<<صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] صفحه بعد>>
                   

معاون صندوق حمايت از پژوهشگران كشور: محققان كشورمان در استفاده از مزاياي يافته‌هاي علمي از استحقاق بالاتري برخوردارند
02/11/1385
اساسنامه‌ي پيشنهادي «صندوق‌ حمايت از پژوهشگران كشور» در حوزه‌ي معاون اول وقت رئيس‌جمهور، دبيرخانه‌ي شوراي‌عالي پژوهش‌هاي علمي كشور با هدف حمايت مادي و معنوي از پژوهشگران تهيه و در نامه‌اي به دبيرخانه‌ي شوراي انقلاب فرهنگي ارسال شد و سرانجام در هفتم مرداد سال 1382 به‌تصويب رسيد.
خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «دكتر نصرت‌الله ضرغام» معاون صندوق حمايت از پژوهشگران كشور هدف از تأسيس اين صندوق را ارائه‌ي كمك‌ها و خدمات حمايتي مادي و معنوي به پژوهشگران ايراني اعم از حقيقي و حقوقي در داخل و يا خارج كشور ( با اولويت پژوهشگران داخلي ) براي شكوفايي امور تحقيقاتي در راستاي توليد علم و فناوري و بهره‌مند شدن مردم از نتايج آن‌ها عنوان كرد.
وي اظهار داشت: «در دنياي كنوني توسعه‌ي پايدار و پيشرفت هر كشور و نيز رفاه هر ملتي مرهون كشف، پرورش، حفظ، نگهداري نخبگان و سرمايه‌هاي علمي و فرهنگي، هنري آن كشور است».
«ضرغام» افزود: «نخبگان، علما، پژوهشگران و هنرمندان مي‌توانند موجبات توسعه‌ي علمي و فناوري، توسعه‌ي متوازن و پايدار و همه‌جانبه و هم‌چنين ترقي و تعالي كشور را فراهم سازند. بنابراين كشف، شناسايي، برقراري ارتباط و حمايت از اين قشر نخبه، تقويت انگيزه، جلب مشاركت و همكاري‌هاي آنان در زمينه‌هاي گوناگون در راستاي توليد علم و توسعه‌ي علمي و فناوري كشور از اولويت‌هاي ويژه‌ي كشورهاي موفق و ايران است. به‌همين منظور صندوق حمايت از پژوهشگران كشور با هدف حمايت مادي و معنوي از پژوهشگران در سال 82 تصويب شد».
رئيس پيشين دانشگاه شهيد چمران اهواز با بيان اين‌كه اين صندوق داراي شخصيت حقوقي مستقل است گفت: «اعضاي كميته‌ي علمي صندوق نيز از بين نخبگان جامع‌الشرايط علمي كشور داراي آثار و شرح علمي در معيار استاندارد بين‌المللي و داراي سوابق درخشان علمي و اجرايي، آشنا با علوم و فنون روز جهان، آشنا با نيازهاي علمي، پژوهشي و فناوري كشور، توسط اعضاي هيأت امنا انتخاب و با حكم رئيس هيأت امناي صندوق به‌مدت چهار‌سال منصوب مي‌شوند».
«ضرغام» افزود: «كميته‌هاي تخصصي نيز مجموعه‌هاي مشورتي و تخصصي در حوزه‌ي مديريت ارزيابي طرح‌هاي صندوق بوده كه اعضاي آن از ميان متخصصان و كارشناسان علمي و اجرايي آشنا با علوم و فنون روز جهان، توسط كميته‌ي علمي صندوق انتخاب و با حكم رئيس‌ صندوق به‌مدت دو سال منصوب مي‌شوند. رياست هر كميته‌ي تخصصي برحسب زمينه‌ي فعاليت برعهده‌ي يكي از اعضاي كميته‌ي علمي صندوق مي‌باشد. كميته‌هاي تخصصي صندوق نيز عبارتند از: فني و مهندسي، علوم پزشكي و دامپزشكي، كشاورزي و منابع طبيعي، علوم زيستي، علوم و علوم انساني، علوم انساني و هنر و ميان‌گروهي».
معاون صندوق حمايت از پژوهشگران كشور درباره‌ي رسالت صندوق گفت: «حمايت مادي و معنوي از پژوهشگران ايراني در داخل و خارج كشور، كمك به اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي، تجاري‌سازي نتايج پژوهشي محققان، كرسي پژوهشي، گرنت، كمك به ثبت اختراعات پژوهشگران در داخل و خارج از كشور، ثبت ايده‌ها و طرح‌ها، كمك براي به‌ثمر رساندن نواوري‌ها و خلاقيت‌هاي منجر به توليد، حمايت از ايجاد و توسعه‌ي زيرساخت‌هاي پژوهشي و ديگر فعاليت‌هاي حمايتي است».
وي تصريح كرد: «ذكر اين نكته لازم است كه از نتايج و اطلاعات يافته‌هاي علمي در اين مقاله‌ها - كه نتيجه‌ي پژوهش‌هاي كاربردي است - كشورهاي ديگر بيش از ما بهره مي‌گيرند در حالي كه محققان كشورمان در استفاده از مزاياي يافته‌هاي علمي از استحقاق بالاتري برخوردارند. بدين‌منظور بايد قبل از چاپ مقاله‌ها و افشاي اطلاعات آن‌ها، قدم‌هايي در جهت ثبت اختراعات و يافته‌هاي علمي محققان به‌عمل آيد كه متأسفانه در كشور صاحب تجربه‌ي كمي در اين زمينه هستيم».
معاون صندوق حمايت از پژوهشگران كشور ياداور شد: «در سال جاري مبلغ 6 ميليارد و 600 ميليارد ريال به اين منظور پيش‌بيني شده ضمن اين‌كه صندوق‌ با استفاده از اساتيد صاحب‌نظر در حقوق IP، راهنمايي‌هاي لازم را به اساتيد و پژوهشگران به‌عمل مي‌آورد».
وي از ديگر فعاليت‌هاي حمايتي صندوق به كمك به برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي و همايش‌ها، كمك به شركت پژوهشگران در كنفرانس‌هاي علمي و كارگاه‌هاي آموزشي داخلي و خارجي، كمك به اتمام پروژه‌هاي تحقيقاتي نيمه‌تمام، كمك به حل مشكلات مالي پژوهشگران و اهداي جوايز به پژوهشگران نمونه اشاره كرد.
«ضرغام» با اشاره به سايت صندوق و حركت به‌سمت دولت الكترونيك عنوان كرد: «سايت صندوق علاوه بر انجام وظيفه اطلاع‌رساني در مورد اهداف، آيين‌نامه‌ها، ضوابط و مقررات، پروژه‌هاي مصوب و خاتمه‌يافته و ساير اقدام‌هاي صندوق، به‌عنوان وسيله‌ي ارتباطي سريع و دقيق بين صندوق، پژوهشگران، داوران و ناظران عمل مي‌كند. هم‌اكنون پژوهشگران مي‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز با مراجعه به سايت نسبت به تكميل و ارسال طرح يا ايده‌ي پژوهشي اقدام كنند».
وي افزود: «هر پژوهشگر ايراني در هر كجاي دنيا با يك ارتباط معمولي اينترنتي قادر خواهد بود از تسهيلات صندوق سود ببرد. در طول مراحل ارزيابي نيز پژوهشگر با پست الكترونيك و پيام كوتاه (SMS) از وضعيت طرح خود آگاه مي‌شود».
معاون صندوق حمايت از پژوهشگران كشور اظهار داشت: «صندوق توانسته است ارتباط خود را با داوران طرح‌ها كاملاً اينترنتي كند تا بدون محدوديتي صرف‌نظر از محل جغرافيايي فرد از ايران و اقصا نقاط جهان نسبت به انتخاب داور اقدام كند. ارتباط بين صندوق و داوران نيز با استفاده از پست الكترونيك و پيام كوتاه صورت مي‌پذيرد و طرح‌ها با پست الكترونيك براي داوران ارسال شده و اين نكته با پيام كوتاه نيز به اطلاع ايشان مي‌رسد. داوران هم با مراجعه به سايت صندوق مي‌توانند نتايج داوري خود را ارسال نمايند».
وي عنوان كرد: «استفاده از فناوري اينترنت در صندوق باعث سرعت، دقت، شفافيت و سهولت در امور شده و ضمن اين‌كه زمان ارزيابي طرح‌ها را با حذف سيستم پست به‌حداقل رسانده است».
ضرغام گفت: «صندوق حمايت از پژوهشگران به‌عنوان نهادي پيشرو در حمايت از پژوهش و پژوهشگران كشور وظيفه خود مي‌داند تا همگام با فناوري روز دنيا به خدمات‌رساني به پژوهشگران و اعتلاي پژوهش در كشور اقدام نمايد».

متن كامل خبر

 

به‌همت محققان پژوهشگان صنعت نفت انجام شد: شبيه‌سازي متغيرهاي عملياتي بر عملكرد واحد تبديل كاتاليستي
01/11/1385
شبيه‌سازي و بررسي تأثير متغيرهاي عملياتي بر عملكرد واحد تبديل كاتاليستي پيوسته در پالايشگاه اراك با موفقيت به پايان رسيد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «سپهر صديقي» مسؤول اين پروژه گفت: اين پروژه در اسفند 84 در واحد مهندسي واكنش‌هاي كاتاليستي پژوهشگاه صنعت نفت با همكاري اداره‌ي تحقيق و توسعه در اداره‌ي مهندسي پالايش شركت نفت شازند اراك آغاز و در شهريور 1385 پايان پذيرفت.
وي در ادامه افزود: هدف واحد تبديل كاتاليستي، توليد «بنزين» با عدد اكتان بالا و تهيه‌ي مواد آروماتيك براي صنايع پتروشيمي است كه اهميت استراتژيك و اقتصادي بالايي براي كشور دارد.
«صديقي» خاطرنشان كرد: در اين پروژه ابتدا واحد كاتاليستي پالايشگاه اراك توسط نرم‌افزار «هيسيس ريفاينري» (Hysys-Refinery) شبيه‌سازي شده و بعد از كاليبراسيون توسط مارول، اعتبار شبيه‌سازي توسط آزمايش‌هاي ميداني ارزيابي شد.
وي تأكيد كرد: نتايج اين ارزيابي نشان داد شبيه‌سازي اين واحد با دقت بسيار خوبي انجام شده و سپس آناليز حساسيت اين واحد با تأثير متغيرهاي مستقل مورد مطالعه قرار گرفت و بهينه‌ترين حالت‌ها براي حداكثر توليد بنزين با بالاترين كيفيت بدست آمد.

متن كامل خبر

 

هشتمين سمينار بين‌المللي علوم و تكنولوژي پليمر ايران برگزار مي‌شود
01/11/1385
«هشتمين سمينار بين‌المللي علوم و تكنولوژي پلمير ايران» با هدف ارتقاي دانش علم پلمير در كشور طي روزهاي اول تا سوم آبان 1386 در دانشكده‌ي مهندسي شيمي دانشگاه صنعتي شريف برگزار مي‌شود.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «دكتر احمد رمضاني سعادت‌آبادي» دبير سمينار و عضو هيأت علمي دانشگاه شريف با اعلام اين خبر، هدف از برگزاري اين سمينار را تشويق محققين داخل به ارائه‌ي امور تحقيقاتي جديد، ارائه‌ي يافته‌هاي جديد علم پليمر و بررسي مشكلات تحقيقات و توليد در زمينه‌ي پلمير بيان كرد.
وي با اشاره به برگزاري سمينار به‌زبان انگليسي گفت: تاكنون حدود 250 نفر در اين كنفرانس شركت كرده‌اند كه 30 نفر از آن‌ها از كشورهاي خارجي هم‌چون امريكا، اسپانيا، آلمان، ‌روسيه، چين، ‌هلند، ‌مالزي و ... است.
اين عضو هيأت علمي دانشگاه شريف برخي از سخنرانان كليدي اين سمينار را «پروفسور موسي كمال» از دانشگاه م. گيل كانادا، «پروفسور سوارس» از دانشگاه واترلو و «پروفسور لافلور» از پلي‌تكنيك مانترال بيان كرد.
وي تصريح كرد: علاقمندان تا اول فوريه 2007 (12 بهمن 1385) فرصت دارند تا مقاله‌هاي خود را به‌زبان انگليسي به دبيرخانه‌ي اين همايش ارسال كنند.
وي گفت:‌ اين سمينار با همكاري و حمايت «پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي»، «پژوهشكده‌ي رنگ» وابسته به وزارت علوم، «پژوهش و فناوري پتروشيمي» و «مركز صنايع نوين» وزارت صنايع حمايت‌كنندگان اصلي و «لاستيك بارز» و «دفتر همكاري‌هاي فناوري رياست جمهوري» و «شركت آرتاويل تاير» (اردبيل) از بخش خصوصي برگزار مي‌شود.
لازم به ذكر است علاقمندان مي‌توانند جهت كسب اطلاعات بيش‌تر به وب‌سايت سمينار به‌نشاني ذيل مراجعه نمايند:
www.ispst2007.com

متن كامل خبر

 

ابداع تكنيك جديد براي توليد حسگرهاي بيولوژيك و ريزسيال‌ها
28/10/1385
دانشمندان امريكايي و كره‌ي جنوبي موفق به ابداع روشي براي توليد پوسته‌هاي سخت و چروك خورده بر روي سطوح پليمري با استفاده از يك شعاع يوني متمركز شده‌اند.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دانشمندان دانشگاه هاروارد و دانشگاه‌هاي ملي سئول در اين زمينه خاطر نشان كردند كه با «كنترل راستا و تراكم شعاع يون» مي‌توانند طرح‌هايي را بر روي نواحي مسطح و صاف در «پلي‌دي‌متيل‌ سلوكسان» - كه نوعي پليمر ارگانيك سيليكوني است - شكل دهند.
اين محققان مي‌گويند كه از اين تكنيك مي‌توان براي توليد «حسگرهاي بيولوژيكي» و «ابزار ريزسيال» استفاده كرد و هم‌چنين به روش‌هاي نويني براي ساخت الگوهاي سلولي براي مهندسي بافتي دست يافت.
نتايج اين پژوهش در نشريه‌ي «آكادمي ملي علوم» منتشر شده است.

 

با تقدير از برترين‌هاي پژوهش كشور، هفتمين جشنواره‌ي پژوهش و فناوري كشور برگزار شد
26/10/1385
هفتمين جشنواره‌ي پژوهش و فناوري كشور هم‌زمان با نخستين روز هفته‌ي «پژوهش و فناوري» با تقدير از پژوهشگران، مديران و مؤسسه‌هاي پژوهشي، نشريه‌ها و انجمن‌هاي علمي برتر كشور برگزار شد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‏، در اين مراسم كه روز دوشنبه 25 دي 1385 با حضور وزير علوم، تحقيقات و فناوري و جمعي از مسؤولان و شخصيت‌هاي علمي و دانشگاهي كشور در محل «سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي» برگزار شد از پژوهشگران برگزيده‌ي وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي و هم‌چنين پژوهشگران برگزيده‌ي بخش غيردولتي و در بخش ويژه‌ي جشنواره، از «دكتر استكي» پژوهشگر ايراني ارائه‌كننده‌ي مقاله در مجله‌ي علمي معتبر بين‌المللي «نيچر» (Nature)، پژوهشگران داراي مقاله‌ي داغ، دو دانشمند ايراني كه به‌تازگي از سوي مؤسسه‌ي اطلاعات علمي (ISI) معرفي شده‌اند، عضو ايراني جديد فرهنگستان علوم جهان سوم (TWAS)، نشريه‌هاي برتر در سطح بين‌المللي (JCR) و نشريه‌هاي برتر داخلي ISC تقدير شد.
مقاله‌ي «دكتر حسين استكي» و همكارانش چندي پيش با موضوع «بررسي عملكرد بخش بينادي مغز با استفاده از عملكرد مغز ميمون زنده هنگام مواجهه با تصاوير مختلف» در مجله‌ي «نيچر» (Nature) چاپ شده است.
«دكتر سلطاني» مديركل پژوهشي وزارت علوم در معرفي اين پژوهشگر با اشاره به اين‌كه موضوع پژوهش «دكتر استكي» در مرز دانش قرار داشته و جزو جديدترين موضوع‌ها در رسته ي خود به‌شمار مي‌رود، ياداور شد: اين تحقيق گامي جدي در كنترل مغز در دنياست به‌طوري كه با ارسال سيگنال‌هاي الكترومغناطيسي به مغز حيوان يا انسان القا مي‌شود كه چيزي را ديده‌اند كه اين يافته به غير از استفاده در درمان نابينايي، مورد استفاده‌ي عمومي و ... نيز دارد.
ديگر پژوهشگر تقدير شده در بخش ويژه، «دكتر افسانه صفوي» استاد شيمي دانشگاه شيراز و چهاردهمين عضو ايراني فرهنگستان علوم جهان سوم (TWAS) بود.
در جشنواره‌ي امسال هم‌چنين از سه نفر از دانشمندان كشور - كه موفق شده‌اند مقاله‌هاي داغ (پراستنادي) را در نشريه‌هاي ISI ارائه دهند - تقدير شد.
«دكتر مهدي دهقان» استاد رياضي دانشگاه صنعتي اميركبير، «دكتر حسين آقا بزرگ» استاد شيمي دانشگاه تربيت مدرس و «دكتر مجيد هروي» استاد شيمي از دانشگاه الزهرا(س) محققان تقدير شده در اين بخش بودند.
هم‌چنين دو نفر از پژوهشگران كشور كه به‌تازگي به فهرست دانشمندان جهاني براساس شاخص‌هاي مؤسسه‌ي اطلاعات علمي (ISI) پيوستند، تقدير شدند.
«دكتر مجيد هروي» از دانشگاه الزهرا(س) و «دكتر بابك كريمي» شيميدان ديگري از مركز تحصيلات تكميلي زنجان برگزيدگان اين بخش بودند.
در بخش نشريه‌هاي برتر در سطح بين‌المللي JCR مجله‌ي «شيمي و مهندسي شيمي ايران» (Iranian Journal of Chemistry and Chemical Engineering) از «جهاد دانشگاهي»، مجله‌ي «پليمر ايران» (Iranian Polymer Journal) از «پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي»، مجله‌ي «علوم و تبادل فناوري ايران» (Iranian journal of Science and Technology Transaction A- Science) و مجله‌ي «علوم و مهندسي تبادل فناوري» (Iranian journal of Science and Technology Transaction B-Engineering) هر دو از «دانشگاه شيراز» و مجله‌ي «انجمن شيمي ايران» (Journal of Iranian Chemical Society) از «انجمن شيمي ايران» تقدير شدند.
تقدير از نشريه‌هاي برتر ايران - كه در نمايه ISC (كتابخانه‌ي منطقه‌اي دانشگاه شيراز) بيش‌ترين ضريب تأثير را داشته‌اند - قسمت ديگري از بخش ويژه بود.
اولين اين مجله‌ها، مجله‌ي «پژوهش‌هاي اقتصادي ايران» از «دانشگاه علامه طباطبايي» با ضريب تأثير 26 صدم و مجله‌ي «رهيافت» (علمي، ترويجي) با ضريب 24 صدم از «مركز تحقيقات سياست علمي كشور» به‌عنوان مجله‌هاي برتر شناخته شدند.
در بخش پژوهشگران برتر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، از نهاد رياست جمهوري «محمد مهدي اسماعيلي»، از وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات‌ «غلامرضا داداش‌زاده سنگري»، «فرزاد حريرپور رودسري» و «جليل خاوندكار»، از وزارت امور اقتصادي و دارايي «منصور ملايي‌پور» و «بهار حافظي»، از وزارت امور خارجه «منوچهر مرادي»، «كورش احمدي» و «سيد وحيد كريمي»، از وزارت آموزش و پرورش، «احمد عابدي»، «الهه محمد اسماعيل» و «مقصود فقيرپور»، از وزارت بازرگاني «حسن ثاقب»، «محمدرضا عابدين مقانكي» و «حسن ولي‌بيگي»، از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي «فريدون عزيزي»، «محمد شكرزاده لموكي» و «حميد نصري»، از وزارت تعاون «اصغر بيات»، از وزارت جهاد كشاورزي «حسن فضائلي»، «مصطفي اسدي» و «محمدعلي نجاتيان»، از وزارت راه و ترابري «غلامعلي كمالي» و «علي مرادي»، از وزارت صنايع و معادن «محمدحسن جولازاده»، مرمضانعلي مهتابي» و «مهدي هنرمند»، از وزارت كار و امور اجتماعي «خسرو سلجوقي» و «ابراهيم صادقي فر»، از وزارت مسكن و شهرسازي «سعيد هاشمي طباطبايي»، «مژگان نيكروان منفرد» و «حسين ميرزايي علويجه»، از وزارت نفت «‌اكبر زمانيان»، «مهدي احمدي مروست» و «سيدمهدي قافله‌باشي زرند»، از وزارت نيرو «محمدرضا مشكوه‌الديني»، «نويد تقي‌زادگان» و «محمد رياحي»، از جهاد دانشگاهي «محمدرضا صادقي»، «كمال خدايي» و «رامين ملكي عسگرآباد»، از سازمان انرژي اتمي «اميررضا جليليان»، «مهشيد ثابت» و «عبدالرضا نيلچي»، از سازمان حفاظت محيط زيست «محمد ابراهيم صحتي ثابت» و از سازمان صدا و سيما «ابراهيم شفيعي سروستاني» معرفي و تقدير شدند.
در بخش پژوهشگران وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در رشته‌هاي علوم انساني «محمدرضا حافظ‌نيا» و «احمد جعفري صميمي»، در علوم پايه «بابك شكري»، «قاسم عليزاده‌ي افروزي» و «عيسي ياوري»، درعلوم كشاورزي «كامران سرداري» و «حشمت‌الله خسروي‌نيا»، در فني و مهندسي «علي كاوه»، «علي رستمي» و «محسن محسن‌نيا» و در هنر «يعقوب آژند»، در بخش پژوهشگران علوم انساني مراكز پژوهشي غيردولتي «محمد حكمت‌نيا» و «سيد حسن اسلامي»، در بخش محققان دانشگاه آزاد «مجيد منجمي»، «فرهاد حسين‌زاده لطفي» و «مريم عيدي» و از انجمن تحقيق و توسعه «مهدي كاشاني»، «محمدرضا شاه‌بنده» و «سيدموسي ميرقرباني گنجي» معرفي و تقدير شدند.
بنابراين گزارش در بخش مديران پژوهشي برتر جشنواره پژوهش و فناوري امسال از دانشگاه‌ها «حميد لطيفي»، «ابراهيم شيراني چهارسوقي» و «پروين كديور»، از مؤسسه‌هاي پژوهشي «حميد ميرزاده» و «احمد احمدي»، از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها «محمدحسين خرازي‌فرد»، «‌محمدمهدي آخوندي» و «محمدرضا سپهري»، از وزارت بهداشت «باقر لاريجاني» و «معصومه دژمان»، از دانشگاه آزاد «مصطفي يوسفي‌راد» و از مراكز رشد «سيد مهدي كلانتر» معرفي و تقدير شدند.
در بخش سازمان‌هاي پژوهشي برتر نيز «دانشگاه صنعتي اصفهان» و «دانشگاه كردستان» به‌عنوان دانشگاه برتر، «پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي»، «پژوهشگاه صنعت نفت»، «مركز تحقيقات بهره‌برداري ايمن شبكه» و‌ «پژوهشكده‌ي پردازش هوشمند علايم» به‌عنوان مؤسسه‌هاي پژوهشي برتر، «قطب علمي كنترل و پردازش هوشمند» به‌عنوان قطب علمي برتر، «انجمن ايراني تعليم و تربيت»‌ «شوراي خانه‌هاي رياضيات ايران» و «انجمن خوردگي ايران» به‌عنوان انجمن‌هاي علمي برتر و «شركت فناوران آريا» به‌عنوان شركت‌هاي فناوري برتر معرفي و تقدير شدند.

متن كامل خبر

 

ايران از لحاظ توليد مقاله‌هاي علمي، رتبه‌ي دوم را در منطقه در اختيار دارد
25/10/1385
معاون پژوهشي وزير علوم با اشاره به راه‌اندازي «شبكه‌ي تحقيقات محيط زيست كشور» از راه‌اندازي دو «شبكه‌ي تحقيقات بيوتكنولوژي و نانو فناوري» در آينده‌ي نزديك خبر داد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «دكتر منصور كبگانيان» معاون پژوهشي و سرپرست معاونت فناوري وزارت علوم - كه روز دوشنبه 25 دي 1385 در هفتمين جشنواره ي پژوهش و فناوري سخن مي‌گفت - با اشاره به رشد فزاينده‌ي فعاليت‌ها و دستاوردهاي علمي پژوهشگران كشور طي يك‌سال اخير اظهار داشت: اين دستاوردها زيرساختي است كه اگر حمايت شود بازده خواهد داشت و اين سوء تفاهم كه پژوهش كارايي ندارد و هنوز در ذهن بعضي پديده‌اي لوكس تلقي مي‌شود نادرست است.
وي گفت: در حال حاضر بيش از 360 نشريه‌ي علمي در كشور داريم كه حاكي از رشد سه‌برابري در سال‌هاي اخير است.
ايران از لحاظ توليد مقاله‌هاي علمي، رتبه‌ي دوم را در منطقه در اختيار دارد كه البته پتانسيل كشور بالاتر است و اگر برنامه‌ريزي شود توان كسب رتبه‌ي اول در منطقه و رتبه‌اي بالا را در جهان داريم.
«دكتر كبگانيان» خاطرنشان كرد: در حال حاضر 416 مؤسسه‌ي پژوهشي ملي و بخشي در كشور داريم كه موتورهاي توليد علم و فناوري در كشورند و تقريباً در تمام بخش‌هاي كشور داراي پژوهشكده‌ها و مؤسسه‌هاي پژوهشي هستيم. هم‌چنين 84 قطب علمي داريم كه برخي در سطح منطقه ي قطب هستند و توان جذب دانشمندان منطقه را دارند.
وي افزود: پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) - كه در مهر 1385 افتتاح شده – به‌سرعت در حال ساماندهي است. از طرف ديگر شمار مجله‌هاي علمي، پژوهشي نمايه‌شده در ISI بالغ بر 16 مجله است كه در منطقه بي‌نظير است و از طرف ديگر بيش از 160 انجمن علمي در كشور فعاليت دارند. معاون پژوهشي وزير علوم خاطرنشان كرد: بيش از 800 شركت فناور خودجوش با حمايت محدود وزارت علوم در پارك‌هاي علمي و مراكز رشد كشور فعاليت مي‌كنند كه تا پايان برنامه بايد در هر استان كشور يك پارك علم و فناوري داشته باشيم.
وي افزود: در حال حاضر طرح ساخت سه ماهواره‌ي كوچك در دستور كار سه دانشگاه بزرگ كشور قرار دارد كه به‌سرعت در حال پيشرفت هستند.
«دكتر كبگانيان» با تقدير از مسؤولاني كه به اين باور رسيده‌اند كه سرمايه‌گذاري در پژوهش هزينه نيست اظهار داشت: گام بعدي ما همكاري با وزارت نفت است كه خريدهاي خارجي بسياري دارد و كم‌تر موردي از آن هست كه كار پژوهشي در مورد آن نشده يا نتوان انجام داد.
بنابراين گزارش، وي افزود: يك توان و مزيت بالاي پژوهشي كشور در حوزه‌ي علوم انساني ديني است كه در حال تعامل با پژوهشگاه‌هاي ديني و حوزه‌ي علميه‌ي قم هستيم تا اين مجموعه را هم به توليد علم كشور اضافه كنيم.
«دكتر كبگانيان» با تشكر از حمايت همه‌جانبه‌ي مقام معظم رهبري از پژوهشگران ابراز اميدواري كرد به‌زودي شاهد اثربخشي هر چه بيش‌تر پژوهش كشور و تبديل علم و پژوهش به گفتمان مسلط جامعه باشيم.

 

دانشگاه‌هاي صنعتي اصفهان و كردستان به‌عنوان دانشگاه برتر پژوهشي انتخاب شدند
24/10/1385
دبير هفتمين جشنواره‌ي پژوهش و فناوري كشور از انتخاب دانشگاه‌هاي «صنعتي اصفهان» و «كردستان» به‌عنوان دانشگاه‌هاي برتر از ديدگاه «پژوهشي» نام برد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «دكتر بهزاد سلطاني» در آستانه‌ي برپايي مراسم هفته‌ي پژوهش - كه از روز دوشنبه 25 دي 1385 رسماً آغاز مي‌شود - با اعلام اين خبر افزود: از ميان 64 دانشگاه كشور، «دانشگاه صنعتي اصفهان» و از ميان دانشگاه‌هاي در حال توسعه، «دانشگاه كردستان» از نظر پژوهشي انتخاب شده‌اند.
وي درباره‌ي معيارهاي انتخاب اين دانشگاه‌ها گفت: جمع «اثربخشي» و «كارايي» از ملاك‌هاي انتخاب دانشگاه برتر بوده است.
به‌گفته‌ي «دكتر سلطاني»، معيار اثربخشي از شاخص‌هاي بي‌بعد شده تعداد مقاله‌هاي معتبر علمي نسبت به «تعداد پژوهشگران»، «حجم درامدهاي پژوهشي از خارج از دانشگاه به بودجه‌ي دولتي» و «تعداد ثبت اختراع نسبت به تعداد پژوهشگران دانشگاه» بوده است.
وي ادامه داد: تعداد پژوهشگران علاوه بر اعضاي هيأت علمي شامل تعداد دانشجويان تحصيلات تكميلي (با ضريب كم‌تر از يك) نيز مي‌شود.
دبير اين جشنواره معيار كارايي را مواردي هم‌چون: «نسبت كتب تأليفي»، «كتب ترجمه شده»، «انواع مقاله‌ها»، «پايان‌نامه‌ها»، «گزارش‌هاي علمي»، «آثار بديع و ارزنده»، «اختراع و اكتشاف» نسبت به «تعداد پژوهشگران» برشمرد.
گفتني است مراسم جشنواره‌ي پژوهش و فناوري 25 دي 1385 در «سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي» برپا مي‌‌شود.
«هفتمين جشنواره‌ي پژوهش و فناوري كشور»، «هفتمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهش و فناوري»، «چهارمين نمايشگاه فن‌ بازار ملي»، «چهارمين نمايشگاه كتاب‌هاي كاربردي دانشگاهي» و «مجموعه‌ي كارگاه و هم‌انديشي‌ها» از برنامه‌هاي هفته‌ي پژوهش و فناوري امسال را تشكيل مي‌دهد كه از 25 تا 29 دي 1385 در كشور برگزار مي‌شود.

 

جمهوري اسلامي ايران به رتبه‌ي سي و دوم تعداد مقاله‌هاي فناوري نانو جهان صعود كرد
24/10/1385
جمهوري اسلامي ايران در پايان سال 2006 با چاپ 250 مقاله‌ي علمي در حوزه‌ي فناوري نانو در مجله‌هاي معتبر ISI با 100 درصد رشد و چهار پله صعود نسبت به سال 2005 به رتبه‌ي سي و دوم در ميان كشورهاي جهان دست يافت.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‏،‏ براساس آمار مؤسسه‌ي اطلاعات علمي (ISI)، ايران با افزايش مقاله‌هاي خود از 125 مقاله در سال 2005 به 250 مورد در سال 2006 توانسته است با پشت سر گذاشتن تركيه (با 245 مقاله) به رتبه‌ي سي و دوم جهان و رتبه‌ي اول جهان اسلام دست يابد.
مطابق بررسي‌هاي گروه تحليل و پيمايش ستاد ويژه‌ي توسعه‌ي فناوري نانو، امريكا، چين، ژاپن، آلمان و فرانسه به‌ترتيب با 11 هزار و 811، هشت هزار و 824، پنج هزار و 231، چهار هزار و 273 و دو هزار و 889 مقاله در جايگاه هاي اول تا پنجم اين رده‌بندي قرار دارند كه در مقايسه با سال گذشته تمامي اين كشورها جايگاه خود را حفظ كرده و تغييري در ميان پنج كشور اول رخ نداده است.
گفتني است، ايران با افزايش كيفيت مقاله‌هاي خود در سال 2005 توانسته بود از نظر تعداد ارجاع‌ها، جايگاه نخست در ميان كشورهاي اسلامي و رتبه‌ي 22 جهان را كسب كند.
بنابراين گزارش، پس از فرانسه، كشورهاي كره‌ي جنوبي، انگلستان، هند، ايتاليا، روسيه، تايوان و اسپانيا به‌ترتيب رتبه‌هاي ششم تا دوازدهم جهان را در سال 2006 كسب كرده‌اند.
در اين رتبه‌بندي، كشورهاي دانمارك و مجارستان به‌ترتيب با 266 و 255 مقاله پيش از ايران در رتبه‌هاي سي و يكم و ايرلند، تركيه، روماني و آرژانتين با 249، 245، 240 و 175 مقاله پس از ايران در رتبه‌هاي سي ‌و سوم تا سي و ششم جهان قرار دارند.
گفتني است براساس راهبرد 10 ساله‌ي توسعه‌ي فناوري نانو در جمهوري اسلامي ايران - كه مرداد ماه 1384 با عنوان «راهبرد آينده» به‌تصويب هيأت وزيران رسيده است - ايران بايد تا سال 1393 جزو 15 كشور اول دنيا در فناوري نانو باشد.

متن كامل خبر

 

رئيس پژوهشگاه آموزش و پرورش: دانش‌اموزان پژوهنده از سال آينده تقدير مي‌شوند
23/10/1385
رئيس پژوهشگاه آموزش و پرورش با اعلام ارسال 198 طرح پژوهشي برتر هم‌زمان با هفته‌ي پژوهش اظهار كرد: معلمان پژوهنده 9 طرح پژوهشي، تقدير ملي و 64 طرح پژوهشي هم‌زمان با روز پژوهش امسال در 26 دي‌ تقدير كشوري خواهند شد.
به‌گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران (ايسنا)، «دكتر اسلاميه» با اشاره به اين‌كه با توجه به تقارن «هفته‌ي پژوهش» با «انتخابات مراسم تقدير از معلمان پژوهنده» از 26 آذر به 26 دي 1385 تغيير يافت، اظهار كرد: در سراسر استان‌ها 33 هزار طرح، يافته، گزارش، اسناد و عمليات ميداني توسط معلمان به مناطق 710 گانه‌ي آموزش و پرورش 32 استان كشور ارسال شد و از اين بين 198 طرح به پژوهشگاه آموزش و پرورش رسيد.
وي با اشاره به اين‌كه از اين بين 19 پژوهش به‌عنوان پژوهش برتر معرفي شدند اظهار كرد: مراسم تقدير از پژوهشگران و پژوهش‌هاي برتر آموزش و پرورش 26 دي 1385 در سالن كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار خواهد شد.
رئيس پژوهشگاه آموزش و پرورش با اشاره به اين‌كه ماهيت تحقيق براي آموزش و پرورش ارزش محسوب شده و حمايت از معلمان پژوهنده را صرفاً در هفته‌ي پژوهش دنبال نمي‌كنند تأكيد كرد: ما به‌دنبال بلند كردن پرچمي هستيم كه پژوهش‌ و پيمايش‌هاي تحقيقاتي در جامعه مهم شمرده شوند چرا كه معتقديم ارزش‌گذاري به اصل پژوهش منهاي پژوهشگر است.
وي با اشاره به تقدير از 5 پژوهش برتر - كه قابليت اجرايي و عملياتي دارند - اذعان كرد: هم‌چنين سه پژوهشگر برتر نيز انتخاب و به وزارت علوم براي تقدير معرفي شدند؛ هم‌چنين يك پژوهشگر ويژه نيز - كه در عرض يك‌سال 23 مقاله در مجله‌هاي علمي برتر چاپ كرده است اما در جدول وزارت علوم به حد نصاب لازم نرسيده - به تشخيص آموزش و پرورش مورد تقدير ويژه قرار خواهد گرفت.
«اسلاميه» با بيان اين‌كه شخصاً به‌دنبال افزايش تعداد 9 معلم پژوهنده‌اي كه مورد تقدير قرار خواهند گرفت به 13 نفر است تصريح كرد: با توجه به اين‌كه تاكنون تنها از دانش‌اموزان برنده‌ي جشنواره‌ي خوارزمي تقدير مي‌شد لذا طرحي در دست پژوهشگاه آموزش و پرورش است كه براساس آن از سال آينده دانش‌اموزان پژوهنده‌اي كه علاوه بر مطالعه قوي داراي طرح‌هاي پژوهشي، اختراعات و ... ثبت شده هستند نيز مورد تقدير قرار بگيرند.
وي با بيان اين‌كه در سال جاري از دو دانش‌اموز ويژه نيز - كه در اختراعات رايانه‌اي رتبه‌ي اول آسيا را به خود اختصاص داده‌اند - تقدير خواهد شد اذعان كرد: شعار امسال هفته‌ي پژوهش «پژوهش براي تحقق مدرسه‌ي زندگي» است.
رئيس پژوهشگاه آموزش و پرورش ضمن تشريح فعاليت‌هاي پنج‌گانه‌ي اين پژوهشگاه خاطر نشان كرد: راهبري،‌ هدايت، نظارت و بررسي عملكرد كليه‌ي شوراهاي تحقيقاتي استان‌ها و رصد كاربستي كردن يافته‌هاي آن‌ها،‌ تشكيل كميته‌ي پژوهش و معاونت‌هاي ستاد آموزش و پرورش براي پاسخگويي به نيازهاي علمي، پيمايشي، مقايسه‌اي و اسنادي آن‌ها و مستندسازي فعاليت معاونت‌ها، به‌روز كردن دانش‌اموزان، معلمان و محققان حوزه‌ي آموزش و پرورش و در نتيجه ارتباط با 64 كشور پيشرفته از اين جهت، حضور در دانشگاه‌ها و مراكز آموزشي و تحقيقاتي و توسعه‌ي اصل پژوهش از جمله وظايف اين پژوهشگاه است.
وي با اشاره به تصويب لايحه‌ي پيشنهادي دانشمندان ايراني به مجمع جهاني IEA در خصوص توسعه‌ي اصل پژوهش اظهار كرد: به‌علاوه پژوهشگاه آموزش و پرورش تاكنون با 64 كشور پيشرفته جهان ارتباط پژوهشي، فعاليت تحقيقاتي، تدويني،‌ نگارشي و ويراستاري كتب داشته است؛ هم‌چنين بر اساس مصوبه‌ي مجلس شوراي اسلامي پژوهشگاه آموزش و پرورش عضو مجمع بين المللي IEA محسوب شده و هيأت وزيران نيز مجوز داده است تا ايران حق عضويت سالانه خود را در اين مجمع پرداخت كند.

 

حداقل يك تا 4 درصد اعتبارات هزينه‌اي دستگاه‌ها بايد به پژوهش اختصاص يابد
23/10/1385
هيأت وزيران روز جمعه 22 دي 1385 به رياست «دكتر محمود احمدي‌نژاد» رئيس‌جمهور اختصاص حداقل يك تا 4 درصد اعتبارات هزينه‌اي دستگاه‌ها به پژوهش را تصويب كرد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، هيأت وزيران در سه جلسه‌ي صبح، بعد از ظهر و شب، بررسي لايحه‌ي بودجه‌ي 86 كل كشور را ادامه داد و احكام ديگري از آن را نيز به تصويب رساند.
براساس مصوبه‌هاي اين روز به‌منظور حمايت بيش‌تر از فعاليت‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي مقرر شد در سال 86 همه‌ي دستگاه‌هاي اجرايي مكلف به هزينه‌ي حداقل يك تا 4 درصد اعتبارهاي هزينه‌اي خود در امور «پژوهشي و تحقيقات و فن‌اوري» باشند و فهرست كامل فعاليت‌هاي پژوهشي و توسعه‌ي علمي و فناوري در دست انجام خود را به شوراي‌عالي علوم، تحقيقات و فناوري اعلام كند.

متن كامل خبر

 
 
آرشيو اخبار
   
<<صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] صفحه بعد>>
افراد آنلاين: 221    بازديد امروز: 1    كل بازديدها: 75162
  صفحه اول | راهنماي سايت | آموزش | زنگ تفريح | مصاحبه | معرفي کتاب | مشاوره  
  مسابقه | اخبار | نظرات و پيشنهادات | پرسش و پاسخ علمي | درباره ما