<<صفحه قبل  [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] صفحه بعد>>
                   

دانشمندان از يك «نانوكليد» براي كاربردهاي پزشكي كمك مي‌گيرند
28/10/1385
دانشمندان اخيراً از «بيولوژي كوانتومي» براي بررسي واكنش‌هاي بيولوژيكي در توليد «نانوكليد» براي انجام انواع مختلفي از كاربردهاي پزشكي استفاده مي‌كنند.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محققان مؤسسه‌ي «رنسلار پلي‌تكنيك» در امريكا با همكاري «مركز واذرورت» در «دپارتمان بهداشتي نيويورك» از مكانيك كوانتومي براي توضيح چگونگي عملكرد يك پروتئين «اينتين» - نوعي پروتئين كه در ارگانيسم‌هاي تك‌سلولي و باكتري‌ها يافت مي‌شود - در جدا كردن خود از يك پروتئين ميزبان و اتصال دوباره‌ي دو زنجيره‌ي باقي‌مانده به يكديگر‌ استفاده كرده‌اند.
براي مثال، پروتئين «اينتين» يك ترتيب پروتئيني را در دو نقطه شامل: پايانه‌ي N و ديگري پايانه‌ي C مي‌شكند.
در اين پژوهش بر روي واكنش پايانه‌ي C تمركز شده است.
به‌گفته‌ي محققان اين پروتئين تاكنون عملكردي را به دانشمندان نشان داده است كه مي‌توانند براساس آن به اهداف تحقيقات نانوتكنولوژي مطلوب و مناسب دست پيدا كنند.

متن كامل خبر

 

با تقدير از برترين‌هاي پژوهش كشور، هفتمين جشنواره‌ي پژوهش و فناوري كشور برگزار شد
26/10/1385
هفتمين جشنواره‌ي پژوهش و فناوري كشور هم‌زمان با نخستين روز هفته‌ي «پژوهش و فناوري» با تقدير از پژوهشگران، مديران و مؤسسه‌هاي پژوهشي، نشريه‌ها و انجمن‌هاي علمي برتر كشور برگزار شد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‏، در اين مراسم كه روز دوشنبه 25 دي 1385 با حضور وزير علوم، تحقيقات و فناوري و جمعي از مسؤولان و شخصيت‌هاي علمي و دانشگاهي كشور در محل «سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي» برگزار شد از پژوهشگران برگزيده‌ي وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي و هم‌چنين پژوهشگران برگزيده‌ي بخش غيردولتي و در بخش ويژه‌ي جشنواره، از «دكتر استكي» پژوهشگر ايراني ارائه‌كننده‌ي مقاله در مجله‌ي علمي معتبر بين‌المللي «نيچر» (Nature)، پژوهشگران داراي مقاله‌ي داغ، دو دانشمند ايراني كه به‌تازگي از سوي مؤسسه‌ي اطلاعات علمي (ISI) معرفي شده‌اند، عضو ايراني جديد فرهنگستان علوم جهان سوم (TWAS)، نشريه‌هاي برتر در سطح بين‌المللي (JCR) و نشريه‌هاي برتر داخلي ISC تقدير شد.
مقاله‌ي «دكتر حسين استكي» و همكارانش چندي پيش با موضوع «بررسي عملكرد بخش بينادي مغز با استفاده از عملكرد مغز ميمون زنده هنگام مواجهه با تصاوير مختلف» در مجله‌ي «نيچر» (Nature) چاپ شده است.
«دكتر سلطاني» مديركل پژوهشي وزارت علوم در معرفي اين پژوهشگر با اشاره به اين‌كه موضوع پژوهش «دكتر استكي» در مرز دانش قرار داشته و جزو جديدترين موضوع‌ها در رسته ي خود به‌شمار مي‌رود، ياداور شد: اين تحقيق گامي جدي در كنترل مغز در دنياست به‌طوري كه با ارسال سيگنال‌هاي الكترومغناطيسي به مغز حيوان يا انسان القا مي‌شود كه چيزي را ديده‌اند كه اين يافته به غير از استفاده در درمان نابينايي، مورد استفاده‌ي عمومي و ... نيز دارد.
ديگر پژوهشگر تقدير شده در بخش ويژه، «دكتر افسانه صفوي» استاد شيمي دانشگاه شيراز و چهاردهمين عضو ايراني فرهنگستان علوم جهان سوم (TWAS) بود.
در جشنواره‌ي امسال هم‌چنين از سه نفر از دانشمندان كشور - كه موفق شده‌اند مقاله‌هاي داغ (پراستنادي) را در نشريه‌هاي ISI ارائه دهند - تقدير شد.
«دكتر مهدي دهقان» استاد رياضي دانشگاه صنعتي اميركبير، «دكتر حسين آقا بزرگ» استاد شيمي دانشگاه تربيت مدرس و «دكتر مجيد هروي» استاد شيمي از دانشگاه الزهرا(س) محققان تقدير شده در اين بخش بودند.
هم‌چنين دو نفر از پژوهشگران كشور كه به‌تازگي به فهرست دانشمندان جهاني براساس شاخص‌هاي مؤسسه‌ي اطلاعات علمي (ISI) پيوستند، تقدير شدند.
«دكتر مجيد هروي» از دانشگاه الزهرا(س) و «دكتر بابك كريمي» شيميدان ديگري از مركز تحصيلات تكميلي زنجان برگزيدگان اين بخش بودند.
در بخش نشريه‌هاي برتر در سطح بين‌المللي JCR مجله‌ي «شيمي و مهندسي شيمي ايران» (Iranian Journal of Chemistry and Chemical Engineering) از «جهاد دانشگاهي»، مجله‌ي «پليمر ايران» (Iranian Polymer Journal) از «پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي»، مجله‌ي «علوم و تبادل فناوري ايران» (Iranian journal of Science and Technology Transaction A- Science) و مجله‌ي «علوم و مهندسي تبادل فناوري» (Iranian journal of Science and Technology Transaction B-Engineering) هر دو از «دانشگاه شيراز» و مجله‌ي «انجمن شيمي ايران» (Journal of Iranian Chemical Society) از «انجمن شيمي ايران» تقدير شدند.
تقدير از نشريه‌هاي برتر ايران - كه در نمايه ISC (كتابخانه‌ي منطقه‌اي دانشگاه شيراز) بيش‌ترين ضريب تأثير را داشته‌اند - قسمت ديگري از بخش ويژه بود.
اولين اين مجله‌ها، مجله‌ي «پژوهش‌هاي اقتصادي ايران» از «دانشگاه علامه طباطبايي» با ضريب تأثير 26 صدم و مجله‌ي «رهيافت» (علمي، ترويجي) با ضريب 24 صدم از «مركز تحقيقات سياست علمي كشور» به‌عنوان مجله‌هاي برتر شناخته شدند.
در بخش پژوهشگران برتر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، از نهاد رياست جمهوري «محمد مهدي اسماعيلي»، از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات‌ «غلامرضا داداش‌زاده سنگري»، «فرزاد حريرپور رودسري» و «جليل خاوندكار»، از وزارت امور اقتصادي و دارايي «منصور ملايي‌پور» و «بهار حافظي»، از وزارت امور خارجه «منوچهر مرادي»، «كورش احمدي» و «سيد وحيد كريمي»، از وزارت آموزش و پرورش، «احمد عابدي»، «الهه محمد اسماعيل» و «مقصود فقيرپور»، از وزارت بازرگاني «حسن ثاقب»، «محمدرضا عابدين مقانكي» و «حسن ولي‌بيگي»، از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي «فريدون عزيزي»، «محمد شكرزاده لموكي» و «حميد نصري»، از وزارت تعاون «اصغر بيات»، از وزارت جهاد كشاورزي «حسن فضائلي»، «مصطفي اسدي» و «محمدعلي نجاتيان»، از وزارت راه و ترابري «غلامعلي كمالي» و «علي مرادي»، از وزارت صنايع و معادن «محمدحسن جولازاده»، مرمضانعلي مهتابي» و «مهدي هنرمند»، از وزارت كار و امور اجتماعي «خسرو سلجوقي» و «ابراهيم صادقي فر»، از وزارت مسكن و شهرسازي «سعيد هاشمي طباطبايي»، «مژگان نيكروان منفرد» و «حسين ميرزايي علويجه»، از وزارت نفت «‌اكبر زمانيان»، «مهدي احمدي مروست» و «سيدمهدي قافله‌باشي زرند»، از وزارت نيرو «محمدرضا مشكوه‌الديني»، «نويد تقي‌زادگان» و «محمد رياحي»، از جهاد دانشگاهي «محمدرضا صادقي»، «كمال خدايي» و «رامين ملكي عسگرآباد»، از سازمان انرژي اتمي «اميررضا جليليان»، «مهشيد ثابت» و «عبدالرضا نيلچي»، از سازمان حفاظت محيط زيست «محمد ابراهيم صحتي ثابت» و از سازمان صدا و سيما «ابراهيم شفيعي سروستاني» معرفي و تقدير شدند.
در بخش پژوهشگران وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در رشته‌هاي علوم انساني «محمدرضا حافظ‌نيا» و «احمد جعفري صميمي»، در علوم پايه «بابك شكري»، «قاسم عليزاده‌ي افروزي» و «عيسي ياوري»، درعلوم كشاورزي «كامران سرداري» و «حشمت‌الله خسروي‌نيا»، در فني و مهندسي «علي كاوه»، «علي رستمي» و «محسن محسن‌نيا» و در هنر «يعقوب آژند»، در بخش پژوهشگران علوم انساني مراكز پژوهشي غيردولتي «محمد حكمت‌نيا» و «سيد حسن اسلامي»، در بخش محققان دانشگاه آزاد «مجيد منجمي»، «فرهاد حسين‌زاده لطفي» و «مريم عيدي» و از انجمن تحقيق و توسعه «مهدي كاشاني»، «محمدرضا شاه‌بنده» و «سيدموسي ميرقرباني گنجي» معرفي و تقدير شدند.
بنابراين گزارش در بخش مديران پژوهشي برتر جشنواره پژوهش و فناوري امسال از دانشگاه‌ها «حميد لطيفي»، «ابراهيم شيراني چهارسوقي» و «پروين كديور»، از مؤسسه‌هاي پژوهشي «حميد ميرزاده» و «احمد احمدي»، از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها «محمدحسين خرازي‌فرد»، «‌محمدمهدي آخوندي» و «محمدرضا سپهري»، از وزارت بهداشت «باقر لاريجاني» و «معصومه دژمان»، از دانشگاه آزاد «مصطفي يوسفي‌راد» و از مراكز رشد «سيد مهدي كلانتر» معرفي و تقدير شدند.
در بخش سازمان‌هاي پژوهشي برتر نيز «دانشگاه صنعتي اصفهان» و «دانشگاه كردستان» به‌عنوان دانشگاه برتر، «پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي»، «پژوهشگاه صنعت نفت»، «مركز تحقيقات بهره‌برداري ايمن شبكه» و‌ «پژوهشكده‌ي پردازش هوشمند علايم» به‌عنوان مؤسسه‌هاي پژوهشي برتر، «قطب علمي كنترل و پردازش هوشمند» به‌عنوان قطب علمي برتر، «انجمن ايراني تعليم و تربيت»‌ «شوراي خانه‌هاي رياضيات ايران» و «انجمن خوردگي ايران» به‌عنوان انجمن‌هاي علمي برتر و «شركت فناوران آريا» به‌عنوان شركت‌هاي فناوري برتر معرفي و تقدير شدند.

متن كامل خبر

 

شبكه‌ي تحقيقات محيط زيست كشور راه‌اندازي شد
25/10/1385
معاون پژوهشي وزير علوم با اشاره به راه‌اندازي «شبكه‌ي تحقيقات محيط زيست كشور» از راه‌اندازي دو «شبكه‌ي تحقيقات بيوتكنولوژي و نانو فناوري» در آينده‌ي نزديك خبر داد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «دكتر منصور كبگانيان» معاون پژوهشي و سرپرست معاونت فناوري وزارت علوم - كه روز دوشنبه 25 دي 1385 در هفتمين جشنواره ي پژوهش و فناوري سخن مي‌گفت - با اشاره به رشد فزاينده‌ي فعاليت‌ها و دستاوردهاي علمي پژوهشگران كشور طي يك‌سال اخير اظهار داشت: اين دستاوردها زيرساختي است كه اگر حمايت شود بازده خواهد داشت و اين سوء تفاهم كه پژوهش كارايي ندارد و هنوز در ذهن بعضي پديده‌اي لوكس تلقي مي‌شود نادرست است.
وي گفت: در حال حاضر بيش از 360 نشريه‌ي علمي در كشور داريم كه حاكي از رشد سه‌برابري در سال‌هاي اخير است.
ايران از لحاظ توليد مقاله‌هاي علمي، رتبه‌ي دوم را در منطقه در اختيار دارد كه البته پتانسيل كشور بالاتر است و اگر برنامه‌ريزي شود توان كسب رتبه‌ي اول در منطقه و رتبه‌اي بالا را در جهان داريم.
«دكتر كبگانيان» خاطرنشان كرد: در حال حاضر 416 مؤسسه‌ي پژوهشي ملي و بخشي در كشور داريم كه موتورهاي توليد علم و فناوري در كشورند و تقريباً در تمام بخش‌هاي كشور داراي پژوهشكده‌ها و مؤسسه‌هاي پژوهشي هستيم. هم‌چنين 84 قطب علمي داريم كه برخي در سطح منطقه ي قطب هستند و توان جذب دانشمندان منطقه را دارند.
وي افزود: پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) - كه در مهر 1385 افتتاح شده – به‌سرعت در حال ساماندهي است. از طرف ديگر شمار مجله‌هاي علمي، پژوهشي نمايه‌شده در ISI بالغ بر 16 مجله است كه در منطقه بي‌نظير است و از طرف ديگر بيش از 160 انجمن علمي در كشور فعاليت دارند. معاون پژوهشي وزير علوم خاطرنشان كرد: بيش از 800 شركت فناور خودجوش با حمايت محدود وزارت علوم در پارك‌هاي علمي و مراكز رشد كشور فعاليت مي‌كنند كه تا پايان برنامه بايد در هر استان كشور يك پارك علم و فناوري داشته باشيم.
وي افزود: در حال حاضر طرح ساخت سه ماهواره‌ي كوچك در دستور كار سه دانشگاه بزرگ كشور قرار دارد كه به‌سرعت در حال پيشرفت هستند.
«دكتر كبگانيان» با تقدير از مسؤولاني كه به اين باور رسيده‌اند كه سرمايه‌گذاري در پژوهش هزينه نيست اظهار داشت: گام بعدي ما همكاري با وزارت نفت است كه خريدهاي خارجي بسياري دارد و كم‌تر موردي از آن هست كه كار پژوهشي در مورد آن نشده يا نتوان انجام داد.
بنابراين گزارش، وي افزود: يك توان و مزيت بالاي پژوهشي كشور در حوزه‌ي علوم انساني ديني است كه در حال تعامل با پژوهشگاه‌هاي ديني و حوزه‌ي علميه‌ي قم هستيم تا اين مجموعه را هم به توليد علم كشور اضافه كنيم.
«دكتر كبگانيان» با تشكر از حمايت همه‌جانبه‌ي مقام معظم رهبري از پژوهشگران ابراز اميدواري كرد به‌زودي شاهد اثربخشي هر چه بيش‌تر پژوهش كشور و تبديل علم و پژوهش به گفتمان مسلط جامعه باشيم.

 

ساخت يك وسيله سريع و حساس براي شناسايي ويروس‌ها
25/10/1385
نوعي حسگر جديد كه مي‌تواند تمركز و تراكم ويروس‌ها را طي چند دقيقه اندازه‌گيري كند براي ساخت يك ابزار دستي براي شناسايي سريع و كم هزينه عوامل بيماري‌زا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محققان دانشگاه تونت در هلند يك حسگر فراحساس طراحي كرده‌اند كه مي‌توان از آن براي ساخت يك ابزار دستي براي شناسايي انواع ويروس‌ها طي چند دقيقه و اندازه‌گيري ميزان تراكم آنها استفاده كرد.
از اين حسگر مي‌توان براي معاينه سريع افراد در بيمارستان‌ها و كلينيك‌هاي اورژانسي براي كنترل شيوع بيماري‌هايي چون سارس و آنفلوآنزاي مرغي استفاده كرد.
تنها چيزي كه بايد در اختيار اين حسگر قرار گيرد نمونه اندكي از بزاق، خون و يا هر مايع ديگري از بدن است.
روش‌هاي موجود براي شناسايي ويروس‌ها نيز حساس هستند اما براي انجام اين روش‌ها به آماده‌سازي‌هاي آزمايشگاهي از نمونه‌هاي آزمايشگاهي از مايعات بدن نياز است و به علاوه جواب اين آزمايشات پس از گذشت چند روز آماده مي‌شود.
از آنجا كه بيماري‌هاي ويروسي مي‌توانند به سرعت شيوع پيدا كنند، محققان همواره به دنبال رو‌ش‌هاي سريعتر و ساده‌تر براي شناسايي مستقيم اين عوامل بيماري ‌زا هستند.

متن كامل خبر

 

رئيس دانشكده‌ي داروسازي دانشگاه علوم پزشكي تهران خبر داد: ساخت انسولين خوراكي در كشور
24/10/1385
كارهاي ابتدايي توليد انسولين خوراكي در كشور صورت گرفته و در كشورهاي خارجي نيز انسولين خوراكي به ثبت رسيده است.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «دكترعباس شفيعي» در حاشيه‌ي برگزاري ششمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي اين دانشگاه در موزه‌ي ملي تاريخ علوم پزشكي كشور با بيان اين‌كه آزمايش حيواني انسولين خوراكي جواب داده و باعث پايين آوردن قند خون شده افزود: در مرحله‌ي باليني در معدودي از بيماران با در نظر گرفتن نكته‌هاي ايمني در حال آزمايش است كه اميدواريم نتيجه‌ي خوبي داشته باشد.
«دكتر شفيعي» با اشاره به اين‌كه نبايد در ساخت دارو تعجيل كرد، افزود: بايد تمامي مراحل ساخت با دقت كافي و كامل انجام شود و با رفع كليه‌ي نقيصه‌ها وارد بازار شود.
وي اضافه كرد: انسولين، «پپتيد» است ولي در معده و روده از بين مي‌رود اما پليمري به‌دست آمده كه انسولين را پوشش داده و باعث جذب آن مي شود.
رئيس دانشكده‌ي داروسازي هم‌چنين در ادامه گفت: اخيراً انسولين را به‌صورت استنشاقي وارد كرده‌اند ولي داروهايي كه از ريه جذب مي‌شود بايد به‌ميزان پنج‌برابر داروهاي تزريقي باشد اما اين مشكل هم در حال رفع است و به‌زودي اين فرم هم وارد بازار خواهد شد.

متن كامل خبر

 

برگزيدگان آسيايي و ملي سومين جشنواره‌ي آسيايي «بهداشت خانواده» معرفي و تقدير شدند
24/10/1385
در سومين جشنواره‌ي آسيايي بهداشت خانواده - كه از يكشنبه 24 دي 1385 به‌همت جهاد دانشگاهي علوم پزشكي ايران در تهران در حال برگزاري است - از پنج برگزيده‌ي آسيايي و سه برگزيده‌ي ملي تقدير شد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «كريم‌الله حاجيان» متخصص اپيدميولوژي و آمار زيستي از دانشگاه علوم پزشكي زابل با طرح «بررسي چاقي، چاقي مركزي و فاكتورهاي مرتبط در جمعيت شهري 20 تا 70 ساله‌ي شمال ايران» نخستين برگزيده‌ي آسيايي در جشنواره‌ي بهداشت خانواده بود.
«راندا محمد يوسف عبدالرحمن» متخصص پزشكي اجتماعي از دانشگاه علوم پزشكي قاهره با طرح «بررسي استفاده از روش‌هاي پيشگيري از بارداري و ادامه‌ي آن‌ها در زنان جنوب اردن»، «موسي صالح» متخصص تغذيه از دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با طرح «ارزيابي تأثير مطالعات تغذيه‌اي بر شاخص‌هاي رشد كودكان ايراني» و «ابراهيم گلگور» دندانپزشك تركيه‌اي با طرح «استفاده از اطلاعات والدين براي ارزيابي وضعيت بافت نرم دهان كودكان» و «مطهره گلستان» متخصصان كودكان از دانشگاه علوم پزشكي تهران با طرح «كاهش ميزان درد بر درصد آب و گلوكز نوزادان» به‌ترتيب رتبه‌هاي دوم تا پنجم اين جشنواره را در سطح آسيايي كسب كردند.
بنابراين گزارش، «كوروش اميني» از دانشگاه علوم پزشكي زنجان با طرح «بررسي متدهاي مراقبتي، بهداشت دهان و دندان در ميان دانش‌اموزان دبيرستاني استان زنجان»، «هايده علاء‌الدوله‌اي» خون‌شناس از دانشگاه علوم پزشكي بابل با طرح «تأثير مصرف روزانه و متناوب مكمل آهن در خون زنان باردار سالم» و «سيد تقي حيدري» متخصص آمار زيستي و اپيدميولوژي دانشگاه علوم پزشكي لرستان با طرح «بررسي شاخص چاقي در نوزادان و والدين آن‌ها در جنوب ايران» طرح‌هاي برگزيده‌ي بخش ملي شناخته شدند.
گفتني است از 544 طرح ارسالي به دبيرخانه‌ي همايش، 40 طرح خارجي و از كشورهاي عربستان، استراليا، لبنان، اردن، تايوان، هند، مصر، چين، تايلند، ژاپن، تركيه، سريلانكا، قطر، پاكستان، امارات متحده‌ي عربي، مالزي و سنگاپور بوده است.
در اين همايش، 25 طرح به‌صورت سخنراني و 17 طرح به‌صورت پوستر ارائه مي‌شود.

متن كامل خبر

 

دانشگاه‌هاي صنعتي اصفهان و كردستان به‌عنوان دانشگاه برتر پژوهشي انتخاب شدند
24/10/1385
دبير هفتمين جشنواره‌ي پژوهش و فناوري كشور از انتخاب دانشگاه‌هاي «صنعتي اصفهان» و «كردستان» به‌عنوان دانشگاه‌هاي برتر از ديدگاه «پژوهشي» نام برد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «دكتر بهزاد سلطاني» در آستانه‌ي برپايي مراسم هفته‌ي پژوهش - كه از روز دوشنبه 25 دي 1385 رسماً آغاز مي‌شود - با اعلام اين خبر افزود: از ميان 64 دانشگاه كشور، «دانشگاه صنعتي اصفهان» و از ميان دانشگاه‌هاي در حال توسعه، «دانشگاه كردستان» از نظر پژوهشي انتخاب شده‌اند.
وي درباره‌ي معيارهاي انتخاب اين دانشگاه‌ها گفت: جمع «اثربخشي» و «كارايي» از ملاك‌هاي انتخاب دانشگاه برتر بوده است.
به‌گفته‌ي «دكتر سلطاني»، معيار اثربخشي از شاخص‌هاي بي‌بعد شده تعداد مقاله‌هاي معتبر علمي نسبت به «تعداد پژوهشگران»، «حجم درامدهاي پژوهشي از خارج از دانشگاه به بودجه‌ي دولتي» و «تعداد ثبت اختراع نسبت به تعداد پژوهشگران دانشگاه» بوده است.
وي ادامه داد: تعداد پژوهشگران علاوه بر اعضاي هيأت علمي شامل تعداد دانشجويان تحصيلات تكميلي (با ضريب كم‌تر از يك) نيز مي‌شود.
دبير اين جشنواره معيار كارايي را مواردي هم‌چون: «نسبت كتب تأليفي»، «كتب ترجمه شده»، «انواع مقاله‌ها»، «پايان‌نامه‌ها»، «گزارش‌هاي علمي»، «آثار بديع و ارزنده»، «اختراع و اكتشاف» نسبت به «تعداد پژوهشگران» برشمرد.
گفتني است مراسم جشنواره‌ي پژوهش و فناوري 25 دي 1385 در «سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي» برپا مي‌‌شود.
«هفتمين جشنواره‌ي پژوهش و فناوري كشور»، «هفتمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهش و فناوري»، «چهارمين نمايشگاه فن‌ بازار ملي»، «چهارمين نمايشگاه كتاب‌هاي كاربردي دانشگاهي» و «مجموعه‌ي كارگاه و هم‌انديشي‌ها» از برنامه‌هاي هفته‌ي پژوهش و فناوري امسال را تشكيل مي‌دهد كه از 25 تا 29 دي 1385 در كشور برگزار مي‌شود.

 

جمهوري اسلامي ايران به رتبه‌ي سي و دوم تعداد مقاله‌هاي فناوري نانو جهان صعود كرد
24/10/1385
جمهوري اسلامي ايران در پايان سال 2006 با چاپ 250 مقاله‌ي علمي در حوزه‌ي فناوري نانو در مجله‌هاي معتبر ISI با 100 درصد رشد و چهار پله صعود نسبت به سال 2005 به رتبه‌ي سي و دوم در ميان كشورهاي جهان دست يافت.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‏،‏ براساس آمار مؤسسه‌ي اطلاعات علمي (ISI)، ايران با افزايش مقاله‌هاي خود از 125 مقاله در سال 2005 به 250 مورد در سال 2006 توانسته است با پشت سر گذاشتن تركيه (با 245 مقاله) به رتبه‌ي سي و دوم جهان و رتبه‌ي اول جهان اسلام دست يابد.
مطابق بررسي‌هاي گروه تحليل و پيمايش ستاد ويژه‌ي توسعه‌ي فناوري نانو، امريكا، چين، ژاپن، آلمان و فرانسه به‌ترتيب با 11 هزار و 811، هشت هزار و 824، پنج هزار و 231، چهار هزار و 273 و دو هزار و 889 مقاله در جايگاه هاي اول تا پنجم اين رده‌بندي قرار دارند كه در مقايسه با سال گذشته تمامي اين كشورها جايگاه خود را حفظ كرده و تغييري در ميان پنج كشور اول رخ نداده است.
گفتني است، ايران با افزايش كيفيت مقاله‌هاي خود در سال 2005 توانسته بود از نظر تعداد ارجاع‌ها، جايگاه نخست در ميان كشورهاي اسلامي و رتبه‌ي 22 جهان را كسب كند.
بنابراين گزارش، پس از فرانسه، كشورهاي كره‌ي جنوبي، انگلستان، هند، ايتاليا، روسيه، تايوان و اسپانيا به‌ترتيب رتبه‌هاي ششم تا دوازدهم جهان را در سال 2006 كسب كرده‌اند.
در اين رتبه‌بندي، كشورهاي دانمارك و مجارستان به‌ترتيب با 266 و 255 مقاله پيش از ايران در رتبه‌هاي سي و يكم و ايرلند، تركيه، روماني و آرژانتين با 249، 245، 240 و 175 مقاله پس از ايران در رتبه‌هاي سي ‌و سوم تا سي و ششم جهان قرار دارند.
گفتني است براساس راهبرد 10 ساله‌ي توسعه‌ي فناوري نانو در جمهوري اسلامي ايران - كه مرداد ماه 1384 با عنوان «راهبرد آينده» به‌تصويب هيأت وزيران رسيده است - ايران بايد تا سال 1393 جزو 15 كشور اول دنيا در فناوري نانو باشد.

متن كامل خبر

 

به‌همت مبتكران ايراني، دستگاه استخوان‌بر در كشور ساخته شد
24/10/1385
دو مبتكر اروميه‌اي موفق به طراحي و ساخت دستگاه «استخوان‌بر» شدند.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، «دكتر حسن طاهري» - كه با همكاري «ياسمن طاهري» موفق به ساخت اين دستگاه شده است - در خصوص اختراع خود گفت: اين دستگاه از دو چاقوي متقارن - كه در برابر هم قرار گرفته‌اند و در يك حركت از هر دو طرف استخوان را برش مي‌دهند - ساخته شده است.
وي در ادامه اظهار داشت: در استفاده از اين روش به‌علت تنظيم‌هايي كه مي‌توان در دستگاه تغيير داد از برش‌هاي ناخواسته در استخوان و يا نسج اطراف جلوگيري مي‌شود و با توجه به مسير مشخص شده‌ي برش، دوره‌ي بهبودي، درد و خون‌ريزي كم‌تر از روش‌هاي ديگر است.
«طاهري» اضافه كرد: در همه‌ي جراحي‌هاي ترميمي، پلاستيكي و بازسازي صورت، بيني و فك و برش استخوان‌هاي ظريف و شكل‌دهي به آن‌ها اين دستگاه و اين روش كاربرد دارد.
وي هم‌چنين تصريح كرد: اين دستگاه از يك استيل مخصوص ساخته شده و همه‌ي قطعه‌هاي آن ساخت داخل است.

متن كامل خبر

 

هفته‌ي پژوهش امسال از 25 تا 29 دي 1385 با شعار «بدون پژوهش و مطالعه تصميم‌گيري نكنيم» برپا مي‌شود
23/10/1385
دبير ستاد هفته‌ي پژوهش، از برپايي مراسم هفته‌ي پژوهش با حضور جمعي از مقام‌هاي مسؤول و پژوهشگران كشور از روز دوشنبه 25 دي 1385 در محل اجلاس سران كشورهاي اسلامي خبر داد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‏، «دكتر سيد اميد فاطمي» با اعلام اين خبر افزود: هفته‌ي پژوهش امسال از 25 تا 29 دي 1385 با شعار «بدون پژوهش و مطالعه تصميم‌گيري نكنيم» برپا مي‌شود.
وي گفت: ‌هفته‌ي پژوهش آذر هر سال برپا مي‌شد كه امسال به‌دليل تقارن اين ايام با انتخابات خبرگان رهبري و شوراها و براساس تصميم كميسيون دايمي شوراي‌عالي علوم، تحقيقات و فناوري تاريخ آن به 25 تا 29 دي 1385 موكول شد.
«فاطمي» با اشاره به اين‌كه اين مراسم در سه سطح «ملي»، «استاني» و «دانشگاهي» برپا مي‌شود، تصريح كرد: يكي از سياست‌هاي اصلي هفته‌ي پژوهش امسال، ‌خارج شدن از بحث «فردگرايي» در پژوهش است.
وي ياداور شد: برپايي جشنواره‌ي پژوهش و فناوري كشور، ‌نمايشگاه ارائه‌ي فعاليت‌هاي پژوهشي و فناوري، فن بازار ملي، برپايي نمايشگاه كتب تخصصي و نيز برپايي كارگاه‌ها، سمينارها و نشست‌ها برنامه‌هاي مهم هفته‌ي پژوهش امسال را تشكيل مي‌دهد.
دبير ستاد هفته‌ي پژوهش ‌با اشاره به شكل‌گيري شوراي‌عالي علوم، تحقيقات و فناوري اضافه كرد: ظرفيت‌سازي در پژوهش و توسعه‌ي علومي كه احتياج به تبادل‌نظر دارد بحث بودجه‌ريزي، سند توسعه‌ي پژوهش و فناوري، سيستم مديريت اطلاعات پژوهش و فناوري و ... امسال بيش‌تر مورد تأكيد قرار مي‌گيرد.
وي با تبريك به مناسبت ابلاغ «سند پژوهش و فناوري كشور» - كه چندي پيش توسط رياست جمهوري ابلاغ شده - برپايي مراسم ويژه‌ي هفته‌ي پژوهش را گامي اساسي در راه تحقق اين سند نام برد.
«دكتر فاطمي» گفت: جشنواره‌ي پژوهش و فناوري - كه امسال هم‌زمان با نخستين روز هفته‌ي پژوهش روز دوشنبه 25 دي 1385 در تهران آغاز به‌كار مي‌كند - در سال‌هاي گذشته با عنوان جشنواره‌ي پژوهشگران برگزيده مطرح بود كه از امسال با عنوان «جشنواره‌ي پژوهش و فناوري كشور» مطرح شده است.

متن كامل خبر

 
 
آرشيو اخبار
   
<<صفحه قبل  [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] صفحه بعد>>
افراد آنلاين: 19    بازديد امروز: 2    كل بازديدها: 150804
  صفحه اول | راهنماي سايت | آموزش | زنگ تفريح | مصاحبه | معرفي کتاب | مشاوره  
  مسابقه | اخبار | نظرات و پيشنهادات | پرسش و پاسخ علمي | درباره ما