جهت استفاده بهينه از امكانات سايت و امكان دادن به مشاور جهت بررسي سوابق قبلي شما در هنگام پاسخ گويي به جوابتان لطفا ابتدا در شبكه وارد شويد (login كنيد)
ورود به سايت       ثبت نام

<<صفحه اول <صفحه قبل [1] [2] [3] [4] [5] [6] صفحه بعد> صفحه آخر>>
 
   
 نام:  مینا روزبهانی
   
تاريخ سوال:  29/01/1393
سوال:  چگونه یک دینام برق مورد نیاز برای روشن شدن لامپ دوچرخه را تولید میکند
     
تاريخ پاسخ:  30/01/1393 
پاسخ :  سلام، از اصطکاک با چرخ و در نتیجه حرکت سیم پیچ یا دینام که جریان ایجاد میشه! ولی چرا اینطور هست؟ در الکتریسیته داریم که میدان معناطیسی میتونه جریان ایجاد کنه. ولی این میدان مغنطیسی باید یک حرکتی هم داشته باشه. گشتاور یا حرکت دورانی سیم پیچ در اثر حرکت هست که آهنربای داخلی رو که با سیم به چراغ وصل بوده، برق دار میکنه. یعنی الکترونهای آزاد در سیم جریان پیدا میکنند. و الکتریسیته برقرار میشه از دیام به چراغ میرسه. و اونهم به نور و گرما تبدیل میشه.
   
   
 نام:  ا
   
تاريخ سوال:  20/01/1393
سوال:  سلام چگونه میتوان چگالی اجسام نامنظمی که چگالیشان کمتر از آب است را بدست آورد؟
     
تاريخ پاسخ:  21/01/1393 
پاسخ :  سلام، راهنمایی: قانون شناوری رو مطالعه کن.

قانون شناوری
قانون شناوری
اصل ارشمیدس
اصل پاسکال
   
   
 نام:  ا
   
تاريخ سوال:  05/01/1393
سوال:  سلام چرا اروند 4بارجزرومدداره؟
     
تاريخ پاسخ:  19/01/1393 
پاسخ :  سلام، جواب رو در این لینک میتونی بخونی. مطلب مفیدی هست.
جزر و مد اروند
   
   
 نام:  رامین
   
تاريخ سوال:  28/11/1392
سوال:  با سلام و درود عامل چرخش فواره نیروی عمل و عکس العمل از فواره و نقش زانو ( انحنا ) در دو سر فواره چیست ؟
     
تاريخ پاسخ:  19/01/1393 
پاسخ :  سلام در این مورد این مطاب رو بخون:


فواره هرون
   
   
 نام:  بهاره
   
تاريخ سوال:  17/01/1393
سوال:  چرا در دنیا تنها یک خورشید وجود دارد؟
     
تاريخ پاسخ:  19/01/1393 
پاسخ :  در دنیا میلیاردها خورشید وجود داره بهاره. د راین مورد کتابهایی مثل ستارگان و کهکشانها یا کتابهای ساده تر هستند که میتونی بخونی. اگر خواستی بنویس دقیقا بگم چه کتابهایی و البته بنویس در چه سطحی هستی که کتاب رو درست معرفی کنم.
   
   
 نام:  بهرنگ
   
تاريخ سوال:  09/01/1393
سوال:  1-تعریف محور نور چیست؟ 2-تعریق پلاریزور چیست؟ 3-شکاف یانگ چیست؟ 4-لامپ تقسیط کننده فوتونی چیست؟ 5-تجزیه نور و تمام روشهای تجزیهی آن؟ 6-منبع نور چگونه باید باشد؟ 7-عدسی ها چه جوری هستند؟ 8-فتوسل چیست؟
     
تاريخ پاسخ:  19/01/1393 
پاسخ :  سلام بهرنگ، تمام اینها رو در کتاب موضوعی نورشناسی میتونی بخونی. میتونم یکی یکی برات توضیح بدم ولی بهتره بری حتما بحث نور یا همون اُپتیک رو بخونی. تمام این مفاهیم اولیه اونجا توضیح داده شده. از هر منبعی که نورشناسی رو داره میتونی استفاده کنی. چه کتابهای درسی چه موضوعی غیر درسی ولی فیزیکی.
   
   
 نام:  محمد علی
   
تاريخ سوال:  12/01/1393
سوال:  یه سوال در مورد مغناطیس داشتم. تفاوت پیچه و سیملوله چیست؟
     
تاريخ پاسخ:  19/01/1393 
پاسخ :  سلام، طبق یک تعریف قراردادی در ترجمه ما پیچه رو از سیم لوله جدا میدونیم ولی در واقع یکی هستند. منتهی! پیچه بیشتر برای میدانهای یکنواخت هست در حالی که سیم پیچ میتونه میدا یکنوخات ایجاد نکنه. در واقع حالت کلی تری از پیچه هست. ولی بازهم میگم این ترجمه ست از دو لغت: coil و solenoid. ولی ایندو در فیزیک دو کار متافون انجام میدن. اولی از اسمش هم پیداست کویل که در ماشینها هم شاید شنیده باشی و برای ایجاد جرقه استفاده میشه و راه انداختن موتور ماشین ولی سیم لوله دقیقاً برعکس جلوی نوسانهای شدید مدار رو میگیره که ترانسهای برق از چنین چیزی استافده میکنند. سیم لوله های یکنواخت همون میدان مغناطیسی یکنواخت رو هم ایجاد میکنند. در صورت جریان ناگهانی و متقاوت نسبت به میزان مقاومت مدار، این سیم لوله ها هستند که جریان شدید رو کنترل میکنند.
   
   
 نام:  بهاره
   
تاريخ سوال:  04/01/1393
سوال:  سلام دما مفهومی ماکروسکوپیست یا میکروسکوپی؟
     
تاريخ پاسخ:  06/01/1393 
پاسخ :  سلام، به طور خلاصه، دما مفهومی ست ماکروسکوپیک که از پدیده‌های میکروسکوپیک نشأت گرفته. به این صورت که تو نمیتونی بگی دمای یک مولکول یا اتم چقدر است!؟ ولی میتونی بگی دمای یک توده گاز چقدر میتونه باشه. به حالی که اون گاز از همون مولکولها تشکیل شده.
پس باید ایندو به هم ارتباطی داشته باشند. چه ارتباطی؟ نظریه جنبشی گازها یکی از زیباترین نظریه هایی بود که آینشتاین نقش زیادی در اون داشت ولی ماکسول و بولتزمن اولین نفراتی بودند که این نظریه رو پایه گذاری کردن و امروز میدونیم که این نظریه درسته و خوب هم کار میکنه.
به این صورت که میزان برخورد ذرات به ما مفهوم گرما رو میده و دما کمیتی هست در ابعاد بزرگ برای میزان گرمای مثلاً همون توده ی گاز تعریف میشه تا بتونیم یک مثیاس یا سنجه ای داشته باشیم از فعالیتهای میکروسکوپی و البته در ابعاد بزرگ (نتیجه فعالیتهای میکروسکپی). در این مورد کتاب فیزیک پایه جلد ۲ و یا فیزیک مفهومی جلد ۲ خوب توضیح دادند این مطلب رو و تاریخچه ای هم در این مورد در این دو کتاب هست.
   
   
 نام:  مهمان
   
تاريخ سوال:  21/12/1392
سوال:  سلام علیکم با خسته نباشید 1- چگونه میتوان یک آهنربا را برای هر مقدار که بخواهیم به حالت خنثی در بیاوریم ؟ 2- آیا عایقی برای آهن ربا وجود دارد؟ 3- آیا میتوان کاری کرد که فقط یک قطب آن کار کند ؟ 4- چگونه جرثقیل آهنربایی که مقدار زیادی آهن را بلند میکند ، آن را رها می کند ؟ با تشکر
     
تاريخ پاسخ:  03/01/1393 
پاسخ :  سلام، تمام این سؤالها رو با مرور مفهوم آهنربا میتونی جواب بدی. من بخوام جواب سؤالها رو بدم هیچ کمکی بهت نمیکنه. جز اینکه جواب من رو به دبیر ارائه بدی.
   
   
 نام:  شیما
   
تاريخ سوال:  18/12/1392
سوال:  1:برای تعیین ابعاد اجسام ریز یا کمیتهای خیلی کوچک مانند شعاع یک اتم و یا فاصله بین اتمی از چه روشی میتوان استفاده کرد؟
     
تاريخ پاسخ:  03/01/1393 
پاسخ :  سلام، ما نمیتونیم طبیعتاً اندازه گیری مستقیمی انجام بدیم. در نتیجه از اواخر قرن ۱۹ تا الان آزمایشهای متعددی انجام شده از آزمایش الکترون تامسون تا امروز که از شتابدهنده ها استفاده میشه. آزمایش رادرفورد هم یکی از آمزایشهای معروف هست که در کتاب درسی هم اشاره شده. اینکه چرا نمیشه روش مستقیم انجام داد یا روشهای مستقیم ما نیاز به فناوری و دستگاه های دقیق دارند. اصل عدم قطعیت هایزنبرگ هم یکی از موارده. یعنی ما در فیزیک ابعاد بزرگ، میتونیم سرعت و مکان رو همزمان و دقیق اندازه بگیریم. ولی هرقدر این ابعاد کوچکتر میشه، تا به ابعاد کوانتمی یا ریز برسه، وقتی دقت مون در مکان بیشتر میشه در سرعت کمتر میشه.
   
   
<<صفحه اول <صفحه قبل [1] [2] [3] [4] [5] [6] صفحه بعد> صفحه آخر>>

لطفا مشخصات و سوال خود را در بخش زير وارد کنيد.
جواب سوال شما، پس از بررسي در بخش پرسش و پاسخ قرار داده خواهد شد.
نام:     
E-Mail:     
بخش:   
متن سوال:     
افراد آنلاين: 608    بازديد امروز: 875    كل بازديدها: 1720435
  صفحه اول | راهنماي سايت | آموزش | زنگ تفريح | مصاحبه | معرفي کتاب | مشاوره  
  مسابقه | اخبار | نظرات و پيشنهادات | پرسش و پاسخ علمي | درباره ما