<<صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] صفحه بعد>>
                   

رقابت روبات‌هاي خانگي ايراني در روبوکاپ 2007 آتلانتا
12/04/1386
تيم ايراني «ساتراپ» در ليگ روبات‌هاي خانگي در يازدهمين مسابقه‌هاي جهاني روبوكاپ که به‌ميزباني مؤسسه‌ي فناوري جورجيا در آتلانتا در حال برگزاري است با برترين‌هاي دنيا در اين بخش رقابت مي‌کند.
به گزارش ايسنا، «بهنام عظيمي» سرپرست تيم «ساتراپ» با بيان اين مطلب خاطرنشان کرد: تيم ربوتيك ساتراپ سال گذشته بر اساس كميته ی ارزيابي اين مسابقه دربخش ربات هاي خانگي انتخاب شد.
وي ادامه داد: در مسابقات امسال بالغ بر 1700 محقق و 300 تيم رباتيك شركت كننده از 39 كشور جهان حضور دارند.
«عظيمي» در ادامه با اشاره به حمايت ايران خودرو از اين تيم گفت: اقدام اين شرکت در حمايت از تيم هاي دانشجويي در طرح هاي پژوهشي و توسعه یي مي تواند الگويي براي اقتصاد و صنعت ايران باشد.
گفتني است در ليگ ربات هاي خانگي مسابقات ربوکاپ امسال، علاوه بر تيم ساتراپ، تيم «روبوکیت» (Robocit) از دانشگاه «فردوسي مشهد» نيز پذيرفته شده است.
RoboCup@Home از زمينه هاي جديد ربوكاپ است كه از سال گذشته به جمع رقابت هاي ربوكاپ افزوده شده است. اين بخش بر كاربردهاي ربات ها در جهان واقعي و تعامل انسان - ماشين در قالب ربات هاي خودكار متمركز شده و هدف از آن كمك به توسعه ی كاربردهاي مفيد رباتيك در عرصه ی زندگي روزمره است.
مسابقات ربوكاپ 2007 در حالي از ديروز در دانشگاه «جورجيا» در آتلانتاي آمريكا آغاز شده كه تعداد زيادي از تيم هاي ايراني پذيرفته شده در اين مسابقات به دليل مشکل ويزا موفق به حضور در اين مسابقات نشده و در بقيه تيم ها نيز اغلب تنها تعداد معدودي موفق به کسب ويزا شده اند.
گذشته از اين مشکلات، مسأله ی تأمين هزينه هاي حضور در اين مسابقات در شرايطي که بسياري از تيم هاي ربوکاپ ايران علي رغم ماهيت دانشجويي از هرگونه اسپانسر و حمايت مالي مناسب محرومند را نيز نبايد از نظر دور داشت که حتي امکان سفر به کشورهاي منطقه براي پيگيري ويزا را نيز از بسياري تيم هاي متقاضي حضور در اين رقابت ها سلب کرده است.

متن كامل خبر

 

نانوپله‌ها و نانوبکهام‌ها: به‌میدان رفتن فوتبالیست‌های میکروسکوپی در مسابقه‌های روبوکاپ 1386 (2007 میلادی)
09/04/1386
تصور کنید که یک «پله» یا «دیوید بکهام» مکانیکی شش برابر کوچک‌تر از یک «آمیب» در حال بازی کردن با یک توپ فوتبال با قطر حدود یک تار موی انسان در زمین فوتبالی هستند که بر روی یک دانه‌ی گندم جای می‌گیرد!

به‌گزارش ایسنا، این تصور روزی یک افسانه‌ی علمی و تخیلی بود اما الان دیگر افسانه نیست.

«انستیتو ملی استانداردها و فناوری دپارتمان بازرگانی امریکا»، رسانه‌ها را به تماشای نخستین مسابقه‌های فوتبال در مقیاس نانو در مسابقه‌های بین‌المللی روبوکاپ 2007 - که از فردا با حضور تیم‌هایی از بیش از 30 کشور جهان در دانشگاه «فناوری جورجیا» آغاز می‌شود - دعوت کرده است.

روبوکاپ یک رقابت بین‌المللی سالانه است که برای تقویت ابداعات، نواوری‌ها و پیشرفت‌ها در زمینه‌ی هوش مصنوعی و ابزار روباتیک هوشمند با استفاده از مسابقه‌ی فوتبال به‌عنوان یک زمینه‌ی آزمایشی طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

«انستیتو ملی استانداردها و فناوری» معتقد است این مسابقه - که بین کوچک‌ترین روبات‌ها در تاریخچه‌ی روبوکاپ برگزار می‌شود - دستاوردها و قابلیت‌های فناوری‌ها برای ساختن سیستم‌های «میکرو» و «الکترومکانیکی» را نشان خواهد داد، ابراز مکانیکی ظریفی بر روی تراشه‌های نیمه‌رسانا ساخته می‌شوند و در مقیاس‌های میکرومتری (میلیونیوم یک‌متر) هستند.
روبوکاپ و NIST به‌همکاری مشترک رقابت نانوفوتبال، امسال را به‌عنوان یک رویداد نمایشی با برنامه‌هایی برای تبدیل آن به یک نانوگرم در سال 1387 (2008 میلادی) سازماندهی کرده‌اند.

پنج تیم در رقابت نمایشی نانوگرم وارد می‌شوند: دو تیم از دانشگاه «کارنگی ملون» (پیترزبورک)، یک تیم از «آکادمی دریایی امریکایی» (آناپلیس)، یک تیم از انستیتو «فناوری فدرال سوئیس» (زوریخ سوئیس) و یک تیم از دانشگاه «سیمون فرانسر» (برنابی بریتیش کلمبیا در کانادا).

«نوبوت‌ها» یا همان «نانوروبوت‌های فوتبالی» - که در زیر یک میکروسکوپ نوری عمل می‌کنند - توسط ابزار الکترونیکی راه دور و با استفاده از بازخوردهای بصری کنترل شده و بر روی یک مانیتور مشاهده می‌شوند.

از آن‌جا که طول این روبات‌ها از چند دهم میکرومتر تا چند صدم میکرومتر است. این روبات‌ها «نانومقیاسی» در نظر گرفته می‌شوند چرا که تراکمات آن‌ها از چند نانوگرم یا چند صد نانوگرم است.

برای برنده شدن در این رقابت یک نانوبوت باید سریع، فعال و پرتحرک و با قابلیت دستکاری کردن اشیا باشد.
این فعالیت‌ها در سه رویداد آزمایش می‌شوند:

1 - دوی سرعت دو میلی‌متری که در آن هر نانوبوت بهترین زمان را برای یک دو سرعت دروازه به دروازه در کل زمین بازی کسب می‌کند.

2 - مسابقه‌ی مارپیچ که مسیر بین دروازه‌ها توسط مدافعان (پست‌های پلیمری) مسدود می‌شود.

3 - کنترل توپ که روبات‌ها باید تا جایی که می توانند نانوتوپ‌ها (میکرودیسک‌هایی با نظر یک تارموی انسان) را طی مدت سه دقیقه‌ داخل دروازه دریبل کنند.

متن كامل خبر

 

اعلام اسامي پذيرفته‌شدگان آزمون مرحله‌ي دوم هفدهمين المپياد كامپيوتر (كلاس دوم) كشور در سال 1386-1385 توسط باشگاه دانش‌پژوهان جوان
02/04/1386
برندگان مرحله‌ي دوم هفدهمين المپياد كامپيوتر (كلاس دوم) كشور اعلام شد.
به‌گزارش باشگاه دانش‌پژوهان جوان، علاقه‌مندان براي اطلاع از اسامي پذيرفته‌شدگان آزمون مرحله‌ي دوم هفدهمين المپياد كامپيوتر (كلاس دوم) كشور در سال 1386-1385 مي‌توانند به‌نشاني ذيل مراجعه فرمايند:
http://www.ysc.ac.ir/news/fileNews_176.pdf

متن كامل خبر

 

امكان ذخيره‌ي يك بيت اطلاعات در يك اتم
30/03/1386
صنعت نيمه‌هادي به‌سمت پردازنده‌هاي 32 نانومتري پيش مي‌رود که انتظار مي‌رود تا سال 2009 تجاري شوند.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به‌نقل از ستاد ويژه‌ي توسعه‌ي فناوري نانو، احتمالاً روزي که ترانزيستورها به حد نهايي کوچک شدن در مقياس اتمي رسيده و فناوري‌هاي ساخت امروزي به پايان خود برسند، نزديک است.
علاوه بر مشکل «دانسيته‌ي اتصالات دروني» و «انتشار گرما» (که برخي محققان اميدوارند با استفاده از نانولوله‌هاي کربني حل شوند) مشکلي بنيادي از نظر مکانيک کوانتومي وجود دارد که هنگام رسيدن تراشه‌ها به‌اندازه‌ي حدود 4 نانومتر خود را نشان خواهد داد.
اين اندازه مقياسي است که در آن، اثرات کوانتومي بر چگونگي رفتار جريان غالب خواهد شد.
مهندسان رايانه از اين پديده به‌عنوان يک پديده‌ي ناخوشايند ياد مي‌کنند؛ چرا که ممکن است اين اثرات باعث شوند الکترون‌ها به محلي که دلخواه نيست، نشت کنند.
به‌طور خاص، تونل‌زني الکترون‌ها و حفرات - که با نام «تونل‌زني کوانتومي» خوانده مي‌شوند - بسيار بيش‌تر از آن خواهد بود که يک ترانزيستور بتواند عملکرد قابل‌اطميناني داشته باشد.
بنابر اين گزارش، نتيجه اين خواهد بود که دو حالت مختلف کليد از هم غيرقابل تشخيص خواهند شد. با اين حال، اثرات کوانتومي مي‌توانند مفيد نيز باشند.
يک گروه از محققان نشان داده‌اند که يک بيت از اطلاعات را مي‌توان در يک اتم ذخيره کرد و سپس از آن بازيابي کرد. با اين حال انتظار نمي‌رود که اين امر به‌زودي در رايانه‌ها به‌کار گرفته شود.

متن كامل خبر

 

امكان صحبت گياهان با انسان به‌كمك يك فناوري جديد!!
30/03/1386
كارشناسان دانشگاه «كلورادو» موفق به طراحي فناوري جديدي براي رديابي گياهان تشنه در مزرعه بدون نياز به ترك خانه‌ي روستايي شده‌اند.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كشاورزان مي‌توانند با بهره‌گيري از اين تکنيک مقدار محتوي رطوبت گياهان را در محصولات خود از راه دور كنترل كنند.
در اين فناوري، «بي‌سيم» ميزان محتواي رطوبت را از حسگرهاي كوچك‌تر از يك تمبر پستي متصل شده به برگ‌هاي گياه منتقل مي‌كند.
متخصصان طراح اين فناوري در اين‌باره مي‌گويند كه فناوري مزبور با كاهش نياز به نظارت بر گياهان و جلوگيري از مصرف آب اضافي به كشاورزان در امر صرفه‌جويي اقتصادي و هم‌چنين اطمينان از آبياري به موقع كمك كند.
اين متخصصان مي‌گويند: ما فكر مي‌كنيم كه اين فناوري شگفت‌انگيز است و در صنعت كشاورزي كاربردهاي بي‌شماري خواهد داشت.
اين فناوري اساسا ابزاري است كه به گياهان امكان مي‌دهد با انسان صحبت كنند و درباره‌ي نيازهاي‌اشان ارتباط برقرار كنند.

متن كامل خبر

 

تفريح هدف اصلي گشت‌وگذارهاي اينترنتي
29/03/1386
در حالي که دانش مردم در مورد اينترنت و کامپيوتر افزايش يافته اما هدف بيش‌تر کاربران از به‌کارگيري پايگاه‌هاي اينترنتي، ارسال پست‌هاي الکترونيکي و مراجعه به سايت‌هاي تفريحي و سرگرمي است.
به‌گزارش سايت ايتنا، نتايج يک بررسي جامع نشان مي‌دهد تفريح مهم‌ترين هدفي است که کاربران از گشت‌وگذار در پايگاه‌هاي اينترنتي دنبال مي‌کنند.
طبق آمارهاي جديد که توسط مرکز Pew Internet و American Life منتشر شده است نشان مي‌دهد دو سوم افرادي که به اينترنت مراجعه مي‌کنند اين ابزار مجازي را تنها براي تفريح و سرگرمي به‌کار مي‌‌برند.
مدير شرکت مطالعاتي Pew در اين‌باره گفت: «افزايش خطوط پهن‌باند و بالا رفتن قابل‌ملاحظه‌ي تعداد پايگاه‌هاي اينترنتي موجب شده است تا هر شخص در هرکجاي دنيا به‌آساني بتواند از مزاياي دنياي آنلاين بهره‌مند شود که در اين ميان بيش‌تر کاربران اينترنت را براي گذران وقت به‌کار مي‌برند و از آن استفاده چشمگيري نمي‌کنند».
کارشناسان مي‌گويند اينترنت باعث شده است تا عادات روزانه مردم تغيير کند و آن‌ها به اين ابزار مجازي اعتياد پيدا کنند.
اين امر که مي‌تواند در برخي مواقع خطرناک باشد باعث خواهد شد تا دولت‌ها بتوانند صرفه‌جويي‌هاي اقتصادي فراواني را براي خود ايجاد کنند.

متن كامل خبر

 

طراحي و ساخت دفترچه يادداشت سخنگو ويژه‌ي نابينايان به‌همت دو مبتكر يزدي
26/03/1386
دفترچه‌ي يادداشت سخنگو ويژه‌ي نابينايان با حمايت مركز نواوري پارك علم و فناوري دانشگاه يزد و توسط دو مبتكر يزدي طراحي و ساخته شد.
به‌گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، «محمدعلي زارعين» يكي از مبتكران اين دستگاه اظهار داشت: اين دستگاه از اجزايي مثل: صفحه‌ي نمايش و موتور ويبره تشكيل شده است.
وي افزود: ساعت و تاريخ و اطلاعات پيغام‌هايي كه فرد از قبل در دستگاه ذخيره کرده است با فشار دادن كليدي به‌صورت گويا به فرد انتقال مي‌يابد.
اين كارشناس آزمايشگاه برق دانشگاه يزد و مبتكر دستگاه با اشاره به اين‌كه هزينه‌اي حدود يك و نيم ميليون تومان صرف ساخت اين دستگاه شده است اظهار داشت: با حمايت در توليد انبوه اين دستگاه قيمت دستگاه به زير 150 هزار تومان مي‌رسد.
گفتني است اين دستگاه با همکاري «اسماعيل همتي» دانشجو رشته‌ي كارداني الكترونيك آموزشكده امام علي(ع) يزد طراحي و ساخته شده است.

 

بسترسازی برای انتقال مفاهيم به‌وسيله‌ي بازي‌هاي رايانه‌اي
26/03/1386
معاون فني دبيرخانه‌ي شوراي‌عالي اطلاع‌رساني گفت: كارگروه بازي و سرگرمي‌هاي الكترونيكي در حال بسترسازي جهت انتقال مفاهيم سازنده به‌وسيله‌ي بازي‌هاي رايانه‌اي ايراني است.
به‌گزارش خبرگزاري ايتنا به‌نقل از واحد ارتباطات دبيرخانه‌ي شوراي‌عالي اطلاع‌رساني، بهروز مينايي با بيان اين‌كه امروزه آموزش و سرگرمي به‌شدت با يكديگر ادغام شده‌اند و تكنيك‌هاي مختلف آموزش در سرگرمي، كارامدي و تأثيرگذاري خود را بر كودكان نوجوانان و حتي بزرگسالان به‌خوبي نشان داده است تأكيد كرد: در كارگروه بازي و سرگرمي‌هاي الكترونيكي شوراي‌عالي اطلاع‌رساني، تلاش‌هاي زيادي انجام شده تا مفاهيم سازنده و سرمايه‌هاي فرهنگي و ادبي كشور در محتواي بازي‌هاي رايانه‌اي توليدی در داخل کشور ظهور و بروز پيدا كند.
وي با اشاره به اين‌كه هم‌اكنون بيش از 30 شركت و مجموعه‌ي خصوصي در كشور در زمينه‌ي توليد بازي‌ها و سرگرمي‌هاي الكترونيكي فعال هستند و تا پايان سال86 چندين بازي قابل‌قبول ايراني توسط شركت‌هاي خصوصي به بازار ارائه خواهد شد افزود: كشور ما در مسير دستيابي به صنعت بازي‌سازي متعهد و توانمند دو نياز عمده دارد:
- از يك طرف بايد «كيفيت بازي‌هاي رايانه‌اي ايراني» را افزايش دهيم
- از طرف ديگر بايد «بسترسازي مناسبي» انجام دهيم كه مفاهيم سازنده و سرمايه‌هاي فرهنگي و ادبي كشور به‌زبان قابل انتقال به‌وسيله‌ي بازي‌هاي رايانه‌اي تبديل شوند.
«مينايي» با بيان اين‌كه كارگروه بازي و سرگرمي‌هاي الكترونيكي، محملي است جهت تقويت همفكري‌ها و همكاري‌هاي مؤثر در كشور اعلام كرد: هم‌اكنون در كارگروه بازي و سرگرمي‌هاي الكترونيكي، كميته‌‌ي تجاري‌سازي در تلاش است نياز اول يعني ايجاد فضاي رقابتي و سوداور را براورده كند و كميته‌ي طراحي مفهومي در جهت پاسخگويي به نياز دوم يعني بسترسازي جهت انتقال مفاهيم سازنده به‌وسيله‌ي بازي‌هاي رايانه‌اي در حال فعاليت است.
وي در پايان به جايگاه فرابخشي شوراي‌عالي اطلاع‌رساني اشاره‌كرد و افزود: قطعاً تلاش شورا اين است كه نيازهاي كشور در اين حوزه با همكاري بخش‌هاي مختلف دولت و نيز با همكاري وسيع مردم و بخش غيردولتي براورده شود و در ادامه‌ي فعاليت‌ها، شورا سياست همكاري حداكثري با بخش‌هاي مختلف را دنبال خواهد كرد.

متن كامل خبر

 

WinAmp و آسيب به رايانه‌ها
26/03/1386
گزارش‌هاي رسيده نشان مي‌دهد برخي هکرها موفق شده‌اند با استفاده از نقص‌هايي که در نرم‌افزار Winamp وجود دارد وارد رايانه‌ي شخصي کاربران شوند و به اطلاعات آن‌ها آسيب برسانند.
به‌گزارش خبرگزاري ايتنا، به‌دنبال بروز مشکلات امنيتي در نرم‌افزار محبوب Winamp کارشناسان معتقدند که اين نرم‌افزار به‌زودي بخش عظيمي از مخاطبان خود را از دست خواهد داد.
گزارش‌هاي رسيده نشان مي‌دهد برخي هکرها موفق شده‌اند با استفاده از نقص‌هايي که در نرم‌افزار Winamp وجود دارد وارد رايانه‌ي شخصي کاربران شوند و به اطلاعات آن‌ها آسيب برسانند.
شرکت‌هاي امنيتي هشدار داده‌اند با توجه به اين‌که نرم‌افزار Winamp نسبت به Zero-Day بسيار آسيب‌پذير است استفاده از آن توسط کاربران مي‌تواند مشکلات زيادي را به‌وجود آورد.
در حالي که هنوز هيچ وصله‌اي براي رفع اين مشکل عرضه نشده است کارشناسان يک شرکت دانمارکي اعلام کرده‌اند که حفره‌ي امنيتي نسخه 12/5 نرم‌افزار Winamp بسيار مشکل‌ساز و خطرناک است.
با اين حفره، هکرها مي‌توانند کنترل کامل رايانه‌ي شخصي کاربران را در دست گيرند و ويروس‌هاي مخرب را روي آن‌ها بارگذاري کنند.
زماني که Winamp در حال پخش موسيقي‌هاي بارگذاري شده از اينترنت است هکرها به آساني مي‌توانند تمام فعاليت‌هاي خرابکارانه‌ي خود را انجام دهند.

متن كامل خبر

 

واكنش گوگل در برابر حاميان حريم خصوصي
24/03/1386
گوگل كه با نگراني حاميان حريم خصوصي آنلاين اروپايي روبه‌رو شده است قول داد اطلاعات كاربران را براي 18 ماه نگهداري كند.
به‌گزارش ايتنا به‌نقل از ايسنا، مشاور حريم خصوصي جهاني گوگل اعلام كرد: گوگل خط‌مشي خود را در چگونگي نگهداري اطلاعات كاربران تغيير داده است و در پاسخ به نگراني گروه‌هاي مدافع حريم خصوصي، اطلاعات ذخيره شده در سرورهاي جست‌وجو خود را بعد از 18 ماه نامعلوم مي‌كند.
بنابر اعلام گوگل، اين موتور جست‌وجو براي دفاع از سيستم خود و جلوگيري از قرار گرفتن در معرض حمله‌‌ي هكرها و حقه‌هاي آنلاين و اصلاح الگوريتم‌هاي كه جست‌وجوها مبتني بر آن‌ها هستند و هم‌چنين متابعت از اجراي قوانين،‌ به نگهداري اطلاعات در مورد جست‌وجوگرها و جست‌وجوهاي آنلاين آن‌ها نياز دارد.

متن كامل خبر

 
 
آرشيو اخبار
   
<<صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] صفحه بعد>>
افراد آنلاين: 178    بازديد امروز: 1    كل بازديدها: 67390
  صفحه اول | راهنماي سايت | آموزش | زنگ تفريح | مصاحبه | معرفي کتاب | مشاوره  
  مسابقه | اخبار | نظرات و پيشنهادات | پرسش و پاسخ علمي | درباره ما