به تازگي امكان نظر دادن و امتياز دادن به كتابها فراهم شده است.
   
<<صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] [5] [6] صفحه بعد>>
                   
 نام : تولد یک قضیه
توضيحات: سدریک ویلانی، پاریس.
مترجم: یوسف امیرارجمند
۱۳۹۳
قیمت: ۱۵۰۰۰ تومان

کتاب‌های زیادی دربارۀ زندگی علمی، شخصی و کارهای پیشروهای علمی توسط خود ایشان و یا دیگران نوشته شده. ولی کمتر کتابی بوده که آنچه که در قلب ماجرای یک پژوهش بزرگ می‌گذرد، و آنچه در زندگی آن پژوهشگر در همان زمان اتفاق می‌افتاد، به زیبایی بیان کرده باشد. یکی از همان نمونه‌های نایاب از کسی‌ست که از قضا در ریاضیات کار می‌کند. همان ریاضیاتی که بسیاری خشک و بدون کاربرد فرضش می‌کنند.
ولی اینجا، رشته مهم نیست. اگر کنجکاوید که زندگی یک ریاضیدان درجه یک و برنده چند جایزۀ بزرگ را بخوانید، بهتر است از خودش بخوانید و نه تاریخ‌نگار علم. تولد یک قضیه غیر از آنکه ماجرای کار طاقت‌فرسای محاسباتی به عنوان یک کار پژوهشی‌ست شما با زندگی روزمره، خطاهای کاری و بازگشت به اول ماجرا، خستگی‌ها و سرگشتگی‌ها و خوشحالی‌ها و کار و شهرت و اساتید و دانشجویان و آموزش آشنا خواهید شد. حداقل با بخشی که خودتان به عنوان دانشجو یا دانش آموز و یا پژوهشگر درگیرش بودید، همزاد پنداری خواهید کرد.
این کتاب به کیفیت ترجمۀ مناسب به نسبت سرعت ترجمه آماده شده و به همین دلیل تنها می‌توانید از مرکز دانشهای بنیادی (IPM) آن را تهیه کنید. ویلانی در این مرکز واقع در نیاوران تهران سخنرانی داشت و کتاب به همین دلیل تا رسیدن ایشان به سرعت آماده شده بود.
این کتاب را به تمام دانش آموزان، معلمین، مُدرسین دانشگاه، و دانشجویان توصیه می‌کنیم. آموزه‌هایی که می‌توان از روزنوشت‌ها و نظرات و روال کاری و زندگی ویلانی در این کتاب دریافت کرد، ارزش آن را دو چندان می‌کند. شاید روزهای متوالی که مساله‌ای را نمی‌توانید حل کنید، خسته شده‌اید و نیاز به انگیزه دارید از یک استاد جوان انگیزه بگیرید که راه‌های دشواری را پیموده و هرگز کوتاه نیامده و بعد از چند سال یک مساله را که ممکن بسیاری رها کرده باشند، حل کرده. پشتکار، انگیزه، و کنجکاوی پایه‌های اصلی اکتشاف و درک مفاهیم هستند. نکتۀ مهم اشارۀ ویلانی به ساختار آموزشی دانشگاه‌ها، کالج‌ها و محیط‌های علمی‌ست که همه از جمله دانش‌پژوهان در مقاطع مختلف از دبیرستان تا آخرین سطح مدارج علمی درگیر آن هستند.

برای تهیه کتاب تنها مرجع فروش مرکز دانشهای بنیادی ست. ویژه نامه این مرکز در مصاحبه طولانی با ویلانی هم خواندی ست که به صورت فایل پی دی اف، رایگان قابل دسترس است.
...............

سایت مرکز دانش‌های بنیادی: ipm.ac.ir
تلفن: ۲۳۱۰ داخلی ۲۱۲۰

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : خودآموز هندسه ۱ (جلد اول)
توضيحات: مولفان: محمدحسین احمدی، نرگس اخلاقی‌نیا

ناشر: مبتکران

قیمت: ۱۱۰۰۰ تومان.

مخاطب کتاب:
دانش آموز سال دوم دبیرستان - هندسه ۱
دانش آموز سال اول دبیرستان - هندسه صفر یا هندسه مقدماتی (فقط فصل اول توصیه می‌شود.)
دانش آموز سال هفتم - ریاضی (فقط بخش های یک.صفر تا یک.چهار توصیه می‌شود.)

مقدمه‌ی کتاب این‌گونه آغاز شده:

«من از حساب چیزی نمی‌فهمم؛ هیچ چیز... اما هیچ اعتقادی هم ندارم به اینکه در زمینه علم ریاضیات بی‌استعداد بوده‌ام و چند عدد ژنِ ضد ریاضی از همان آغاز خلقت در خونم جاری بوده است، یا اصولاً خداوند فرمان داده بوده است که در خون من مطلقاً ژن علوم ریاضی و فیزیک و شیمی داخل نکنند. نع! من دروغ بزرگی به نام «استعداد» را باور نمی‌کنم و تحت هر شرایطی هم باور نخواهم کرد. هرکس، هرچه بخواهد می‌شود-بدون تردید؛ مشروط بر آنکه شرایط مناسب وجود داشته باشد یا به وجود آورده شود. همین.» نادر ابراهیمی، ابوالمشاغل.

در این کتاب خواننده با ساده‌ترین مساله‌ها شروع می‌کند و به‌آرامی با ساختار مساله‌ها -از آسان تا دشوار- آشنا می‌شود. یکی از مشکلات دانش‌آموزان در حل مساله‌هایی که در نظر اول دشوار هستند این است که با ساختار مساله‌های هندسه و حل آنها آشنا نیستند. کتاب خودآموز هندسه با توجه به همین رویکرد نوشته شده است، آشنایی گام‌به‌گام با ساختار مساله‌های هندسه.

این کتاب با آموزش
- چگونه خواندن مسئله‌ها،
- روش استفاده از قضیه‌ها در حل مسائل،
- و چگونه نوشتن راه‌‌حل‌ها،
شرایط مناسب برای یادگیری هندسه را بدون نیاز به معلم، فراهم می‌کند.

برای چهار بخش نخست مسائل نسبتا ساده‌ای انتخاب شده است. این مسائل به خواننده کمک می‌کند که بدون دغدغه و نگرانی طریقه نوشتن راه‌حل‌ها را بیاموزد.
تعریف‌ها و قضیه‌ها ابزارهای حل مسائل هستند. با حل مسائل ساده می‌توان توانایی و تشخیص استفاده از این ابزارها را افزایش داد. هر قضیه و تعریف این کتاب در حل مسائل بسیاری به کار برده می‌شوند. برای مثال در مسائل بخش «دو. چهار» تقریبا تمام قضیه‌های بخش‌های قبل به‌کار گرفته شده است.
این کتاب از طریق وب‌گاه www.rcube.ir پشتیبانی می‌شود. خوانندگان می‌توانند نظرات و سوالات خود را از طریق وبگاه مذکور با نویسندگان در میان بگذارند.

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : حساب دیفرانسیل و انتگرال (استوارت)
توضيحات:
قسمت اول - جلد دوم
ازمجموعه کتابهای : حساب دیفرانسیل و انتگرال
تألیف : جیمز استوارت
ترجمه : ارشک حمیدی
چاپ سوم - ۱۳۹۱

قیمت پشت جلد ۲۴۰۰۰۰ ریال


.......................................

فهرست مطالب

پیشگفتار
سخنی با دانش‌آموزان

۶ کاربردهای انتگرال‌گیری

۶. ۱ مساحت بین منحنیها
۶. ۲ حجم
۶. ۳ حجم پوسته‌های استوانه‌ای
۶. ۴ کار
۶. ۵ مقدار متوسط تابع
مرور

۷ تابعهای وارون

۷. ۱ تابعهای وارون
۷. ۲ تابعهای نمایی و مشتق آنها
۷. ۳ تابعهای لگاریتمی
۷. ۴ مشتق تابعهای لگاریتمی
۷. ۲* تابع لگاریتم طبیعی
۷. ۳* تابع نمایی طبیعی
۷. ۴* تابعهای لگاریتمی و نمایی کلی
۷. ۵ رشد و زوال‌نمایی
۷. ۶ تابعهای وارون مثلثاتی
پروژهٔ کاربردی ■
۷. ۷ تابعهای هذلولوی
۷. ۸ صورتهای مبهم و قاعدة هوپیتال
پروژهٔ نوشتنی ■
مرور

۸ تکنیکهای انتگرال‌گیری

۸. ۱ انتگرال‌گیری به روش جزءبه‌جزء
۸. ۲ انتگرالهای مثلثاتی
۸. ۳ جانشینیهای مثلثاتی
۸. ۴ انتگرال‌گیری از تابعهای گویا به‌روش کسرهای جزئی
۸. ۵ استراتژی انتگرال‌گیری
۸. ۶ انتگرال‌گیری با استفاده از جدولها و سیستمهای جبری کامپیوتری
پروژهٔ اکتشافی ■
۸. ۷ انتگرال‌گیری تقریبی
۸. ۸ انتگرالهای ناسره
مرور

۹ کاربردهای دیگری از انتگرال‌گیری

۹. ۱ طول قوس
پروژهٔ اکتشافی ■
۹. ۲ مساحت رویه دورانی
پروژهٔ اکتشافی ■
۹. ۳ کاربردهایی در فیزیک و مهندسی
پروژهٔ اکتشافی■
۹. ۴ کاربردهایی در اقتصاد و زیست‌شناسی
۹. ۵ احتمال
مرور

۱۰ معادلات دیفرانسیل

۱۰. ۱ مدل‌سازی با معادلات دیفرانسیل
۱۰. ۲ میدان سوها و روش اویلر
۱۰. ۳ معادلات تفکیک‌پذیر
پروژهٔ کاربردی■
پروژهٔ تحقیقاتی■
۱۰. ۴ مدلهایی برای افزایش جمعیت
پروژهٔ کاربردی■
۱۰. ۵ معادلات خطی
۱۰. ۶ دستگاههای شکارچی – شکار
مرور
۱۱ معادله‌های پارامتری و مختصات قطبی
۱۱. ۱ منحنیهایی که با معادله‌های پارامتری تعریف شده‌اند
پروژه‌ٔ آزمایشگاهی■
۱۱. ۲ حساب دیفرانسیل و انتگرال منحنیهای پارامتری
پروژهٔ آزمایشگاهی■
۱۱. ۳ مختصات قطبی
۱۱. ۴ مساحت و طول در مختصات قطبی
۱۱. ۵ مقاطع مخروطی
۱۱. ۶ مقاطع مخروطی در مختصات قطبی
مرور

۱۲ دنباله‌های نامتناهی و سریها

۱۲. ۱ دنباله‌ها
پروژه‌ٔ آزمایشگاهی ■
۱۲. ۲ سریها
۱۲. ۳ آزمون انتگرال‌ و تخمین مجموعها
۱۲. ۴ آزمونهای مقایسه
۱۲. ۵ سریهای متناوب
۱۲. ۶ همگرایی مطلق و آزمونهای نسبت و ریشه
۱۲. ۷ استراتژی برای آزمودن سریها
۱۲. ۸ سریهای توانی
۱۲. ۹ نمایش تابعها به شکل سریهای توانی
۱۲. ۱۰ سریهای تیلور و مک‌لورین
پروژهٔ آزمایشگاهی■
پروژهٔ نوشتنی ■
۱۲. ۱۱ کاربردهای چندجمله‌ای تیلور
پروژهٔ آزمایشگاهی ■
مرور
پیوست

.......................................این کتاب ترجمۀ آخرین ویراست (ویراست ششم) کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال با عنوان انگلیسی calculus است. جیمز استوارت کتاب های متعددی دربارۀ حساب دیفرانسیل و انتگرال نوشته است، اما این کتاب «عنوان پرفروش ترین کتاب در تاریخ کتاب های حساب دیفرانسیل و انتگرال جهان» را به خود اختصاص داده است.
آنچه کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال جیمز استوارت را از کتاب های مشابه اش متمایز می سازد دقت ریاضی بالا، توضیحات روشن، مثال های متنوع و مجموعه تمرین های بی نظیر است. سبک نوشتن استوارت ساده و در عین حال روشن است؛ مخاطبش مستقیماً دانشجوست و به دانشجو ایده های اصلی، قضیه ها و روش های مسئله حل کردن را (براساس روش جورج پولیا) گام به گام می آموزد. هر مفهوم با مثال هایی که به تفصیل بررسی شده اند توضیح داده شده است. این مثال ها صرفاً برای آموزش روش های مسئله حل کردن یا تکنیک ها نیستند، بلکه دیدگاه تحلیلی دانشجو را در موضوع مورد نظر تقویت می کنند.
در این کتاب مثال های زیادی از چگونگی به کار بردن حساب دیفرانسیل و انتگرال به عنوان ابزاری برای مسئله حل کردن در حوزه های مختلف از جمله مهندسی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، پزشکی و علوم اجتماعی آمده است. دانشجو در سراسر کتاب پاسخی به این سوأل که «چه وقت از این استفاده کنم؟» را خواهند یافت.

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : آشنایی با هندسه
توضيحات:
ازمجموعه کتابهای : منابع آموزشی برای مرحله اول المپیادهای علمی_ریاضی
تألیف : بهمن اصلاح‌پذیر , مرتضی عالمگیر
ویرایش : یحیی تابش
چاپ سوم - ۱۳۹۱

قیمت پشت جلد ۴۵۰۰۰ ریال

..................................

فهرست مطالب

درباره‌ی ناب
سخن ناشر
پیش‌گفتار مؤلفان

فصل ۱. مثلث

۱. ۱ تشابه
۱. ۲ میانه
۱. ۳ نیمساز
۱. ۴ ارتفاع
۱. ۵ تجانس
۱. ۶ تعریف نسبت‌های مثلثاتیsin و cos
مسائل

فصل ۲. دایره

۲. ۱ تعاریف
۲. ۲ دایره‌ی محیطی
۲. ۳ دایره‌ی محاطی
۲. ۴ قوت نقطه
۲. ۵ مماس مشترک دو دایره
۲. ۶ دایره‌های مماس بر هم
مسائل

فصل ۳. روابط طولی در مثلث و دایره

۳. ۱ روابط طولی در مثلث
۳. ۲ نامساوی‌ها
مسائل
راهنمایی‌ها و راه‌حل مسائل

..................................

پیش‌گفتار مؤلفان
هندسه یا به بیانی دقیق‌تر هندسه‌ی اقلیدسی جنبه‌های کاربردی فراوانی دارد و از ابزارهای اولیه‌ی تمدن بشر محسوب می‌شود. گذشته از این هندسه به سبب ساختار منطقی‌اش در برنامه‌های آموزشی و تربیت فکر جایگاه ویژه‌ای دارد. به‌طوری که گفته می‌شود در سردر آکادمی افلاطون جمله‌ی «هر کس هندسه نمی‌داند وارد نشود!» حک شده بوده است. هندسه هنوز آوردگاهی برای چالش و بروز خلاقیت دانش‌آموزان و از همین روی یکی از مباحث مهم مسابقات و المپیاد‌های ریاضی است. کتاب حاضر به عنوان منبعی آموزشی برای دوستداران هندسه و علاقه‌مندان شرکت در المپیاد‌های ریاضی نگاشته شده است. نظر به اینکه مسائل بخش هندسه‌ی آزمون مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی ایران براساس مطالب مندرج در کتاب‌های درسی هندسه‌ی 1 و 2 طرح می‌شوند مؤلفان کوشیده‌اند در تألیف کتاب تمامی این مطالب را مورد بحث قرار دهند. گذشته از این برخی از موضوع‌ها بسط داده شده‌اند تا دانش‌آموزان با دیگر تعاریف و گزاره‌های مفید و مورد نیاز المپیاد ریاضی نیز آشنا شوند. شایان ذکر است که پاسخ‌گویی به سؤال‌های هندسه‌ی المپیاد ریاضی مستلزم اطلاعات وسیع هندسی و به‌کارگیری خلاقیت و ابتکار است. بنابراین افزون بر شرح و تفصیل مطالب کتاب‌های درسی هندسه‌ی 1 و 2 و به‌منظور ارتقای مهارت حل مسئله‌ی دانش‌آموزان مسائل متنوعی در کتاب آورده شده است تا دانش‌آموزان با به‌کارگیری شیوه‌های گوناگون ابتکاری در حل این مسائل، آمادگی لازم را برای حضور در المپیاد ریاضی پیدا کنند. توجه به نکات زیر برای دانش‌آموزان ضروری است:
1. تعریف خطوط موازی، زوایای متبادل و متقابل، و حالت‌های همنهشتی از موضوع‌هایی است که در کتاب‌های دوره‌ی راهنمایی به آنها پرداخته شده است و برای دانش‌آموزان سال اول دبیرستان بدیهی به شمار می‌آید.
2. دانستن روابط مقدماتی مثلثات برای حل مسائل هندسه ضروری است. این روابط در متن کتاب آورده شده است.
3. در پایان هر فصل مسائل مربوط به آن فصل به صورت تمرین آورده شده است تا دانش‌آموزان با حل آن‌ها تسلط لازم بر آن موضوع‌ها را به‌دست آورند. در صورتی که دانش‌آموزان در حل برخی مسائل با دشواری مواجه شدند می‌توانند در پایان کتاب به راهنمایی ارائه‌شده برای حل مسائل مراجعه کنند.
علاوه براین، در پایان هر فصل برای تشویق دانش‌آموزان در به‌کارگیری خلاقیت و ابتکارشان مسائلی آورده شده است که راهنمایی و حل آنها در پایان کتاب ارائه نشده است.
با توجه به اینکه سی‌درصد از سؤال‌های مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی ایران از درس هندسه است، لذا به داوطلبان شرکت در المپیاد‌های ریاضی توصیه می‌شود در برنامه‌ریزی خود برای مطالعه‌ی هندسه وقت کافی در نظر بگیرند. هیچ‌ کاری از کاستی و نقصان مبرّا نیست، لذا مؤلفان صمیمانه از نظر‌ها، پیشنهاد‌ها و انتقاد‌های شما استقبال می‌کنند.
از تمامی کسانی که، را در انتشار این کتاب یاری کرده‌اند سپاسگزاریم.

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : حل مساله از طریق مساله
توضيحات: حل مسأله از طریق مسأله

ازمجموعه کتابهای : کتاب‌های آمادگی برای المپیاد ریاضی

تألیف : لورن سی. لارسن

ترجمه : علی ساوجی

ویرایش : مهدی مدغم

تعداد صفحات : ۳۱۶

پشت جلد کتاب

هدف اصلی این کتاب، آموزش اساسی‌‌ترین روش‌های حل مسئله با آوردن مثال‌های گوناگون از این روش‌هاست. هر مسئله مثالی برای روشن شدن یکی از روش‌های حل مسئله است و به دلیل جذابیت طبیعی و زیبایی‌‌اش انتخاب شده است.

در سراسر کتاب هدف این بوده است که نشان داده شود چگونه می‌توان به روش‌های مختلف، مجموعه‌ای از تکنیک‌های اساسی را برای حل گونه‌های بسیار زیادی از مسائل به‌کار برد.

مطالعهٔ این کتاب برای دانش‌آموزانی که خود را برای شرکت در مسابقه‌هایی از نوع المپیادهای ریاضی آماده می‌کنند، دبیران، دانشجویان و سایر علاقه‌مندان مفید است.

پیشگفتار
هدف این کتاب آن است که برخی از مهمترین تکنیکهای حل مسأله را که نوعاً در ریاضیات دوره‌ٔٔ پیش‌دانشگاهی و کارشناسی مطرح می‌شوند از دیگر روشها مجزا، و توجه خواننده را به آنها جلب کند و با استفاده از مثالها و مسائل جالبی که به‌آسانی در منابع دیگر یافت نمی‌شوند، کاربردهای آنها را به نمایش بگذارد. هر بخش کتاب، تنها به یک ایده می‌پردازد؛ ایده‌ای که قدرت و کاربردهای گوناگون آن در مثالها پدیدار و با مسائل کتاب تقویت می‌شود. کتاب حاضر به منزله‌ٔ مدخل و راهنمایی برای مسائل موجود در نوشتارهای ریاضی است (مانند آنچه در بخش مسائل مجله‌های ریاضی برای مقطع کارشناسی وجود دارد) و مرجعی است که به‌آسانی آگاهیهای اساسی را در اختیار دانش‌آموزان و مدرسان ریاضیات قرار می‌دهد.
این کتاب گلچینی از مسائل و نیز راهنمایی آموزشی است. کتاب شامل بیش از 700 مسأله است که افزون بر یک‌سوم آنها به تفصیل حل شده‌اند. هر مسأله به‌دلیل جذابیت طبیعی و زیبایی‌اش انتخاب شده است، ولی مقدم بر هر چیز، خواسته‌ایم که مسأله‌ٔ مزبور، مثالی برای روشن‌شدن یکی از روشهای حل مسأله باشد. در سراسر کتاب، هدف ما آن بوده است که نشان دهیم چگونه می‌توان به روشهای مختلف، مجموعه‌ای از تکنیک‌های اساسی را برای حل گونه‌های بسیار زیادی از مسائل به‌کار برد. هر جا امکانپذیر بوده است، مسائلی در بخشها انتخاب شده‌اند که از مرزهای مورد انتظار فراتر رفته‌اند و به این ترتیب این حقیقت تقویت می‌شود که تنها یک شهود، می‌تواند کاربردهای وسیعی داشته باشد. هر بخش با «مثالهای اضافی» خاتمه می‌یابد. طی این مثالها به مباحث دیگری اشاره می‌شود که استفاده از این تکنیک در حل آنها سودمند است.
این کتاب در سطحی بالا از مباحث کارشناسی نوشته شده است. آگاهیهای مقدماتی از ترکیبیات، نظریه‌ٔ اعداد، جبر، آنالیز و هندسه دانسته فرض شده‌اند. بیشتر مطالب کتاب برای دانش‌آموزانی که یک سال حساب دیفرانسیل و انتگرال را مطالعه کرده‌اند، قابل درک است و بخش قابل توجهی از مطالب، حتی این آگاهیها را لازم ندارد. با وجود این، بیشتر مسائل در سطح اندکی بالاتر از محتوای کتابهای درسی هستند. بنابراین، این مطالب به‌ویژه برای دانش‌آموزانی که خود را برای مسابقات ریاضی آماده می‌کنند، مناسب است.
روشها و مسائلی که در این کتاب آمده‌اند، حاصل تجربه‌ٔ من از حل مسائلی در این سطح است. هر شماره‌ٔ تازه‌ای از ماهنامه‌ٔ ریاضی آمریکا 2 (و دیگر مجلات ریاضی کارشناسی) شامل مطالبی است که به‌خوبی می‌توانند در این کتاب گنجانده شوند. از آنجا که این ایده‌ها به‌طور مداوم صورتهای تازه‌ای به‌خود می‌گیرند، خواننده باید این گردایه را به‌عنوان مجموعه‌ای آغازین تلقی کند و بکوشد تا پرونده‌ای شخصی از مسائل و راه‌حلهای آنها به‌منظور توسعه‌ٔ این مجموعه، چه از نظر وسعت و چه از نظر عمق، پدپد آورد. بدیهی است که هیچ‌گاه نمی‌توانیم امیدوار باشیم که یک «نظام» برای حل مسأله ایجاد کنیم. با وجود این، فراگیری ایده‌ها در تمام مراحل پیشرفت، تجربه‌ای ارزشمند است.
بسیاری از مسأله‌های این کتاب قدیمی‌اند و تعیین مراجع کامل آنها بسیار دشوار است. من منابع مربوط به مسائلی را که تأخر بیشتری در نوشتارهای ریاضی دارند، مشخص کرده‌ام و هر زمان که امکان داشته است، مسابقات را ذکر کرده‌ام. دریافت منابع دقیق مسائلی که از آنها نام نبرده‌ام، موجب امتنان خواهد بود.
مایلم از این فرصت برای تشکر از همکاران ودانشجویانی استفاده کنم که به همراه من ساعتهای بسیاری را صرف کار لذتبخش روی این مسائل کرده‌اند. در این ارتباط، مراتب قدر‌دانی خود را نسبت به اُ.ای. استانایتیس3 ، استاد بازنشسته‌ٔ کالج سنت‌اولاف4 ابراز می‌دارم. از کالج سنت‌اولاف و بنیاد ملون 5 برای ارائه‌ٔ کمک مالی طی دو تابستان به‌منظور کمک به نگارش این متن تشکر می‌کنم. در نهایت از تمام افرادی که با ارائه‌ٔ مسائل و در اختیار گذاشتن راه‌حلهای آنها در این کار سهیم بوده‌اند، سپاسگزاری می‌کنم. به‌ویژه از موری اس.کلامکین که در طول یک ربع قرن، به‌عنوان سرشناس‌ترین فرد در زمینه‌ٔ حل مسأله مطرح بوده است و من از راه‌حلهای او بهره‌های فراوانی برده‌ام، تشکر می‌کنم.

لورن سی.لارسُن
21ام مارس، 1983

آمادگی برای المپیاد ریاضی
تلاشهای گسترده‌ای که در سالهای اخیر برای بهبود وضعیت آموزش ریاضیات در سطوح مختلف صورت گرفته است دو هدف عمده پیش روی خود دارد: عمومی‌ کردن ریاضیات و تربیت نخبگان. هدف اول از این رو اهمیت دارد که در آستانهٔ قرن بیست‌ویکم میلادی «سواد ریاضی» ضرورتی عام پیدا کرده است، و هدف دوم نیز از هدفهای ارزشمند جوامع مدنی است. لذا کاملاً ضروری است که در پی دست‌ یافتن به پیشرفتهای بیشتری در این باره باشیم و ابزارهای جدیدی برای شناسایی و پرورش استعدادهای بالقوه‌ٔ جامعهٔ خود جستجو کنیم.
آموزشهای رسمی با توجه به گستردگی پهنهٔ عملکرد، معمولاً میانگین دانش‌آموزان را از نظر علاقه و استعدادهای ویژه مخاطب خود قرار داده است. از این‌رو برای پرورش استعدادها و شکوفایی خلاقیتها، آموزشهای جانبی و غیررسمی و برنامه‌هایی نظیر المپیاد ریاضی اهمیت ویژه‌ای دارد.
اگر به تاریخ نگاهی بیفکنیم سال 1894 شاید نقطه‌ٔ آغاز مسابقات علمی در عصر جدید باشد. در این سال مسابقه‌ٔ اتووش به نام بارون لوراند اتووش 1 به‌صورت مسابقه‌ٔ ریاضی دانش‌آموزی در مجارستان شروع شد. مسائل این مسابقه به دلیل سادگی مفاهیم به‌کار گرفته شده هنوز هم جذاب است. پس از آن، طی سالها، مسابقات ریاضی در کشورهای مختلف جهان شکل گرفت و جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد تا اینکه در سال 1959 رومانی پیشگام راه‌اندازی المپیاد بین المللی ریاضی شد و از 7 کشور اروپای شرقی برای شرکت در این المپیاد دعوت کرد و اولین المپیاد از 20 تا 30 ژوئیهٔ 1959 در بخارست برگزار شد. کم‌کم کشور‌های دیگری نیز به المپیاد بین‌المللی پیوستند و در حال حاضر این مسابقه، که هر سال در یک کشور برگزار می‌شود، معتبر‌ترین مسابقه‌ٔ بین‌المللی دانش‌آموزی است.
مسابقات دانش‌‌آموزی در کشور ما نیز رفته‌رفته جایگاه ویژه‌ای یافته است؛ اولین مسابقه‌ٔ ریاضی دانش‌آموزی در فروردین 1362 بین دانش‌آموزان برگزیدهٔ سرتاسر کشور برگزار شد و برای اولین بار در سال 1366 تیمی از کشورمان به المپیاد بین‌المللی اعزام گردید. پس از آن دانش‌آموزان زیادی در سرتاسر کشور مشتاقانه به این رقابت روی آوردند.
در المپیاد ریاضی آنچه که اهمیت دارد توانایی مسأله حل کردن است، ولی باید توجه داشت که راه‌حل مسأله‌ای با ارزش به‌ندرت آسان و بدون زحمت به‌دست می‌آید؛ بلکه حاصل ساعتها تلاش فکری است. تلاشی که ذهنهای شاداب و جوان برای انجام آن تمایل بسیاری دارند.
بدیهی است که اگر این تلاشها با برنامه‌ای دقیق و منظم شکل گیرد، سریعتر و بهتر به شکوفایی استعدادهای خلاق می‌انجامد. از این رو مؤسسه انتشارات فاطمی به انتشار مجموعه‌ٔ آمادگی برای المپیاد ریاضی اهتمام ورزیده است. این مجموعه شامل سه‌ دسته کتاب است:
دسته‌ٔ اول (کتابهای زرد) شامل کتابهایی مقدماتی با پیشنیاز ریاضیات 2 در زمینه‌های ترکیبیات، هندسه، نظریه‌ٔ اعداد، آنالیز و جبر است.
دسته‌ٔ دوم (کتابهای نارنجی) شامل کتابهای پیشرفته‌تر و مجموعهٔ مسائل و کتابهای کلاسیک المپیاد ریاضی در سطح بین‌المللی است، و بالاخره
دسته‌ٔ سوم (کتابهای قرمز) شامل کتابهای پیشرفته دربارهٔ المپیاد ریاضی است.
مجموعه‌ٔ آمادگی برای المپیاد ریاضی مجموعه‌ای است منظم و برنامه‌ریزی شده برای همهٔ چالشگرانی که در ریاضیات زیباشناختی خاصی می‌بینند و در جهت نوآوریهای ذهنی تلاش می‌کنند.

کتاب حاضر از دسته‌ٔ سوم است، و در آن اساسی‌ترین روشهای مسأله حل‌کردن با آوردن مثالهایی متنوع ذکر شده است. این کتاب از منابع اصلی آمادگی برای المپیادهای ریاضی در سطح جهان است و مطالعه‌ٔ آن برای دانش‌آموزان علاقه‌مند به شرکت در المپیادهای ریاضی و دانشجویان مفید است.

فهرست مطالب

آمادگی برای المپیاد ریاضی
پیشگفتار
فصل ۱. راهیابی
۱-۱ جستجوی الگو
۱-۲ رسم شکل
۱ـ۳ تبدیل به مسأله‌ای هم‌ارز
۱ـ۴ تعدیل مسأله
۱-۵ انتخاب نماد کارآمد
۱-۶ بهره‌گیری از تقارن
۱-۷ تقسیم مسأله به چند حالت
۱-۸ عمل قهقرایی
۱-۹ استدلال از راه تناقض
۱-۱۰ دنبال کردن زوجیت
۱-۱۱ در نظر گرفتن حالتهای انتهایی
۱-۱۲ تعمیم
فصل ۲. دو اصل مهم: استقرا و حجره‌ها
۲-۱ استقرا: ساختن براساس P(k)
۲-۲ استقرا: شروع از P(k+۱)
۲-۳ استقرای قوی
۲-۴ استقرا و تعمیم
۲-۵ رابطه‌ٔ بازگشتی
۲-۶ اصل حجره‌ها
فصل ۳. حساب
۳-۱ بزرگترین مقسوم‌علیه مشترک
۳-۲ حساب پیمانه‌ای
۳-۳ تجزیه‌ٔ یکتا
۳-۴ دستگاههای عدد‌نویسی مکانی
۳-۵ حساب اعداد مختلط
فصل ۴. جبر
۴-۱ اتحادهای جبری
۴-۲ تجزیه‌ٔ یکتای چند جمله‌ایها
۴-۳ قضیه‌ٔ اتحاد
۴-۴ جبر مجرد
فصل ۵. مجموعیابی سریها
۵-۱ ضریبهای دوجمله‌ای
۵-۲ سری هندسی
۵-۳ سریهای ادغامی
۵-۴ سریهای توانی
فصل ۶. آنالیز حقیقی میانی
۶-۱ تابعهای پیوسته
۶-۲ قضیه‌ٔ مقدار میانی
۶-۳ مشتق
۶-۴ قضیه‌ٔ مقدار اکسترم
۶-۵ قضیه‌ٔ رول
۶-۶ قضیه‌ٔ مقدار میانگین
۶-۷ قاعده‌ٔ لوپیتال
۶-۸ انتگرال
۶-۹ قضیه‌ٔ اصلی
فصل ۷. نامساویها
۷-۱ ویژگیهای اساسی نامساویها
۷-۲ نامساوی میانگین حسابی ـ میانگین هندسی
۷-۳ نامساوی کوشی - شوارتز
۷-۴ بررسی‌های تابعی
۷-۵ کاربرد سریها در نامساویها
۷-۶ اصل فشار
فصل ۸. هندسه
۸-۱ هندسه‌ٔ مسطحه‌ٔ کلاسیک
۸-۲ هندسه‌ٔ تحلیلی
۸-۳ هندسه‌ٔ برداری
۸-۴ عددهای مختلط در هندسه
فهرست علامتها و تعریفها
منابع
نمایه

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : آشنایی با المپیاد ریاضی از طریق حل مسأله
توضيحات: سخن ناشر

از رویداد‌های نوید‌بخش سال‌های اخیر، توجه وزارت آموزش و پرورش و استقبال دانش‌آموزان ممتاز دوره‌ی دبیرستان از المپیاد‌های علمی است. بسیاری از دانش‌آموزان مستعد برای عضویت در تیم‌های ملی المپیاد و حضور در مسابقه‌های علمی در سطح جهان تلاش می‌کنند. بی‌شک موفقیت در این عرصه مستلزم پشتکار، وسعت و عمق معلومات، مهارت در حل مسئله، خلاقیت و نوآوری است. اما از سوی دیگر وجود منابع آموزشی سودمند و قابل اعتماد نیز برای کسب موفقیت‌ها ضروری و حتمی است.

مجموعه‌ی منابع آموزشی برای مرحله‌ی اول المپیاد‌های علمی شامل بیش از 40 عنوان کتاب درسی و کتاب تمرین و مسائل است که براساس برنامه‌های درسی المپیاد‌های داخلی کشور در رشته‌های ریاضی، کامپیوتر، فیزیک، نجوم، شیمی، زیست شناسی و ادبیات فارسی طراحی شده است. این مجموعه را جمعی از مؤلفان با تجربه که در تدریس کلاس‌های المپیاد سابقه‌ی ممتد دارند و استادانی که تجربه‌ی سرپرستی تیم‌های المپیاد جهانی را بر عهده داشته‌اند تألیف و ویرایش کرده‌اند.

در طراحی و تألیف کتاب‌ها تلاش شده است تا آنجا که ممکن است تمام سرفصل‌های برنامه‌ی درسی المپیاد پوشش داده شود. بنابراین، این مجموعه می‌تواند به‌عنوان یک منبع درسی قابل اعتماد در کلیه‌ی مدارس کشور که دانش‌آموزان را برای رقابت در مسابقه‌های علمی کشور آماده می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد. از طرف دیگر روش نگارش کتاب‌ها و وجود مثال‌های حل شده‌ی فراوان این امکان را نیز فراهم می‌کند تا دانش‌آموزان علاقه‌مند در اقصی‌ نقاط کشور بتوانند، حتی بدون نیاز به معلم، با مطالعه‌ی آنها خود را برای رقابت در المپیاد‌های علمی آماده کنند.
از این رو که بخش مهمی از موفقیت در المپیادهای مختلف بررسی و تمرین سوالات متفاوت است، این کتاب برای دانش‌آموزان مستعدی که علاقه به موفقیت در المپیاد ریاضی را دارند بسیاز مناسب است.

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : جبر تحلیلی 1
توضيحات: پدید آورندگان: غلامرضا عسجدی
ترجمه:
انتشارات: فاطمی
چاپ اول: 1374
قیمت: - تومان- 304 صفحه
نظر ما در باره کتاب:
مخاطبین:
علاقه مندان به المپیاد ریاضی
پیش نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی
فهرست مطالب:
بخش اول ـ مقدمات:

۱- محور و پاره‌خط
۲- مختصات نقطه در صفحه
۳- مختصات قطبی
۴- پاره‌خط جهت‌دار صفحه
۵- تقسیم پاره‌خط بر نسبت معلوم
۶- مساحت مثلث
7- تغییر محورهای مختصات
بخش دوم – معادلهٔ یک منحنی:
۱- تابع
۲- تعریف تابع با توجه به نظریهٔ مجموعه‌ها
۳- نمودار یا منحنی نمایش
۴- به معادله گذاشتن یک منحنی
۵- معادلهٔ پارامتری یک منحنی
بخش سوم ـ خط یا منحنی درجهٔ اول با انحنای صفر:
۱- معادلهٔ عمومی خط مستقیم
۲- معادله‌های ناقص خط مستقیم (حالتهای خاص)
۳- معادله نرمال خط مستقیم
۴- دسته خطوط
۵- معادلهٔ قطبی خط مستقیم
بخش چهارم ـ منحنیهای درجهٔ دوم:
۱ـ دایره
۲- بیضی
۳- هذلولی
۴- سهمی
۵- معادلهٔ قطبی منحنیهای مخروطی
بخش پنجم ـ توابع صریح:
۱- مختصری راجع به حد تابع صریح
۲- یادآوری مشتق
بخش ششم ـ رسم منحنی چند تابع:
۱- مطالعهٔ تغییرات یک تابع
۲- تغییرات تابع درجهٔ اول و درجهٔ دوم
۳- تابع هموگرافیک
۴- تابع درجهٔ سوم
۵- توابع مثلثاتی
۶- مراجعهٔ مختصر به توابع قطبی
تمرین و خودآزمایی کلی
پاسخها

پیش‌گفتار:
این کتاب با این هدف تألیف شده است که خودآموزی باشد هم برای آن گروه از دانش‌آموزان دبیرستان که علاقه‌مند به افزایش دانش خود در زمینهٔ جبر تحلیلی هستند، و هم آنها که دبیرستان را به پایان رسانده‌اند و می‌خواهند دانشی عمیقتر در این زمینه داشته باشند تا در آزمونهای ورودی دانشگاهها و مدارس عالی در ردهٔ ممتاز پذیرفته شوند.
کتاب براساس دانش پایهٔ دانش‌آموزان دبیرستانی در درس ریاضیات تألیف شده است. با اینکه در برنامهٔ درسی ریاضیات دبیرستانی مختصات قطبی به تفصیل نیامده است، به این سبب که این بخش از جبر تحلیلی اهمیت بسیار در کاربردهای عملی، مانند مختصات قائم دارد، در این باره نیز نکته‌هایی در کتاب آمده است.
شیوهٔ تألیف کتاب، غیر از بند 2 از بخش دوم، همان شیوهٔ ریاضیات سنتی بوده است که دانش‌آموزان و دبیران بیشتر با آن آشنایی دارند، زیرا، همان گونه که در این بند نیز اشاره شده است، ریاضیات به زبان مجموعه‌ها ـ که به نام ریاضیات جدید شهرت یافته است ـ هنوز در کشور ما خوب جا نیفتاده است. شک نیست که در این باره نیز باید مؤلفان و مدرسان رشتهٔ ریاضیات کوششی بیش از پیش داشته باشند، ولی چون هدف این کتاب خودآموز بودن و عملی بودن بهره‌گیری از آن است، به شیوهٔ سنتی ریاضیات توجه شده است، نه شیوهٔ ریاضیات جدید.
در تألیف کتاب، مؤلف هم از تجربهٔ سالها تدریس ریاضیات در دبیرستانها و دانشکده‌ها و بعضی موارد دیگر از تعلیمات ریاضیات بهره گرفته است و هم از بهترین کتابهای ریاضی کشورهای دیگر تا آنچه در دسترس پژوهشگر ایرانی در این زمینه گذاشته می‌شود، هم آموزنده و آزموده شده باشد و هم تا آنجا که ممکن بوده است بدون کمی و کاستی. با این همه، بسیارند نکته‌های دیگر در این زمینه که به سبب صفحه‌های محدود کتاب، نیاز به شرح و بحثی مفصلتر دارند و می‌توانند موضوع بحث کتابهای دیگر باشند.
کتاب در هر فصل و بحث مثالها و مسئله‌ها و تستهای فراوان دارد که وسیله‌ای است برای خودآزمایی بهره‌گیرند از آن. بر روی هم 100 مثال حل شده و 100 مسئلهٔ تستی و 384 مسئله با فرضها و تقسیمات مختلف در این کتاب آمده است که جوابهای تمامی آنها در صفحه‌های آخر کتاب چاپ شده است. امید است بهره‌گیران از این کتاب، پیش از آنکه به جواب هر مثال یا مسئله مراجعه کنند، همهٔ توان خود را به کار گیرند تا خود راه حل و جواب مسئله را بیابند، تا تأثیر یادگیری و به یادماندن این رشته از علم ریاضی در ذهنشان عمیقتر و دوامپذیرتر باشد.
در پایان کتاب، بعضی از اصطلاحهای ریاضی در رشته جبر تحلیلی که در این کتاب به کار رفته است، به صورت برابرهای فارسی و انگلیسی چاپ شده است، تا راهنمایی باشد برای بهره‌گیران از این کتاب که علاقه‌مند به مراجعه کتابهای ریاضی هستند که به زبان انگلیسی انتشار یافته است.
نشانی ناشر: تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258
نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir
نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : ریاضی عمومی 1
توضيحات: ریاضی عمومی 1
پدید آورندگان: مهران اخباریفر – ارشک حمیدی
ویرایش: رحیم علی خانزاده
انتشارات: فاطمی
چاپ دوم: 1381
قیمت: 2520تومان- 392 صفحه
مخاطبین:
علاقه مندان به المپیاد ریاضی
پیش نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی
فهرست مطالب: آمار و احتمال – دستگاه معادله خطی – توابع نمایی و لگاریتمی -
پیش‌گفتار:
اهداف، ویژگیها و چگونگی تألیف مجموعهٔ «کتابهای کار و راهنمای مطالعهٔ دانش‌آموز» در پیشگفتار ناشر آمده است. با وجود این، بیان چند نکته ضروری است. در پایان هر فصل کتاب تعداد زیادی پرسش، مسئله و تمرین آمده است که به ترتیب زیر گروه‌بندی شده‌اند.
پرسشهای مروری: هدف از این پرسشها، مرور و تکرار مفاهیم هر فصل است. پاسخ این پرسشها را با مراجعه به متن درس به‌ آسانی می‌توانید پیدا کنید.
مسئله‌های حل شده: در هر فصل کتاب تعداد زیادی مسئلهٔ حل شده است. دانش‌آموز با مطالعهٔ این مسئله‌ها با مهمترین انواع مسئله‌های مربوط به آن فصل و روشهای حل این مسئله‌ها آشنا می‌شود.
تمرین: در هر فصل کتاب تعداد زیادی مسئله برای کار مستقل دانش‌آموز داده شده است. راه‌حل یا پاسخ برخی از این مسئله‌ها در بخش «پاسخ، راهنمایی و راه‌حل» در انتهای کتاب آورده شده است. به دانش‌آموزان توصیه می‌شود که این مسائل را با صرف وقت کافی حل کنند و تا حد امکان به پاسخها مراجعه نکنند.
نمونه‌هایی از مسئله‌های آزمونهای ورودی دانشگاهها: در هر فصل کتاب نمونه‌هایی از مسئله‌های آزمونهای ورودی دانشگاههای سراسری یا آزاد که مربوط به آن فصل بوده آورده شده است. پاسخ این مسئله‌ها در بخش «پاسخ، راهنمایی و راه‌حل‌ » در انتهای کتاب داده شده است. برای بیشتر مسئله‌ها راه‌حل کامل یا راهنمایی برای حل مسئله نیز آورده شده است.
نشانی ناشر:
تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258

نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir


نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : فرهنگ ریاضی نوجوانان و جوانان کمبریج
توضيحات: فرهنگ ریاضی نوجوانان و جوانان کمبریج
پدید آورندگان: برین بالتو ، دیوید هابز
ترجمه: پرویز امینی
ویرایش: مهران اخباریفر
انتشارات: فاطمی
چاپ دوم: 1387
قیمت: 22500 تومان- 168صفحه
مخاطبین: علاقه مندان به المپیاد ریاضی
پیش نیاز: کتب ریاضی دبیرستانی
پیش‌گفتار: سخنی با خواننده
با گسترش علم و انشعاب گرایشها و ریشه‌های گوناگون دانش، بشر نیاز به کتاب مرجعی پیدا کرد تا بتواند در هنگام ضرورت برای کسب اطلاعات مورد نیاز به آن مراجعه کند.
دکتر محمد معین در فرهنگ فارسی خویش، کتاب فرهنگ را کتابی می‌داند که شامل لغات یک یا چند زبان و شرح آن به‌گونه‌ای باشد تا مراجعه‌کننده بتواند واژه یا مفهوم مورد نظرش را به‌راحتی جستجو کند.
بنابراین هدف اصلی تدوین هر کتاب فرهنگ، آماده‌کردن ابزاری برای دستیابی به واژه‌های جدید و توضیح آنهاست. دانش ریاضیات که در این خطه از دیرباز مورد توجه همگان بوده است، از داشتن کتابی که واژه‌های جدید و شرح آن‌را به همراه داشته باشد، بی‌نصیب نبوده است. بوده‌اند و هستند فرهنگهای ریاضیات که توسط فرهنگ‌دوستان و فرهیختگان ارجمندی به تدوین درآمده‌اند و مورد بهره‌‌گیری دانشوران قرار گرفته‌اند.
کتاب فرهنگی که در دست دارید، ترجمهٔ فرهنگ ریاضی کمبریج است که برای دانش‌آموزان مدارس دوره‌ٔ راهنمایی و دبیرستان تهیه شده است. این فرهنگ بدون اینکه صرفاً به تعاریف خشک بسنده کند، با بهره‌گیری از تصاویر و اشکال متنوع، مفاهیم ریاضی را به‌گونه‌ای جذاب و ساده به دانش‌آموزان تفهیم می‌کند. از بین فرهنگهای ریاضی که برای دانش‌آموزان به رشته‌ٔ تحریر درآمده است، شاید بتوان این فرهنگ را جامعترین، کاملترین و ساده‌ترین فرهنگ به شمار آورد.
این فرهنگ به دو صورت کلی به دانش‌آموز یاری می‌رساند، اول اینکه دانش‌آموز مفهومی را که به‌درستی نمی‌داند می‌تواند در آن بیابد و پس از مطالعه‌ٔ توضیحات واژه به کتابهای موضوعی مربوط به آن مفهوم مراجعه کند و یا از معلم خود یاری جوید. دوم اینکه این فرهنگ برای مرور و بررسی مفاهیم آموخته شده بسیار مفید و قابل استفاده است.
شیوهٔ ارجاعات این فرهنگ نیز به سه صورت انجام می‌گیرد. واژه‌های ایرانیک (خوابیده) مدخلهایی هستند که در بعضی صفحات توضیح داده شده‌اند، واژه‌های سیاه (توپر) داخل توضیحات یک مدخل که به خواننده معرفی می‌شود و واژه‌های سیاه (توپر) در انتهای توضیح هر واژه که با علامت ■ مشخص شده‌اند و خواننده را به‌واژه‌ها یا واژه‌های مترادف یا متضاد ارجاع می‌دهد.
برای دستیابی دقیق معادلهای انگلیسی از واژه‌نامهٔ ریاضی و آمار مرکز نشر دانشگاهی استفاده شده است و در بعضی موارد برای دقت در جایگزینی معادل واژه، فرهنگهای دیگر نیز مورد توجه قرار گرفته است.

در پایان از همهٔ فرهنگ‌دوستان و معلمان ارجمندی که ما را از پیشنهادات خود بی‌بهره نمی‌گذارند سپاسگزاری و درخواست می‌شود نظرات خود را در مورد این فرهنگ از طریق ناشر به اطلاع مترجم برسانند.
نشانی ناشر:
تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258

نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir


نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : روش‌های برداری
توضيحات: روش‌های برداری
پدید آورندگان: آر.جی کول
ترجمه: فرهاد ذکاوت
انتشارات: آدنا
چاپ اول:1387
قیمت:2500 تومان
تعداد صفحات: 152 صفحه
مخاطبین: علاقمندان به ریاضی
پیش نیاز: کتب ریاضی دبیرستانی
فهرست مطالب: جبر بردارها – ضرب بردارها – مشتق – انتگرال – عملگرهای برداری – قضایای انتگرال – مختصات خمیده خطی متعامد
پیش‌گفتار: کتابی که پیش رو دارید دوره فشرده و کاملی است از مباحث ریاضی عمومی که در تمامی رشته های فنی و مهندسی و علوم‌پایه (به خصوص فیزیک، ریاضی، شیمی، زمین شناسی و زیست) تدریس می‌شود. ویژگی کتاب حاضر، جمع بندی است از تمامی نکات و فرمول‌ها (همراه با تمرینات و مثال‌های کاربردی) که در حین گذراندن ریاضی عمومی با آنها سر و کار دارید؛ بنابراین می‌توانید این منبع را به خصوص برای امتحانات مختلف ترم و کنکورهای کاردانی به کارشناسی و کارشناسی ارشد برای درس ریاضی عمومی استفاده کنید.
حجیم نبودن و دوره کامل مباحث بدون مثال‌ها و تمرینات تکراری و غیر ضروری به شما کمک می‌کند تا با درس ریاضی عمومی در ترم، المپیاد فیزیک و نیز کنکورهای مذکور مشکلی نداشته باشید؛ امید است ترجمه کتاب حاضر برای خواننده محترم مفید بوده و دوره درسی و نیز کنکور را با موفقیت طی کنید.
در اینجا لازم می‌دانم از استاد گرامی دکتر جعفر صادقی در معرفی و نظارت کتاب فوق و راهنمایی‌های تخصصی فیزیک و ریاضیات در دانشگاه و نیز خانم‌ها محمدپور برای تایپ و صفحه‌آرایی ایشان تشکر و سپاسگذاری کنم و هرگونه نقص در کتاب را به عهده می‌گیرم.

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 
   
<<صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] [5] [6] صفحه بعد>>
آرشيو کتاب   
جستجوي كتاب  
 
جستجو براي:  
جستجو در:  
افراد آنلاين: 222    بازديد امروز: 15    كل بازديدها: 172046
  صفحه اول | راهنماي سايت | آموزش | زنگ تفريح | مصاحبه | معرفي کتاب | مشاوره  
  مسابقه | اخبار | نظرات و پيشنهادات | پرسش و پاسخ علمي | درباره ما