد به نفس لازم در جوانان عزیز کشورمان برای رقابت علمی با جوانان سایر نقاط جهان را تا حد زیادی افزایش دهند.
مجموعه‌ای که پیش رو دارید جلد اول مجموعه‌ی «مسائل برگزیده‌ی شیمی» بوده و شامل پرسش‌های تستی به همراه کلید این پرسش‌ها می‌باشد. جلد دوم این مجموعه نیز که شامل پرسش‌های تشریحی و پاسخ تشریحی تمامی پرسش‌ها می‌باشد به‌زودی به زیور چاپ می‌رسد. در تألیف این مجموعه سعی شده است پرسش‌های جدیدی متناسب با آموخته‌های دانش‌اموزان در کتاب‌های دبیرستان و تا حد امکان با ایده‌های جدید و بر پایه‌ی هوش و استعداد ارائه شود.
در حل این مسائل نیز سعی شده است راه‌حل‌هایی مقدماتی و با توضیح کافی، بدون اشکال و بر اساس آخرین ویرایش‌های کتب دبیرستان ارائه گردد.

نشانی ناشر:
تهران- جاده‌ی ساوه- شهرک ولیعصر- خیابان یاران- پلاک 176- واحد 11
صندوق پستی:
تلفن: 66294816
تلفن 2: 66308878
فاکس: 66485234
پست الکترونیکی:

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : المپیادهای شیمی کانادا- 2006-1995
توضيحات: پدیدآورندگان: محمدی، علی‌اصغر؛ فدایی، سپهر؛ خلینا، مرتضی
ترجمه:
انتشارات: دانش‌پژوهان جوان
چاپ اول : بهار 1386
قیمت: 2500 تومان، 202 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
کتاب المپیاد شیمی کانادا مجموع سؤال‌های مراحل مختلف کشور کانادا می‌باشد. سؤال‌ها صرفا بر حسب سال آزمون ویرایش شده است و این‌که مربوط به کدام مرحله از سؤال‌های المپیاد کانادا است مشخص نشده است. اما کلیه‌ی سؤال‌ها بر حسب سطح مراحل مختلف ایران تک‌به‌تک مشخص شده است. سؤال‌ها به دو صورت تستی و تشریحی بوده پاسخ هر دو نوع تشریح شده است. برای پاسخ گویی به سؤال‌ها تسلط بر کتب درسی ضروری است. در برخی موارد سطح سؤال‌ها بالاتر از کتب درسی بوده و نیاز به منابع سطح بالاتر می باشد. مطالعه‌ی کتاب برای علاقمندان به المپیاد توصیه می‌شود.

مخاطبین:
علاقه‌مندان به شرکت در المپیاد و داوطلبان کنکور دانشگاه‌ها
پیش‌نیاز:
کتب درسی
فهرست مطالب:
سؤال‌های تشریحی و چندگزینه‌ای به همراه پاسخ‌های آزمون‌های سال 1995 تا 2006

پیش‌گفتار:
با شرکت در مسابقات علمی، دانایی و سرعت عمل شما هر دو سنجیده می‌شوند. برای تمرین این دو خصوصیت بهترین راه ایجاد فضایی همچون آزمون و تمرین در این فضا می‌باشد. با سؤلات چندگزینه‌ای می‌توانید تمرین خوبی داشته باشید. در آزمون‌های تشریحی این کتاب شما با سؤلاتی برخورد می‌کنید که کاملاً کاربردی هستند، به تفکر بیش‌تری نیاز دارند و در نوع خود بسیار شادی برانگیز و آموزنده می‌باشد. سطح و کیفیت آزمون‌ها به‌گونه‌ای است که علاقه‌مندان به شرکت در مراحل مختلف المپیاد شیمی ایران می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند.
هرچند سعی شده تا در نگارش پاسخ‌ها به‌‌طور مفصل به موضوع پرداخته شود و نکات مربوط به هر سؤال یادآوری گردد. اما پیش از مطالعه‌ی کتاب حتماً باید بر مطالب درسی تسلط کافی داشته باشید.

نشانی ناشر:
خیابان انقلاب- خیابان وحید نظری- بین فروردین و اردیبهشت- پلاک 207- واحد 11
صندوق پستی: 1713- 13145
تلفن: 66498998
تلفن 2: 66496363
فاکس: 66485234
پست الکترونیکی: Info@apj.ir

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : المپیادهای شیمی آمریکا
توضيحات: پدیدآورندگان: نورعلیشاهی، بهرنگ؛ شادنام، محمدرضا؛ فدایی، سپهر
ترجمه:
انتشارات: مرکز نشر دانشگاهی
چاپ اول: 1382
قیمت: 2600 تومان،212 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
در کشور امریکا آزمون‌های المپیاد برای انتخاب تیم جهانی در دو مرحله انجام می‌گیرد. مرحله‌ی اول که به صورت منطقه‌ای است و در آن سؤال‌ها به صوت تستی می‌باشد. مرحله‌ی دوم که ملی بوده و سؤال‌ها به دو صورت تستی و تشریحی است. کتاب این هفته مجموعه‌ سؤال‌های المپیادهای داخلی آمریکا از سال 1985 تا 2000 میلادی می‌باشد. پاسخ‌سؤال‌های تستی به صورت گزینه‌ای و پاسخ سؤال‌های تشریحی تا حدودی تشریح شده است. سطح سؤال‌ها تقریباً مانند المپیادهای داخلی ایران می‌باشد لذا تسلط بر کتب درسی برای پاسخ‌گویی به آن‌ها ضروری است. مطالعه‌ی کتاب به علاقمندان به المپیاد و داوطلبان کنکوری توصیه می‌شود.
مخاطبین:
علاقه‌مندان به شرکت در المپیاد و داوطلبان کنکور دانشگاه‌ها
پیش‌نیاز:
کتب درسی شیمی

فهرست مطالب:
آزمون‌های منطقه‌ای سال‌های 1985 تا 2001 میلادی- مرحله‌ی اول و دوم آزمون‌های ملی سال‌های 1987 تا 2001 میلادی
پیش‌گفتار:

نشانی ناشر:
خیابان شهید بهشتی- خیابان خالد اسلامبولی- نبش کوچه‌ی دهم- پلاک 46
صندوق پستی:
تلفن: 88715117
تلفن 2: 88715282
فاکس: 88721756
نشانی الکترونیکی: www.iup.ir

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : المپیادهای شیمی ایران- از ابتدا تا کنون
توضيحات: پدیدآورندگان: نجم‌زاده، محمد
ترجمه:
انتشارات: خوشخوان
چاپ اول: بهار 1385
قیمت: 2800 تومان،301 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
در مرحله‌ی دوم المپیاد شیمی داخل کشور سعی شده که نحوه‌ی طرح سؤال‌ها و جو آزمون به المپیاد جهانی نزدیک‌تر شود. لذا هم سؤال‌ها در دو سری –تستی و تشریحی- بوده و هم طراحی پاسخنامه به شیوه‌ی جهانی است. این شیوه‌ی بیان سؤل‌ها داوطلبان را برای آزمون جهانی آماده می‌سازد. کتابی که پیش رو دارید مجموعه‌ای گردآوری شده از مراحل دوم المپیاد کشوری است. سؤال‌ها به دو شکل تستی و تشریحی است. پاسخ سؤال‌های تستی به‌صورت یک پاسخ‌نامه در پایان هر فصل ارائه شده است. علاوه بر آن هم پاسخ سؤال‌های تستی و هم تشریحی به‌طور کامل تشریح شده است. زمان داده شده برای هر آزمون –به‌صورت تفکیک شده برای قسمت‌های تستی و تشریحی– بیان شده است. لذا علاقه‌مندان می‌توانند با هر آزمون خود را محک بزنند. سؤال‌ها تقریباً هم سطح با مرحله‌ی اول می‌باشد. تسلط بر کتب درسی و فهم کامل مفاهیم آن برای پاسخ‌گویی به سؤال‌ها ضروری است. مطالعه‌ی کتاب به دانش‌اموزان علاقمند به شرکت در المپیاد و داوطلبان کنکور توصیه می‌شود

مخاطبین:
علاقه‌مندان به شرکت در المپیاد و داوطلبان کنکور دانشگاه‌ها
پیش‌نیاز:
کتب درسی شیمی

فهرست مطالب:
سؤال‌ها و پاسخ‌های تشریحی آزمون‌های دوره‌ی هشتم تا پانزدهمین دوره

پیش‌گفتار:
مجموعه‌ای که پیش رو دارید جلد دوم مجموعه‌ی پرسش‌ها و پاسخ‌های تشریحی مرحله‌ی اول و دوم المپیادهای شیمی ایران «از ابتدا تاکنون» بوده و شامل مرحله‌های دوم دوره‌های هشتم تا پانزدهم می‌باشد. جلد اول این مجموعه نیز شامل مرحله‌های اول دوره‌های اول تا پانزدهم است. در تألیف این مجموعه سعی شده است برای پرسش‌ها، راه‌حل‌هایی مقدماتی و با توضیح کافی، بدون اشکال و بر اساس آخرین ویرایش‌های کتاب‌های دبیرستان ارائه شود.
لازم به توضیح است که در حل پرسش‌های شیمی آلی، برای فهم بیش‌تر دانش‌اموزان از اسکلت کربنی به‌جای رسم ساختار کامل مواد آلی استفا ه شده است ولی به دانش‌اموزان شرکت‌‌کننده رسم ساختار کامل مواد آلی استفاده شده است ولی به دانش‌اموزان شرکت‌کننده در مرحله‌ی دوم رسم ساختار کامل در امتحان تشریحی توصیه می‌گردد.
نشانی ناشر:
تهران- جاده‌ی ساوه- شهرک ولیعصر- خیابان یاران- پلاک 176- واحد 11
صندوق پستی:
تلفن: 66294816
تلفن 2: 66308878
فاکس: 66485234
پست الکترونیکی:

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : المپیادهای شیمی در ایران- مرحله‌ی اول (جلد اول)
توضيحات: پدیدآورندگان: جعفری، مسعود؛ چهل‌امیرانی، محمدرضا؛ بهنام، بهروز
ترجمه:
انتشارات: خوشخوان
چاپ اول: زمستان 1385
قیمت: 3550 تومان،390 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
کتابی که پیش روی شماست مجموعه‌ی سؤال‌های مرحله‌ی اول المپیادهای داخلی است. سؤال‌ها با توجه به ساختار مرحله‌ی اول تستی –به‌جز سال‌های ابتدایی (1370) که هم تستی و هم تشریحی می‌باشد- و به شکل جداگانه برای هر سال تألیف شده است. در پایان هر سال ( هر فصل) هم پاسخنامه‌ی گزینه‌ای و هم تشریحی گنجانده شده است. سؤال‌ها به‌طور کامل تشریح شده است. البته در پاسخ‌نامه برای برخی سؤال‌ها از کلمه‌ی «حذف» استفاده شده است. این سؤال‌ها به دلیل تغییر کتب درسی، خارج از سرفصل المپیاد داخلی قرار گرفته است بنابراین حذف شده‌اند. برای پاسخ‌گویی به سؤال‌‌های مرحله‌ی اول تسلط بر سرفصل‌های کتب درسی و مفاهیم آن ضروری است. مطالعه‌ی کتاب برای علاقه‌مندان به شرکت در المپیاد و داوطلبان کنکور توصیه می‌شود

مخاطبین:
علاقه‌مندان به شرکت در المپیاد و داوطلبان کنکور دانشگاه‌ها
پیش‌نیاز:
کتب درسی شیمی

فهرست مطالب:
سؤال‌ها و پاسخ‌های تشریحی آزمون‌های دوره‌ی اول تا شانزدهمین دوره

پیش‌گفتار:
کتابی که پیش رو دارید حاوی سؤال‌های 16دوره‌ی مرحله‌ی اول المپیادهای شیمی کشوری به همراه پاسخ تشریحی آن‌ها است. همان‌طور که مستحضر هستید سؤال‌های مرحله‌ی اول المپیاد شیمی بر مبنای کتاب‌های شیمی سه سال اول دبیرستان است و با توجه به این‌که مطالب کتاب‌های شیمی نظام جدید آموزش متوسطه، تا حدودی نسبت به گذشته و نظام قدیم آموزش متوسطه تغییر داشته است، لذا در تدوین این کتاب سعی شده است که آخرین تغییرهای کتاب‌های درسی لحاظ شده و در قسمت پاسخ‌نامه‌ی تشریحی سؤال‌ها، سؤال‌هایی که دیگر جزء مباحث کتاب‌های درسی شیمی 1 تا شیمی 3 نیستند، حذف شده‌اند.
هدف از نگارش این کتاب، در اختیار گذاشتند مجموعه‌ی کاملی از سؤال‌های مرحله‌ی اول المپیادهای شیمی به همراه پاسخ استاندارد آن‌ها بوده است. پیشنهاد ما این است که برای استفاده‌ی بهتر از این کتاب ابتدا سعی کنید که تسلط کافی به مطالب کتاب‌های درسی پیدا کنید و سپس برای آمادگی بیش‌تر و مرور دوباره مطالبی که فرا گرفته‌اید از تست‌های این کتاب استفاده کنید و سعی کنید حتماً پاسخ تشریحی سؤال‌ها را نیز با دقت بخوانید و نکات ذکر شده در آن‌ها را به‌خاطر بسپارید.

نشانی ناشر:
تهران- جاده‌ی ساوه- شهرک ولیعصر- خیابان یاران- پلاک 176- واحد 11
صندوق پستی:
تلفن: 66294816
تلفن 2: 66308878
فاکس: 66485234
پست الکترونیکی:

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : المپیادهای شیمی ایران- مرحله‌ی اول (جلد دوم)
توضيحات: پدیدآورنده: خلینا، مرتضی
ترجمه:
انتشارات: دانش‌پژوهان جوان
چاپ اول : بهار 1386
قیمت: 1400 تومان

نظر ما درباره‌ی کتاب:
کتاب حاضر مجموعه‌ای گردآوری شده از سری المپیادهای شیمی– مرحله‌ی اول– می‌باشد که تنها 4 دوره از المپیادهای داخلی را پوشش می‌دهد. از نظر محتوایی کاملاً نزدیک به کتب درسی می‌باشد. پیش نیاز کتب درسی است و تسلط بر آن‌ها حل تمامی مسائل موجود را ممکن می‌سازد . به دانش‌آموزان علاقه‌مند به شرکت در المپیاد و داوطلبان کنکور دانشگاه‌ها حل مسائل کتاب توصیه می‌شود. سؤال‌ها طبق روال المپیاد داخلی تستی است و پاسخ‌ها به‌طور کامل تشریح شده است.

مخاطبین:
علاقه‌مندان به شرکت در المپیاد و داوطلبان کنکور دانشگاه‌ها
پیش‌نیاز:
کتب درسی
فهرست مطالب:
سؤال‌ها و پاسخ‌های تشریحی آزمون‌های دوره‌ی چهاردهم تا هفدهم

پیش‌گفتار:
کتاب پیش روی شما، شامل آزمون‌های المپیاد شیمی ایران از دوره‌ی چهاردهم تا هفدهم و پاسخ تشریحی آن‌ها می‌باشد که خواندن آن‌را به همه‌ی دوستانی که قصد شرکت در آزمون‌های مختلفی مانند المپیاد یا کنکور سراسری را دارند به شدت توصیه می‌شود.
قبل از خواندن این کتاب حتماً بر مبانی شیمی پایه مسلط شوید، جزوه‌ها و کتب درسی را بخوانید و سپس به جنگ آزمون‌ها بروید.
علاوه‌بر پاسخ‌های کاملاً تشریحی این کتاب سعی شده است تمامی شکل‌ها و ساختارهای شیمیایی آن نیز به‌طور صحیح با نرم‌افزار Chem Sketch 2007 رسم شود که منطبق با جدیدترین تغییرهای IUPAC 2006 است.
نشانی ناشر:
خیابان انقلاب- خیابان وحید نظری- بین فروردین و اردیبهشت- پلاک 207- واحد 11
صندوق پستی: 1713- 13145
تلفن: 66498998
تلفن 2: 66496363
فاکس: 66485234
پست الکترونیکی: Info@apj.ir

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : نام‌گذاری ترکیب‌های آلی
توضيحات: پدیدآورنده: پاکروح، بهزاد
ترجمه:
انتشارات: اندیشه‌‌سرا
چاپ سوم: 1385، 62 صفحه
قیمت: 900 تومان

نظر ما درباره‌ی کتاب:
این کتاب مجموعه‌ای از روش‌های نامگذاری ترکیبات آلی می‌باشد. روش‌های معمول و آیوپاک در آن مورد بررسی قرار گرفته است. بررسی به تفکیک گروه‌های مخلتف - براساس گروه‌های عاملی- می‌باشد.
مجموعه‌ی قوانین برای نامگذاری افزون بر آن‌چیزی است که مورد نیاز برای دوره‌ دبیرستان است، لذا برای علاقمندان به المپیاد و دانشجویان شیمی نیز قابل استفاده می‌باشد.
برای هر کدام از نام‌گذاری‌ها نمونه‌هایی ذکر شده است ولی در کل کتاب صرفا آموزشی است و فاقد تمرین می‌باشد

مخاطبین:
دانش‌اموزان علاقه‌مند به المپیاد
پیش‌نیاز:
کتب شیمی دبیرستان

فهرست مطالب:
نام‌گذاری آلکان‌ها به روش‌های آی‌یو‌پاک- نام‌گذاری آلکان‌ها به روش معمولی- نام‌گذاری آلکن‌ها به روش آی‌یو‌پاک- نام‌گذاری ایزومرهای هندسی آلکن‌ها- نام‌گذاری آلکین‌ها به روش آی‌یو‌پاک- نام‌گذاری آلکیل‌ها به روش آی‌یو‌پاک- روش دوم آی‌یو‌پاک برای نام‌گذاری آلکیل‌ها- نام‌گذاری آلکیل‌ها به روش معمولی- نام‌گذاری سیکلوآلکان‌ها و سیکلو آلکن‌ها- نام‌گذاری ترکیب‌های آروماتیک- نام‌گذاری الکل‌ها به روش آی‌یو‌پاک و معمولی- نام‌گذاری اترها به روش آی‌یو‌پاک و معمولی- نام‌گذاری کربوکسیلیک‌اسیدها به روش آی‌یو‌پاک و معمولی- نام‌گذاری آلدهیدها به روش آی‌یو‌پاک و معمولی- نام‌گذاری کتون‌ها به روش آی‌یو‌پاک و معمولی- نام‌گذاری استرهای آلی- نام‌گذاری آمین‌ها به روش آی‌یو‌پاک و معمولی- نام‌گذاری ترکیب‌های آمونیوم- نام‌گذاری آمیدها به روش آی‌یو‌پاک و معمولی- نام‌گذاری ترکیب‌های آلی دارای دو یا چند گروه عاملی- ساختار «خط- پیوند» نمایش مولکول‌های آلی

پیش‌گفتار:
بیش از ده سال است که می‌کوشم مجموعه‌ای «جامع»، «منظم»، «دقیق و موشکافانه» و «با دیدگاه آموزشی» از «نام‌گذاری ترکیب‌های آلی» تدوین کنم. در این راه افزون بر مصوبه‌های پیش از آی‌یو‌پاک و انجمن‌های بین‌المللی، هر کتاب معتبر انگلیسی یا فرانسه زبان را که توانسته‌ام بررسی کرده‌ام، چه آن‌ها که در باب نام‌گذاری بودند و چه آن‌ها که ناگذیر بخشی را به نام‌گذاری می‌پرداختند. اگر از هر یک از آن‌ها یک جمله آموخته و در برخی از آن‌ها یک خطای رایج یافته باشم دست‌آوردش یک کتاب بزرگ است.

نشانی ناشر: خیابان کارگر شمالی - بالاتر ارز جلال آل احمد - خیابان هفتم - پلاک 22 - شماره‌ی 1105

صندوق پستی: 388-14395
تلفن: 88006487
فاکس: 88006487
نشانی الکترونیکی: www.andishehsara.org

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : آمادگی برای المپیادشیمی
توضيحات: پدیدآورنده: حقیقت‌جهرمی، امین
ترجمه:
انتشارات: اندیشه‌ی پویا
چاپ : زمستان 1381
قیمت: 2300 تومان- 295 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:
کتاب «آمادگی برای المپیاد شیمی» از جمله کتبی است که قبل از تغییرهای کتب شیمی دبیرستان منتشر شده است. چند سالی است کتب شیمی با عنوان «شیمی و آزمایشگاه شیمی» منتشر می‌شود. مطالب این کتاب بر اساس فصل‌بندی‌های کتاب‌های دبیرستانی سال‌های قبل است اما سؤال‌ها برای دانش‌اموزان قابل حل می‌باشد. امید که این نکته مورد توجه باشد که تسلط بر مطلب هرگونه سؤالی را قابل حل می‌کند، عنوان‌بندی و فصل‌بندی و ... فقط دسترسی به مطالب را تسهیل می‌نماید. لذا مطالعه‌ی این کتاب خالی از لطف نخواهد بود. این کتاب در 8 فصل با عناوین مشخص ارائه شده است. علاوه بر آن 10 آزمون در آن گنجانده شده است که مطابق با سرفصل‌های کتب دبیرستانی قبلی می‌باشد. پاسخ‌ها (هم فصول و هم آزمون‌ها) تشریح شده است. حل مسائل با تسلط بر کتب دبیرستان میسر می‌باشد. دانش‌اموزان علاقه‌مند به شرکت در المپیاد می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.

مخاطبین:
دانش‌اموزان علاقه‌مند به المپیاد
پیش‌نیاز:
کتب شیمی دبیرستان

فهرست مطالب:
استوکیومتری- محلول‌ها- آرایش الکترونی اتم‌ها- پیوندهای شیمیایی- ترموشیمی- الکتروشیمی- تعادل‌های شیمیایی- شیمی آلی- آزمون اول تا دهم به همراه پاسخ

پیش‌گفتار:
هدف از نگارش این اثر، تعمیم مفاهیم شیمی دیبرستان است. در نگارش این کتاب از شیوه‌ی ساده‌ای بهره گرفته شده و حاصل بیش از سه سال فعالست به هدف آماده‌سازی دانش‌اموزان برای شرکت در المپیاد شیمی می‌باشد.
اکثر سؤال‌ها به‌گونه‌ای است که نیاز به اطلاعات اولیه‌ای بیش‌تر از کتاب‌های دبیرستان ندارد و اگر هم لازم بوده است در قالب توضیح یا راهنمایی آورده شده است. ضمناً سؤال‌هایی که در سطح امتحان‌های عادی و ساده‌ی مدرسه می‌باشد در این کتاب کم‌تر آورده شده‌است و اگر هم چنین مواردی پیدا کردید بدانید که برای رفع خستگی و تمدد اعصاب برای ادامه دادن به مطالعه بوده است.
در انتهای هشت فصل، 10 آزمون جامع و کلی متناسب با هر یک از کتاب‌های شیمی 1، شیمی 2 و شیمی 3 برای آشنایی دانش‌اموزان سال‌های اول، دوم و سوم آورده شده است.

نشانی ناشر:
تهران- بلوار سردار جنگل- تقاطع بزرگراه شهید همت- خیابان فرزانه‌ی غربی- باشگاه دانش‌پژوهان جوان

صندوق پستی: 124/14845
تلفن: 3- 44446520
فاکس: 44437577
نشانی الکترونیکی:

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 
   
<<صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] صفحه بعد>>
آرشيو کتاب   
جستجوي كتاب  
 
جستجو براي:  
جستجو در:  
افراد آنلاين: 283    بازديد امروز: 3    كل بازديدها: 117742
  صفحه اول | راهنماي سايت | آموزش | زنگ تفريح | مصاحبه | معرفي کتاب | مشاوره  
  مسابقه | اخبار | نظرات و پيشنهادات | پرسش و پاسخ علمي | درباره ما