جهت استفاده بهينه از امكانات سايت و امكان دادن به مشاور جهت بررسي سوابق قبلي شما در هنگام پاسخ گويي به جوابتان لطفا ابتدا در شبكه وارد شويد (login كنيد)
ورود به سايت       ثبت نام

<<صفحه اول <صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] صفحه بعد> صفحه آخر>>
 
   
 نام:  محمدسرمدی
   
تاريخ سوال:  14/12/1392
سوال:  چراکامپیوتراختراع شد
     
تاريخ پاسخ:  18/12/1392 
پاسخ :  سلام، در این مورد هرچند باید از بخش کامپیوتر بپرسی ولی از جاییکه اختراع دستگاه های اینچنینی و حتی نرم افزارهای محاسباتی به فیزیک وابسته ست، جواب رو در فیزیک میتونی پیدا کنی. در واقع اولین بار ایده کامپیوتر از اواسط قرن ۱۹ گرفته شد. بسیاری از محاسبات در فیزیک نیاز به کارآیی پیچیده تر از محسابه دستی دارند چون حل عددی باید بشن و خب طبیعتاً محسابه دستی جواب نمیده چون باید مثلاً برای یک محاسبه که کامپیوترهای امروزی ۲ روز روشن باشند و معادله حل کنند، مردم باید سالها وقت میگذاشتند تا حل کنند. در ضمن معادلات و تمام محاسبات رو میخوایم که بجای دستی حل کردن از نرم افزار یا به قول قدیمی ترها، ماشین حل کنه. البته بسیاری از کارها هنوز بدون نرم افزار باید انجام بشه تا برسه به معادلاتی که یک ماشین خیلی سریعتر میتونه انجام بده و نیازی به سالها کار نیست. البته کامپیوتر علتهای دیگه ای هم داشت که اختراع شد. موارد جنبی مثل حافظه و سرعت پردازش و غیره بعد از اختراع کامپیوتر به فکر پژوهشگران رسید که با استفاده از فیزیک بتونند ابزارهای کارآتری بسازند. در این مورد به طور کلی به کتابهای دانشنامه ای و اطلعات عمومی و یا کتابهای مختص تاریخ علم بخصوص در زمینه فناوری میتونی مراجعه کنی. در واقع به جواب من قانع نشو.
   
   
 نام:  سارا
   
تاريخ سوال:  12/12/1392
سوال:  چرا رنگ بالن ها نقره ای است؟
     
تاريخ پاسخ:  18/12/1392 
پاسخ :  سلام، این مطلب رو نگاه کن:
بالن هوای داغ
   
   
 نام:  amash
   
تاريخ سوال:  10/12/1392
سوال:  باسلام . اگر آینه مقعری را که به صورت یک کره کامل است در نظر بگیریم و سپس درون آن شمعی را روشن کنیم آیا پس از خاموش شدن شمع ، نوری که قبلا از آن منتشر شده و از کره خراج نشده ، هنوز درحال بازتاب خواهد بود و درون کره را روشن خواهد کرد یا خیر ؟
     
تاريخ پاسخ:  13/12/1392 
پاسخ :  سلام، ما به این مفهوم که تو مثالی ازش آوردی میگیم، کاواک و تابش جسم سیاه. در این مورد میتونی در کتابهای فیزیک بخونی (بخش فیزیک مدرن). اجسامی که جاذب و بازتابنده کامل تابش هستند. خورشید یکی از این نمونه هاست. وقتی تابش وارد این محفظه محبوس میشه دائماً بازتابیده میشه. اگر جنس ماده کاواک(حفره) طوری باشه که رسانای گرمایی باشه اون جسم تبدیل به یک جسم گسیل کننده کامل تابش خواهد شد.
   
   
 نام:  حیدر علی
   
تاريخ سوال:  05/12/1392
سوال:  چرا بالن ها به رنگ روشن هستند
     
تاريخ پاسخ:  12/12/1392 
پاسخ :  سلام، این مطلب رو نگاه کن:
بالن هوای داغ
   
   
 نام:  احسان
   
تاريخ سوال:  14/11/1392
سوال:  یک لیوان آب را روی ترازوی دقیقی قرار میدهیم وزن آن را اندازه میگیریم سپس انگشت خود داخل آب برده و فشار کمی رو سطح آب وارد میکنیم به طوری که هیچ آبی از آن خارج نشود آیا در وزن آن تغییری ایجاد میشود؟؟؟؟
     
تاريخ پاسخ:  28/11/1392 
پاسخ :  سلام احسان، یکبار همین توضیحی که دادی رو در فرمول قانون شناوری بگذار به جواب میرسی. این مطالب هم مفید هستند:

قانون شناوری

اصل ارشمیدس
   
   
 نام:  فرزانه
   
تاريخ سوال:  22/11/1392
سوال:  ببخشید من 1سوال دارم که متاسفانه 1شکلم داره لطفا ایمیلتون بدین براتون بفرستم
     
تاريخ پاسخ:  28/11/1392 
پاسخ :  سلام، اگر میتونی شکل رو بصورت صفحه وب(html) ذخیره کن و یکبار در جستجوگر کپی کن که مطمئن شی شبیه صفحه وب شده بعد سؤال رو بنویس و شکل رو هم لینک کن. متاسفانه اینجا امکان ویرایش تصویری نداریم و سؤال و جوابها رو هم همینجا ویرایش و به نمایش میگذاریم. از ایمیل استفاده نمیکنیم.
   
   
 نام:  honey
   
تاريخ سوال:  20/11/1392
سوال:  چرا بالن ها را به رنگ سفید نمی سازند
     
تاريخ پاسخ:  28/11/1392 
پاسخ :  سلام، این دو مطلب رو بخون.

بالن هوای داغ
آزمایش بالن هوای داغ
   
   
 نام:  pari
   
تاريخ سوال:  15/11/1392
سوال:  سلام من این سوالو توی سوالات المپید فیزیک پیدا کردم که تعداد تار موی هر انسان چه قدر است ؟ چه جور محاسبه میشه؟
     
تاريخ پاسخ:  28/11/1392 
پاسخ :  سلام پری، این سؤال المپیاد سال ۸۲ هست. هر سال تقریبا حداقل یک نمونه از این نوع سؤالات هست. جزء سؤالات هوش هست و در کتاب سؤالات مکانیک، نشرهای فاطمی و احیاناً ناشرهایی که المپیاد کار میکنند آمده. من چند نمونه از اینه رو در بخش مسابقه ی فیزیک گذاشتم. کلاً هم اگر دوست داشته باشی با اعداد خوب تخمین بزنی و علمی باشند این سؤالت خوب هستند و اما جواب بطور خلاصه: شعاع سر ۱۲ سانتیمتر هست. یعنی r. سطح سر بطور متوسط ۱۸۰۰ سانتیمتر مربع مو داره. به قول طراح سؤال، اگر نصف سر هم مو داشته باشه، حدود ۱۰۰۰ سانتیمتر مربع رو باید حساب کنی. اگر هر میلیمتر مربع یک مو داشته باشه، هر سانت ۱۰۰ تا مو داره. در نتیجه ۱۰۰۰* ۱۰۰=۵^۱۰
به احتمال قوی چند سؤال در این زمینه باز هم میگذارم. در اینترنت و یا کتاب ناب المپیاد این سؤلات با جواب پیدا میشه. و باید اصولا با تخمین حل کنی. یعنی عددی که بدست میاری نزدیک به یکی از اعداد باشه و ونه دقیقا خود عدد. این نوع دیدگاه بخصوص در مهندسی بسیار مهمه.
   
   
 نام:  ZAHRA
   
تاريخ سوال:  01/11/1392
سوال:  سلام ببخشید شما چه رشته ای وچه دانشگاهی درس خوندین و در حال حاضر چه مدرکی دارید؟ چون من وااااقعا به رشته شما علاقه مندم! ذرات گراویتون در پوسته زمین موجود هستند؟ساختار این ذرات چیه؟ علت وجود دافعه و جاذبه چه چیزی است؟ میشه گفت هسته زمین وسط زمین قرار ندارد؟ و در واقع متمایل به یک طرف زمین است؟ چطور میتونیم این فرضیه رو اثبات کنیم؟ میشه جواب سوالاتمو به میلم هم بفرستید؟
     
تاريخ پاسخ:  04/11/1392 
پاسخ :  سلام، این سؤال رو بید در بخش مشاوره میآوردی. ولی چون اینجا نوشتی موقتاً جواب کوتاهی میدم. اینکه گرایش من در فیزیک چی هست و چه سابقه ای داشتم هیچ کمکی به تو نخواهد کرد. تو باید دنبال علاقه خودت باشه. فقط راهنماییت میکنم من ذرات بنیادی خوندم و محدود هم نگردم خودم به ذرات. گرانش و کیهانشناسی هم کار میکنم. همه چیز بستگی به خودت داره.

ولی در مورد سؤالات علمی که کردی به ترتیب:
1. قبل از اینکه در مورد حضور گراویتون سؤال کنی باید از ماهیتش باخبر باشی. کتاب دذرات بنیادی نشر معاصر کتاب قطع چیبی زده به زبان ساده که ترجمه ای از یک کتاب خوب و به زبان ساده هست. مشابه همین کتاب بنام کیهانشناسی رو هم نشر بصیرت و یا همین معاصر با همین شکل و شمایل چاپ کرده که اون هم ترجمه ست. هردو رو بخون. چون گراویتون ذره ی پیشنهادی مدل استاندارد ذرات هست که فعلا کنار گذاشته شده از دید ذراتیهای قائل به مدل استاندارد ذرات، در گرانش هم گفته میشه، درست مثل ذره ی حاملی مثل فوتون که انرژی حمل میکنه ولی ما اون رو ذره حامل مینامیم چون داده های یک رویداد رو حمل میکنه، گراویتون هم همین نقش رو در ابعاد بزرگ بازی میکنه. به هیچ وجه دیده نشده و امواج گرانشی هم تا الان رصد نشدند.

۲. دافعه و جاذبه چیزی جز نیرو و یا بهتر بگم عکس العمل در مقابل کنش بک ذره یا چسم دیگه نیست. در این مورد از فیزیک پایه بخصوص زمانی که مایکل فارادی فیزیکدان بزرگ، کارهای زیادی رو انجام داد و بعد گأوس و بقیه آزمایشگران، کارهای جالبی برای آشکارسازی و کشف ماهیت ذرات انجام دادند.

۳. نه نمیشه اینطور گفت. حتی اگر در مورد میدان مغناطیسی زمین میگفتی و یا نقطه اثر روی یک چسم از طرف زمین باز هم با دقت خوبی که نسبی هست این دقت، هسته در مرکز هست. ولی به طور کلی اثبات همچین موردی از طریق مرکزجرم در مکانیک کلاسیک براحتی و با دقت قابل اندازه گیری هست. البته نسبیت عام هم میتونه استفاده بشه ولی نیازی به نسبیت نیست اینجا. سیتم و زمین رو از کتاب نجوم و اخترفیزیک مقدماتی زیلیلک بخون. باید برات جالب باشه و سؤالاتت در این زمینه رو پاسخ بده.

   
   
 نام:  عطیه
   
تاريخ سوال:  27/09/1392
سوال:  توضیحاتی درمورد محاسبه کانون به روش بسل میخواهم
     
تاريخ پاسخ:  29/09/1392 
پاسخ :  سلام به بخش ریاضی مراجعه کن:

http://olympiad.roshd.ir/QuestionAnswer/QuestionAnswer.aspx?OlympiadName=Mathematics
   
   
<<صفحه اول <صفحه قبل  [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] صفحه بعد> صفحه آخر>>

لطفا مشخصات و سوال خود را در بخش زير وارد کنيد.
جواب سوال شما، پس از بررسي در بخش پرسش و پاسخ قرار داده خواهد شد.
نام:     
E-Mail:     
بخش:   
متن سوال:     
افراد آنلاين: 455    بازديد امروز: 786    كل بازديدها: 1720346
  صفحه اول | راهنماي سايت | آموزش | زنگ تفريح | مصاحبه | معرفي کتاب | مشاوره  
  مسابقه | اخبار | نظرات و پيشنهادات | پرسش و پاسخ علمي | درباره ما