به تازگي امكان نظر دادن و امتياز دادن به كتابها فراهم شده است.
   
<<صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] [5] [6] صفحه بعد>>
                   
 نام : آشنایی با نظریه‌ی اعداد
توضيحات: پدید آورندگان: جمالی، محسن
ترجمه:
انتشارات: فاطمی
چاپ اول: 1388
قیمت: 2500 تومان- 128 صفحه
نظر ما در باره کتاب:
مخاطبین:
علاقه مندان به المپیاد ریاضی

پیش نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی

فهرست مطالب: نظریه اعداد چیست؟- بخش پذیری – قضیه تقسیم – اعداد اول – همنهشتی

پیش گفتار: نظریه‌ی اعداد شاخه‌ای از ریاضیات است که تقریباً در هر مسابقه‌ی ریاضی سؤالی از آن دیده می‌شود. این مبحث شامل مسائل مبارز‌طلب بسیاری است که با اندکی آشنایی با مفاهیم اولیه می‌توان برای حل آنها تلاش کرد.
در نگارش کتاب سعی شده است که مفاهیم از سطح فهم دانش‌آموزان مقدماتی دبیرستان فراتر نرود و بیشتر بر عمق بخشیدن به مطالب اولیه تکیه شده است. با این حال بعضی مهارت‌های جبری که در درس ریاضی سال اول دبیرستان آموزش داده می‌شوند ممکن است مفید باشند. به خواننده توصیه می‌شود متن را به‌دقت بخواند و سپس برای حل مسائل انتهای بخش‌ها تلاش کند. اگر مسئله‌ای را نتوانستید حل کنید به مطالعه‌ی کتاب ادامه دهید و در فرصت‌های دیگر مجدداً برای حل آن‌ مسائل سعی کنید و اگر باز هم موفق نبودید، می‌توانید از راهنمایی‌ها و راه‌حل‌ها (در انتهای کتاب) استفاده کنید.
در انتهای هر فصل مسائل دشوار با علامت ستاره مشخص شده‌اند. امید است این کتاب در پیشرفت دانش ریاضی جوانان این مرز و بوم مؤثر باشد.

نشانی ناشر:
تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258

نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir


نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : آشنایی با جبر
توضيحات: پدیدآورندگان: جمالی، محسن

ترجمه:

انتشارات: فاطمی

چاپ اول: 1388

قیمت: 2070 تومان- 116 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:

مخاطبین:
علاقه‌مندان به المپیاد ریاضی

پیش‌نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی

فهرست مطالب:
عبارت‌های جبری، اتحادها و تجزیه- حل معادلات- چند جمله‌ای‌ها- نامساوی‌ها- تابع و معادلات تابعی- مهارت‌های محاسبه مجموع‌ها و آشنایی با نمادها

پیش‌گفتار:
شاید بتوان گفت درس جبر در دوره‌ی دبیرستان بیش از شاخه‌های دیگر ریاضی مورد توجه قرار گرفته و همین امر موجب اهمیت و فراگیری بیشتر آن در میان دانش‌آموزان دبیرستان شده است. همچنین، جبر از جمله مباحث اصلی در مسابقات و المپیادهای ریاضی در کشور و در سطح جهان می‌باشد.
در این کتاب سعی شده است تا با اندک تکیه بر کتابهای درسی مطالب ارائه شود. بیشتر فصل‌ها‌ بر پایه‌ی مسائل متنوع و مهارت‌های اولیه‌ی جبری بنا و سعی شده است تا هماهنگ با مطالب، در آخر هر فصل مسائلی برای حل ارائه شود. توصیه‌ی اینجانب به خوانندگان محترم این است که در ابتدا به مطالعه‌ی فصل‌ها بپردازند و سپس به سراغ حل مسئله‌ها بروند و حتی‌الامکان از دیدن راهنمایی یا راه‌حل آنها خود‌داری نمایند، مگر اینکه کاملاً از حل آنها مستأصل شده باشند.
کتاب در 6 فصل تنظیم و سعی شده است تا مفاهیم اولیه‌ی جبر در شاخه‌های مختلف آن نزدیک به برنامه‌ی درسی دوره‌ی دبیرستان بیان شود. لازم به ذکر است که تعدادی از مسائل انتهای فصل‌ها با علامت ستاره مشخص شده‌اند که معمولاً از مسائل دیگر دشوارتر می‌باشند.
در انتها از خوانندگان محترم استدعا دارد در صورت مشاهده‌ی اشتباه یا کاستی در کتاب یا داشتن هر پیشنهادی اینجانب را از آن مطلع نمایند. در پایان از زحمات دوستان محترم در انتشارات فاطمی بخصوص جناب آقای حسین میرزایی تشکر و قدردانی می‌نمایم.


نشانی ناشر:
تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159

صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258

نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : از اردوش تا کی یف
توضيحات: پدید آورندگان:رانس هانسبرگر
ترجمه:علی ساوجی
انتشارات: فاطمی
چاپ دوم: 1381
قیمت: 1500تومان-236صفحه
نظر ما در باره کتاب:
مخاطبین:
علاقه مندان به المپیاد ریاضی

پیش نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی

فهرست مطالب: هفت راه حل از از جورج اواگلویولس – تجزیه مثلث – مسائل المپیاد های بین المللی
پیش‌گفتار:
بی‌تردید از برگزاری مسابقه‌های کوچک دوستانه بهره‌ٔ زیادی عاید جامعه‌ٔ جهانی می‌شود. با وجود این، در آزمونهای سطوح پیشرفته این وسوسه وجود دارد که ارزشهای زیباشناختی را در برابر توانایی مطلق در به‌دست آوردن نتیجه‌ها قربانی کنند. طی این سالها، با گرمتر شدن بازار مسابقات ریاضی منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی، بسیاری از دانش‌آموزان جوان و توانا آنقدر مشتاق کسب تسلط بر تکنیکهای متعددند که بیم آن می‌رود که در نهایت این تکنیکها جزء عادتهای ذهنی آنها شود و این امر به ناتوانی همیشگی آنها در درک زیبایی ریاضیات مقدماتی بینجامد. همواره این فکر در ذهنم بوده که خطر اصلی تحصیل در مقطع دکتری این است که مطالعات لازم برای کسب این عنوان، آنقدر فشرده، زیاد و طولانی مدت‌اند که این خطر اساسی وجود دارد که توانایی فرد در مطالعه به‌حدی تحلیل یابد که فقط بتواند «مطالب را ورق بزند». دوست دارم تصور کنم که مربیان تیمهای جوانانمان در مسابقات ریاضی هیچ‌گاه در یادآوری این مطلب به آنها کوتاهی نمی‌کنند که علت اصلی اینکه ریاضیدانهای بزرگ اینقدر سختکوش و پربار بوده‌اند شیفتگی بیش از اندازهٔ آنها به مطلب موردنظرشان بوده است. برای هدایت‌کنندگان برنامه‌های آموزشی کار آسانی نیست که از ترویج این دیدگاه که ارزش هر ایده در فایده‌اش نهفته است ممانعت کنند. این روزها زیاد نمی‌شنویم که شخصی بعد‌ازظهر لذت‌بخشی را با مطالعهٔ کتاب جالبی درباره‌ٔ ریاضیات گذرانده باشد. حتی ممکن است مسأله‌ای مقدماتی اما خوب، بسیار جذاب و راه حل ابتکاریش شدیداً هیجان‌انگیز باشد. اینها همان احساساتی هستند که امیدوارم مجموعهٔ حاضر در خواننده‌اش ایجاد کند. مسائل این کتاب تا حدی دشوارند و با اینکه داوطلبان شرکت در المپیادها می‌توانند مطالبی از آنها بیاموزند، هدف اصلیم سهیم کردن خوانندگان معمولی در لذت بردن از زیباییهای ریاضیات مقدماتی است.
من با بیشتر مسائل این کتاب در بخشهای المپیاد دوره‌های 1987 و 1988 مجلهٔ کروکس ماتماتیکوروم1 که انجمن ریاضی کانادا آن را چاپ می‌کند برخورد کرده‌ام. این مجله‌ٔ ادواری در نوع خود بی‌نظیر و مایه‌ٔ افتخار تمام کسانی است که در برتریش مؤثرند. اگر چه ممکن است بسیاری از راه‌حلهای من طی کردن روال عادی باشند، ولی بیش از نیمی از راه‌حلهای موجود در گردایه‌ٔ حاضر از ابداعات من است. هنگامی که راه حلی مربوط به شخصی دیگر است، ضمن کار نام او را ذکر کرده‌ام، ولی چون مطالب را به سلیقه‌ٔ خود نوشته‌ام، آنها هیچ‌گونه دخالتی در نقایص موجود در ارائه‌ٔ مطالب ندارند.
نشانی ناشر:
تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258

نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : آشنایی با ترکیبیات
توضيحات: پدید آورندگان: محمودی، احمد – رونق، پویا – علیشاهی کسری
ترجمه:
انتشارات: فاطمی
چاپ اول: 1388
قیمت: 2350تومان- 120صفحه
نظر ما در باره کتاب:
مخاطبین:
علاقه مندان به المپیاد ریاضی
پیش نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی
فهرست مطالب: شمارش – استقرای ریاضی – اصل لانه کبوتری – شمول و عدم شمول
پیش‌گفتار:
ترکیبیات یکی از شاخه‌های نسبتاً جدید در ریاضیات است که در آن اشیا به‌صورت گسسته مورد مطالعه قرار می‌گیرند. به مرور زمان بر اهمیت این موضوع افزوده شده و این شاخه با شاخه‌های دیگر ریاضیات از جمله علوم کامپیوتر مرتبط شده است. ترکیبیات یکی از دروس ریاضی دوره‌ی دبیرستان است که به خاطر مسائل جالبی که در آن طرح می‌شود، یکی از موضوعاتی است که در مسابقات المپیاد ریاضی و کامپیوتر مورد آزمون قرار می‌گیرد.
به‌منظور آمادگی برای شرکت در المپیادهای ریاضی کتاب‌های متنوع و خوبی در زمینه‌ی ترکیبیات به چاپ رسیده است. اما از آنجا که معمولاً دانش‌آموزان یادگیری مباحث مطرح‌شده در المپیاد را در سال‌های سوم راهنمایی یا اول دبیرستان آغاز می‌کنند عمدتاً برقراری ارتباط با این کتاب‌ها برای آنها کاری دشوار است. به‌علاوه معمولاً مرجع مناسبی برای پاسخ‌گویی به سؤالات یا رفع اشکال این دانش‌آموزان در دست نیست و همین موضوع می‌تواند سبب سرخوردگی آنها شود. مهم‌ترین هدف این کتاب کمک به دانش‌آموزانی است که به‌تازگی مطالعه‌ی المپیاد را شروع کرده‌اند و می‌خواهند خود را برای شرکت در آزمون مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی آماده کنند.
شمارش، استقرا، اصل لانه‌کبوتری، اصل شمول و عدم شمول و روابط بازگشتی مباحثی هستند که در این کتاب سعی شده است به زبان ساده برای دانش‌آموزان و به‌طور خاص برای دانش‌آموزان سوم راهنمایی و اول دبیرستان توضیح داده شوند. برای مثال در مورد فصل روابط بازگشتی فقط دانش‌آموزان با مفهوم رابطه‌ی بازگشتی و اهمیت آن در مسائل آشنا می‌شوند و به حل روابط بازگشتی و ارائه‌ی فرمول مستقیم پرداخته نشده است. زیرا فراتر از معلومات مخاطبان این کتاب است. البته پس از آشنایی دانش‌آموزان با مفاهیمی همچون تابع، آنها می‌توانند مطالعه‌ی کتاب‌های پیشرفته‌تر در زمینه‌ی المپیاد ریاضی را آغاز نمایند.
در هر فصل تعدادی مثال به‌صورت سؤال و جواب وجود دارد. ابتدا سعی کنید آن را پاسخ دهید و سپس به پاسخ آن مراجعه کنید. در انتهای هر فصل تعدادی تمرین وجود دارد که در مورد آنها هم می‌توانید به همین شیوه عمل کنید. پس از حل مسئله‌ها حتماً پاسخ آنها را در انتهای کتاب بررسی کنید. این کار کمک می‌کند که درستی پاسخ خود را دریابید و یا اینکه با راه‌های دیگر حل مسئله آشنا شوید.
نشانی ناشر: تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258
نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir


نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : ۲۵۰ مسأله‌ی هندسه
توضيحات: پدید آورندگان: کریمی ، نصیر – احمدی پور اناری، نیما – ثقفیان، مرتضی – عقیق، میثم
ترجمه:
انتشارات: فاطمی
چاپ اول: 1388
قیمت: 3500تومان- 184صفحه
نظر ما در باره کتاب:
مخاطبین:
علاقه مندان به المپیاد ریاضی

پیش نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی

فهرست مطالب:مسائل و حل مسائل مربوط به مثلث، دایره، چهار ضلعی ها، مساحت و حجم، هندسه فضایی، مکان هندسی و ترسیم
پیش‌گفتار: برگزاری رقابت‌ها و مسابقه‌های علمی از دیرباز مورد توجه دانش‌دوستان ملت‌های مختلف بوده است. به‌خصوص در زمینه‌ی ریاضی این امر سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. اولین مسابقه‌ی ریاضی به شکل امروزی در کشور مجارستان و بین سال‌های 1894 تا 1928 تحت عنوان مسابقه‌ی ریاضی اتووش برگزار شد.
اولین المپیاد ریاضی بین‌المللی در سال 1959 و در کشور رومانی با شرکت هفت کشور رومانی، مجارستان، چکسلواکی، لهستان، شوروی، آلمان شرقی، و بلغارستان برگزار شد. با پیوستن یوگسلاوی در سال 1963 و کشورهای بلوک غرب و به‌ویژه امریکا از سال 1964 به بعد، این رقابت‌ها به صحنه‌ی پرشور علمی تبدیل شد. اکثر کشورهای شرکت‌کننده در دهه‌های اخیر اقدام به برگزاری المپیاد‌های ملی به‌منظور تشکیل تیم بین‌المللی المپیاد خود نموده‌اند که بیشتر آن‌ها از المپیاد بین‌المللی ریاضی است.
در ایران نیز پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی توجه به این مهم در دستور کار مسئولان وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت. نخستین مسابقه‌ی ریاضی در سال 1362 برگزار شد و از سال 1366 هم‌زمان با اعزام نخستین تیم المپیاد ریاضی ایران به المپیاد بین‌المللی ریاضی در کشور کوبا، المپیاد ریاضی ایران آغاز گردید.
شیوه‌ی برگزاری این رقابت‌ها در کشور ما از نخست تا به امروز دست‌خوش تغییرهای بسیاری بوده است. در سال‌های نخست، رقابت‌ها به‌صورت دو مرحله‌ای (مرحله‌ی اول استانی و مرحله‌ی دوم کشوری) و هر دو مرحله به‌صورت تشریحی بود و دانش‌آموزان سال‌های سوم و چهارم رشته‌ی ریاضی حق شرکت در آن را با شرایطی خاص داشتند. سپس بین سال‌های 1372 تا 1374 به دانش‌آموزان سال دوم ریاضی حق شرکت در المپیادی خاص به‌نام المپیاد مقدماتی ریاضی داده شد که کمتر جنبه‌ی رسمی داشت و در گزینش تیم المپیاد کشور تأثیر زیادی نداشت. با تغییر نظام آموزشی کشور به نظام جدید و تحولات ساختاری انجام‌شده لزوم ایجاد تغییراتی در نظام گزینش دانش‌آموزان عضو تیم‌های المپیاد کشور به‌شدت محسوس بود. از سال 1374 با تأسیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان، مسئولیت تشکیل و آموزش تیم‌های المپیاد به آن سپرده شد و انتخاب تیم المپیاد ریاضی به این صورت تا به امروز نهادینه گردید. در بهمن‌ماه هر سال مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی به‌صورت تستی (شامل 25 تست در سال‌های 1374 و 1375 و 30 تست در آزمون‌های بعدی) با سؤال‌های 5 گزینه‌ای برگزار می‌گردد. از بین شرکت‌کنندگان که دانش‌آموزان واجد شرایط سال‌های دوم و سوم ریاضی هستند تعدادی حدود دو هزار دانش‌آموز از سراسر کشور انتخاب می‌شود و به مرحله‌ی دوم راه می‌یابند، آنگاه در اردیبهشت‌ماه سال بعد آزمون تشریحی مرحله‌ی دوم با 6 سؤال در دو نوبت و هر سؤال هفت امتیاز (مشابه آزمون بین‌المللی) برگزار می‌شود. از بین شرکت‌کنندگان تعدادی بین 35 تا 45 نفر برای شرکت در دوره‌ی تابستانی باشگاه دانش‌پژوهان جوان انتخاب می‌شوند. آنان در این دوره، آموزش فشرده‌ای می‌بینند. در طول دوره چندین آزمون از آنها به عمل می‌آید و از مجموع این آزمون‌ها و ارزیابی‌های طول دوره، مدال‌های المپیاد ملی به آنان اهدا می‌گردد. به 12 نفر اول مدال طلا اهدا می‌شود. اینان از شرکت در کنکور سراسری دانشگاه‌ها معاف‌اند و در هر رشته‌ی دانشگاهی که بخواهند ادامه‌ی تحصیل می‌دهند. همچنین به منظور شرکت در المپیاد بین‌المللی ریاضی آموزش خود را ادامه می‌دهند و در نهایت از جمع آنان شش نفر اعضای تیم المپیاد بین‌المللی ریاضی کشور گزینش و برای شرکت در مسابقات اعزام می‌شوند.
مجموعه‌ی حاضر شامل پنج کتاب است که چهار‌تا از آن‌ها شامل 250 تست پنج‌گزینه‌ای با پاسخ تشریحی است و یکی از آنها شامل 10 آزمون مشابه آزمون‌های مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی کشور است. کتاب 250 مسئله‌ی هندسه شامل 250 تست پنج‌گزینه‌ای با پاسخ تشریحی در زمینه‌ی هندسه است. این کتاب در 8 فصل کلی موضوع‌بندی شده است و سعی شده است سؤال‌ها برحسب درجه‌ی سختی مرتب شود. به خواننده توصیه می‌شود که ابتدا موضوع مربوط به هر فصل را از کتاب درسی این مجموعه فرا بگیرد و پس از تسلط نسبی با حل مسئله‌های آن فصل با سؤال‌های متنوع المپیاد دست و پنجه نرم کند و خود را برای آزمون المپیاد کشوری آماده سازد. درنهایت با مراجعه به کتاب آشنایی با المپیاد ریاضی از طریق حل مسئله و انجام هر یک از آزمون‌ها خواننده می‌تواند تسلط و توانایی خود را نسبت به یک آزمون بررسی کند. لازم به ذکر است هر نوشته‌ای اشکال یا اشکال‌هایی دارد که از چشمان نویسندگان دور می‌ماند و مؤلفان با کمال میل پذیرای نظر‌ها، پیشنهاد‌ها و انتقاد‌های خوانندگان هستند.
نشانی ناشر:
تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258

نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir


نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : ۲۵۰ مسأله‌ی جبر
توضيحات: پدید آورندگان: کریمی، نصیر – احمدی پور اناری، نیما – ثقفیان، مرتضی - عقیقی، میثم
ترجمه:
انتشارات: فاطمی
چاپ اول: 1388
قیمت: 3000تومان- 160 صفحه
نظر ما در باره کتاب:
مخاطبین:
علاقه مندان به المپیاد ریاضی

پیش نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی

فهرست مطالب:مسائل و حلالمسائل مربوط به مسئله های عددی – معادله ها و دستگاه معادله ها – چند جمله ایها – نابرابری ها و مسئله های ماکزیمم و مینیمم – توابع و معادله های تابعی جزء صحیح و جزء اعشاری – دنباله ها و سری ها
پیش‌گفتار: برگزاری رقابت‌ها و مسابقه‌های علمی از دیرباز مورد توجه دانش‌دوستان ملت‌های مختلف بوده است. به‌خصوص در زمینه‌ی ریاضی این امر سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. اولین مسابقه‌ی ریاضی به شکل امروزی در کشور مجارستان و بین سال‌های 1894 تا 1928 تحت عنوان مسابقه‌ی ریاضی اتووش برگزار شد.
اولین المپیاد ریاضی بین‌المللی در سال 1959 و در کشور رومانی با شرکت هفت کشور رومانی، مجارستان، چکسلواکی، لهستان، شوروی، آلمان شرقی، و بلغارستان برگزار شد. با پیوستن یوگسلاوی در سال 1963 و کشورهای بلوک غرب و به‌ویژه امریکا از سال 1964 به بعد، این رقابت‌ها به صحنه‌ی پرشور علمی تبدیل شد. اکثر کشورهای شرکت‌کننده در دهه‌های اخیر اقدام به برگزاری المپیاد‌های ملی به‌منظور تشکیل تیم بین‌المللی المپیاد خود نموده‌اند که بیشتر آن‌ها از المپیاد بین‌المللی ریاضی است.
در ایران نیز پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی توجه به این مهم در دستور کار مسئولان وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت. نخستین مسابقه‌ی ریاضی در سال 1362 برگزار شد و از سال 1366 هم‌زمان با اعزام نخستین تیم المپیاد ریاضی ایران به المپیاد بین‌المللی ریاضی در کشور کوبا، المپیاد ریاضی ایران آغاز گردید.
شیوه‌ی برگزاری این رقابت‌ها در کشور ما از نخست تا به امروز دست‌خوش تغییرهای بسیاری بوده است. در سال‌های نخست، رقابت‌ها به‌صورت دو مرحله‌ای (مرحله‌ی اول استانی و مرحله‌ی دوم کشوری) و هر دو مرحله به‌صورت تشریحی بود و دانش‌آموزان سال‌های سوم و چهارم رشته‌ی ریاضی حق شرکت در آن را با شرایطی خاص داشتند. سپس بین سال‌های 1372 تا 1374 به دانش‌آموزان سال دوم ریاضی حق شرکت در المپیادی خاص به‌نام المپیاد مقدماتی ریاضی داده شد که کمتر جنبه‌ی رسمی داشت و در گزینش تیم المپیاد کشور تأثیر زیادی نداشت. با تغییر نظام آموزشی کشور به نظام جدید و تحولات ساختاری انجام‌شده لزوم ایجاد تغییراتی در نظام گزینش دانش‌آموزان عضو تیم‌های المپیاد کشور به‌شدت محسوس بود. از سال 1374 با تأسیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان، مسئولیت تشکیل و آموزش تیم‌های المپیاد به آن سپرده شد و انتخاب تیم المپیاد ریاضی به این صورت تا به امروز نهادینه گردید. در بهمن‌ماه هر سال مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی به‌صورت تستی (شامل 25 تست در سال‌های 1374 و 1375 و 30 تست در آزمون‌های بعدی) با سؤال‌های 5 گزینه‌ای برگزار می‌گردد. از بین شرکت‌کنندگان که دانش‌آموزان واجد شرایط سال‌های دوم و سوم ریاضی هستند تعدادی حدود دو هزار دانش‌آموز از سراسر کشور انتخاب می‌شود و به مرحله‌ی دوم راه می‌یابند، آنگاه در اردیبهشت‌ماه سال بعد آزمون تشریحی مرحله‌ی دوم با 6 سؤال در دو نوبت و هر سؤال هفت امتیاز (مشابه آزمون بین‌المللی) برگزار می‌شود. از بین شرکت‌کنندگان تعدادی بین 35 تا 45 نفر برای شرکت در دوره‌ی تابستانی باشگاه دانش‌پژوهان جوان انتخاب می‌شوند. آنان در این دوره، آموزش فشرده‌ای می‌بینند. در طول دوره چندین آزمون از آنها به عمل می‌آید و از مجموع این آزمون‌ها و ارزیابی‌های طول دوره، مدال‌های المپیاد ملی به آنان اهدا می‌گردد. به 12 نفر اول مدال طلا اهدا می‌شود. اینان از شرکت در کنکور سراسری دانشگاه‌ها معاف‌اند و در هر رشته‌ی دانشگاهی که بخواهند ادامه‌ی تحصیل می‌دهند. همچنین به منظور شرکت در المپیاد بین‌المللی ریاضی آموزش خود را ادامه می‌دهند و در نهایت از جمع آنان شش نفر اعضای تیم المپیاد بین‌المللی ریاضی کشور گزینش و برای شرکت در مسابقات اعزام می‌شوند.
مجموعه‌ی حاضر شامل پنج کتاب است که چهار‌تا از آن‌ها شامل 250 تست پنج‌گزینه‌ای با پاسخ تشریحی است و یکی از آنها شامل 10 آزمون مشابه آزمون‌های مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی کشور است. کتاب 250 مسئله‌ی هندسه شامل 250 تست پنج‌گزینه‌ای با پاسخ تشریحی در زمینه‌ی هندسه است. این کتاب در 8 فصل کلی موضوع‌بندی شده است و سعی شده است سؤال‌ها برحسب درجه‌ی سختی مرتب شود. به خواننده توصیه می‌شود که ابتدا موضوع مربوط به هر فصل را از کتاب درسی این مجموعه فرا بگیرد و پس از تسلط نسبی با حل مسئله‌های آن فصل با سؤال‌های متنوع المپیاد دست و پنجه نرم کند و خود را برای آزمون المپیاد کشوری آماده سازد. درنهایت با مراجعه به کتاب آشنایی با المپیاد ریاضی از طریق حل مسئله و انجام هر یک از آزمون‌ها خواننده می‌تواند تسلط و توانایی خود را نسبت به یک آزمون بررسی کند. لازم به ذکر است هر نوشته‌ای اشکال یا اشکال‌هایی دارد که از چشمان نویسندگان دور می‌ماند و مؤلفان با کمال میل پذیرای نظر‌ها، پیشنهاد‌ها و انتقاد‌های خوانندگان هستند.
نشانی ناشر:
تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258

نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir


نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : 250 مساله ترکیبات
توضيحات: پدید آورندگان: کریمی، نصیر – احمدی پور اناری ، نیما – ثقفیان، مرتضی – عقیقی ف میثم
ترجمه:
انتشارات: فاطمی
چاپ اول: 1388
قیمت:3200 تومان-172صفحه
نظر ما در باره کتاب:
مخاطبین:
علاقه مندان به المپیاد ریاضی

پیش نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی

فهرست مطالب: معماهای منطقی و نظریه ی مجموعه ها- مسائل شمارشی – مسائل منطقی و نظریه مجموعه ها – مسائل مسیر –مسائل کاشی کاری –مسائل نظریه بازیها و ناوردا – مسائل هندسه ترکیباتی – دنباله ها دنباله های بازگشتی
پیش‌گفتار: ترکیبیات یکی از شاخه‌های نسبتاً جدید در ریاضیات است که در آن اشیا به‌صورت گسسته مورد مطالعه قرار می‌گیرند. به مرور زمان بر اهمیت این موضوع افزوده شده و این شاخه با شاخه‌های دیگر ریاضیات از جمله علوم کامپیوتر مرتبط شده است. ترکیبیات یکی از دروس ریاضی دوره‌ی دبیرستان است که به خاطر مسائل جالبی که در آن طرح می‌شود، یکی از موضوعاتی است که در مسابقات المپیاد ریاضی و کامپیوتر مورد آزمون قرار می‌گیرد.
به‌منظور آمادگی برای شرکت در المپیادهای ریاضی کتاب‌های متنوع و خوبی در زمینه‌ی ترکیبیات به چاپ رسیده است. اما از آنجا که معمولاً دانش‌آموزان یادگیری مباحث مطرح‌شده در المپیاد را در سال‌های سوم راهنمایی یا اول دبیرستان آغاز می‌کنند عمدتاً برقراری ارتباط با این کتاب‌ها برای آنها کاری دشوار است. به‌علاوه معمولاً مرجع مناسبی برای پاسخ‌گویی به سؤالات یا رفع اشکال این دانش‌آموزان در دست نیست و همین موضوع می‌تواند سبب سرخوردگی آنها شود. مهم‌ترین هدف این کتاب کمک به دانش‌آموزانی است که به‌تازگی مطالعه‌ی المپیاد را شروع کرده‌اند و می‌خواهند خود را برای شرکت در آزمون مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی آماده کنند.
شمارش، استقرا، اصل لانه‌کبوتری، اصل شمول و عدم شمول و روابط بازگشتی مباحثی هستند که در این کتاب سعی شده است به زبان ساده برای دانش‌آموزان و به‌طور خاص برای دانش‌آموزان سوم راهنمایی و اول دبیرستان توضیح داده شوند. برای مثال در مورد فصل روابط بازگشتی فقط دانش‌آموزان با مفهوم رابطه‌ی بازگشتی و اهمیت آن در مسائل آشنا می‌شوند و به حل روابط بازگشتی و ارائه‌ی فرمول مستقیم پرداخته نشده است. زیرا فراتر از معلومات مخاطبان این کتاب است. البته پس از آشنایی دانش‌آموزان با مفاهیمی همچون تابع، آنها می‌توانند مطالعه‌ی کتاب‌های پیشرفته‌تر در زمینه‌ی المپیاد ریاضی را آغاز نمایند.
در هر فصل تعدادی مثال به‌صورت سؤال و جواب وجود دارد. ابتدا سعی کنید آن را پاسخ دهید و سپس به پاسخ آن مراجعه کنید. در انتهای هر فصل تعدادی تمرین وجود دارد که در مورد آنها هم می‌توانید به همین شیوه عمل کنید. پس از حل مسئله‌ها حتماً پاسخ آنها را در انتهای کتاب بررسی کنید. این کار کمک می‌کند که درستی پاسخ خود را دریابید و یا اینکه با راه‌های دیگر حل مسئله آشنا شوید.
نشانی ناشر:
تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258

نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : ۲۵۰ مسأله‌ی نظریه‌ی اعداد
توضيحات: پدید آورندگان: کریمی، نصیر – احمدی پور اناری، نیما – ثقفیان، مرتضی – عقیقی، میثم
ترجمه:
انتشارات: فاطمی
چاپ اول: 1388
قیمت:3000 تومان- 156صفحه
نظر ما در باره کتاب:
مخاطبین:
علاقه مندان به المپیاد ریاضی

پیش نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی

فهرست مطالب:بخش پذیری – مقسوم علیه ها - اعداد اول – همنهشتی و حساب باقیمانده – روابط بین ارقام – معادله های سیاله – تابع ها و دنباله ها
پیش‌گفتار: برگزاری رقابت‌ها و مسابقه‌های علمی از دیرباز مورد توجه دانش‌دوستان ملت‌های مختلف بوده است. به‌خصوص در زمینه‌ی ریاضی این امر سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. اولین مسابقه‌ی ریاضی به شکل امروزی در کشور مجارستان و بین سال‌های 1894 تا 1928 تحت عنوان مسابقه‌ی ریاضی اتووش برگزار شد.
اولین المپیاد ریاضی بین‌المللی در سال 1959 و در کشور رومانی با شرکت هفت کشور رومانی، مجارستان، چکسلواکی، لهستان، شوروی، آلمان شرقی، و بلغارستان برگزار شد. با پیوستن یوگسلاوی در سال 1963 و کشورهای بلوک غرب و به‌ویژه امریکا از سال 1964 به بعد، این رقابت‌ها به صحنه‌ی پرشور علمی تبدیل شد. اکثر کشورهای شرکت‌کننده در دهه‌های اخیر اقدام به برگزاری المپیاد‌های ملی به‌منظور تشکیل تیم بین‌المللی المپیاد خود نموده‌اند که بیشتر آن‌ها از المپیاد بین‌المللی ریاضی است.
در ایران نیز پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی توجه به این مهم در دستور کار مسئولان وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت. نخستین مسابقه‌ی ریاضی در سال 1362 برگزار شد و از سال 1366 هم‌زمان با اعزام نخستین تیم المپیاد ریاضی ایران به المپیاد بین‌المللی ریاضی در کشور کوبا، المپیاد ریاضی ایران آغاز گردید.
شیوه‌ی برگزاری این رقابت‌ها در کشور ما از نخست تا به امروز دست‌خوش تغییرهای بسیاری بوده است. در سال‌های نخست، رقابت‌ها به‌صورت دو مرحله‌ای (مرحله‌ی اول استانی و مرحله‌ی دوم کشوری) و هر دو مرحله به‌صورت تشریحی بود و دانش‌آموزان سال‌های سوم و چهارم رشته‌ی ریاضی حق شرکت در آن را با شرایطی خاص داشتند. سپس بین سال‌های 1372 تا 1374 به دانش‌آموزان سال دوم ریاضی حق شرکت در المپیادی خاص به‌نام المپیاد مقدماتی ریاضی داده شد که کمتر جنبه‌ی رسمی داشت و در گزینش تیم المپیاد کشور تأثیر زیادی نداشت. با تغییر نظام آموزشی کشور به نظام جدید و تحولات ساختاری انجام‌شده لزوم ایجاد تغییراتی در نظام گزینش دانش‌آموزان عضو تیم‌های المپیاد کشور به‌شدت محسوس بود. از سال 1374 با تأسیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان، مسئولیت تشکیل و آموزش تیم‌های المپیاد به آن سپرده شد و انتخاب تیم المپیاد ریاضی به این صورت تا به امروز نهادینه گردید. در بهمن‌ماه هر سال مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی به‌صورت تستی (شامل 25 تست در سال‌های 1374 و 1375 و 30 تست در آزمون‌های بعدی) با سؤال‌های 5 گزینه‌ای برگزار می‌گردد. از بین شرکت‌کنندگان که دانش‌آموزان واجد شرایط سال‌های دوم و سوم ریاضی هستند تعدادی حدود دو هزار دانش‌آموز از سراسر کشور انتخاب می‌شود و به مرحله‌ی دوم راه می‌یابند، آنگاه در اردیبهشت‌ماه سال بعد آزمون تشریحی مرحله‌ی دوم با 6 سؤال در دو نوبت و هر سؤال هفت امتیاز (مشابه آزمون بین‌المللی) برگزار می‌شود. از بین شرکت‌کنندگان تعدادی بین 35 تا 45 نفر برای شرکت در دوره‌ی تابستانی باشگاه دانش‌پژوهان جوان انتخاب می‌شوند. آنان در این دوره، آموزش فشرده‌ای می‌بینند. در طول دوره چندین آزمون از آنها به عمل می‌آید و از مجموع این آزمون‌ها و ارزیابی‌های طول دوره، مدال‌های المپیاد ملی به آنان اهدا می‌گردد. به 12 نفر اول مدال طلا اهدا می‌شود. اینان از شرکت در کنکور سراسری دانشگاه‌ها معاف‌اند و در هر رشته‌ی دانشگاهی که بخواهند ادامه‌ی تحصیل می‌دهند. همچنین به منظور شرکت در المپیاد بین‌المللی ریاضی آموزش خود را ادامه می‌دهند و در نهایت از جمع آنان شش نفر اعضای تیم المپیاد بین‌المللی ریاضی کشور گزینش و برای شرکت در مسابقات اعزام می‌شوند.
مجموعه‌ی حاضر شامل پنج کتاب است که چهار‌تا از آن‌ها شامل 250 تست پنج‌گزینه‌ای با پاسخ تشریحی است و یکی از آنها شامل 10 آزمون مشابه آزمون‌های مرحله‌ی اول المپیاد ریاضی کشور است. کتاب 250 مسئله‌ی هندسه شامل 250 تست پنج‌گزینه‌ای با پاسخ تشریحی در زمینه‌ی هندسه است. این کتاب در 8 فصل کلی موضوع‌بندی شده است و سعی شده است سؤال‌ها برحسب درجه‌ی سختی مرتب شود. به خواننده توصیه می‌شود که ابتدا موضوع مربوط به هر فصل را از کتاب درسی این مجموعه فرا بگیرد و پس از تسلط نسبی با حل مسئله‌های آن فصل با سؤال‌های متنوع المپیاد دست و پنجه نرم کند و خود را برای آزمون المپیاد کشوری آماده سازد. درنهایت با مراجعه به کتاب آشنایی با المپیاد ریاضی از طریق حل مسئله و انجام هر یک از آزمون‌ها خواننده می‌تواند تسلط و توانایی خود را نسبت به یک آزمون بررسی کند. لازم به ذکر است هر نوشته‌ای اشکال یا اشکال‌هایی دارد که از چشمان نویسندگان دور می‌ماند و مؤلفان با کمال میل پذیرای نظر‌ها، پیشنهاد‌ها و انتقاد‌های خوانندگان هستند.
نشانی ناشر:
تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258

نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir


نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : 101مساله جبر
توضيحات: پدید آورندگان:تیتو آندریسکو – زومینگ فنگ
ترجمه:حمیدی، ارشک
انتشارات: فاطمی
چاپ اول: 1385
قیمت: 1650تومان -152 صفحه
نظر ما در باره کتاب:
مخاطبین:
علاقه مندان به المپیاد ریاضی

پیش نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی

فهرست مطالب: مسائل مقدماتی – مسائل پیشرفته – حل المسائل
پیش‌گفتار:
این کتاب شامل 101 مسأله جبر است که با دقت فراوان از میان مسأله‌هایی که برای آموزش و سنجش اعضای تیمهای اعزامی از امریکا به المپیاد بین‌المللی ریاضی استفاده شده دست‌چین شده‌اند. این کتاب مجموعه‌ای از سؤالهای بسیار دشوار و غیر قابل فهم نیست. مسأله‌های این کتاب طوری انتخاب و مرتب شده‌اند که مهارتها و تواناییهای دانش‌آموزان در جبر رفته‌رفته گسترش می‌یابند. هدف این کتاب، وسعت‌بخشیدن به دیدگاه ریاضی دانش‌آموزی است که می‌خواهد در مسابقه‌های ریاضی شرکت کند. آشنایی با فنون و رموز مسأله حل کردن باعث ایجاد علاقه به جبر و سایر شاخه‌های ریاضی می‌شود.
نشانی ناشر:
تهران- خیابان دکتر فاطمی- شماره‌ی 159
صندوق پستی: 14146

تلفن: 88961422

فاکس: 88956258

نشانی الکترونیکی: info@fatemi.ir

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 نام : 102 مسأله‌ی‌ ترکیبیات - برگزیده‌ از دوره‌های آموزش
توضيحات: پدیدآورنده: آندرسکو، تیتو؛ فنگ، زومینگ

ترجمه: ثروتی، عباس

انتشارات: دانش‌پژوهان جوان

چاپ چهارم: 1383

قیمت: 1200 تومان، 128 صفحه

نظر ما درباره‌ی کتاب:

مخاطبین:
علاقه‌مندان به المپیاد ریاضی
پیش‌نیاز:
کتب ریاضی دبیرستانی

فهرست مطالب:
مسائل مقدماتی- مسائل پیشرفته- به همراه پاسخ هر قسمت

پیش‌گفتار:
بی‌شک خبر موفقیت‌ جوانان ایرانی در المپیادهای جهانی باعث شادی و غرور تمامی ایرانیان می‌گردد و این شادی زمانی بیش‌تر می‌شود که احساس کنیم در این موفقیت سهمی داشته‌ایم.

نشانی ناشر:
تهران- خیابان انقلاب- خیابان اردیبهشت- نبش لبافی‌نژاد- پلاک 177

صندوق پستی:

تلفن: 66498998

فاکس: 66967012

پست الکترونیکی:

نظرات  ( 0 )  نظر امتيازات امتياز بده:
 
   
<<صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] [5] [6] صفحه بعد>>
آرشيو کتاب   
جستجوي كتاب  
 
جستجو براي:  
جستجو در:  
افراد آنلاين: 209    بازديد امروز: 9    كل بازديدها: 172040
  صفحه اول | راهنماي سايت | آموزش | زنگ تفريح | مصاحبه | معرفي کتاب | مشاوره  
  مسابقه | اخبار | نظرات و پيشنهادات | پرسش و پاسخ علمي | درباره ما